Bizalom váltotta fel a társadalmi válságot

Egy évvel ezelőtt a második Orbán-kormány súlyos gazdasági és társadalmi kórokkal küszködő országot vett át elődeitől. A problémákat jól jellemzi, hogy a Nézőpont Intézet 2010. februári kutatásában az emberek nem hitték el, hogy munkájuk hasznos lehet a jövőben, miközben tudjuk, egy ország csak akkor indulhat el a felemelkedés útján, ha a jólét ígérete szociális, politikai és gazdasági optimizmussal párosul – áll a Nézőpont Intézet a Heti Válasz megbízásából készült közvélemény-kutatásában.

MNO
2011. 06. 15. 10:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A többség egyetért a közmunkaprogramokkal

Tízből nyolcan helyeslik, ha az állam a tartósan munkanélkülieket állami beruházásokon közmunkára kötelezi. A kérdésben nincs szignifikáns különbség korcsoportok, településtípus és pártszimpátia szerint. Meglepő azonban, ha gazdasági aktivitás szerint vizsgálják a válaszadók véleményét. Ugyan az aktív keresők és a rokkantnyugdíjasok 83-84 százaléka támogatja a közmunkaprogramokat, a „segély helyett munkát” kormányzati irányt a munkanélküliek 78 százaléka is jogosnak véli.


A tiltakozások nem vívták ki a lakosság szolidaritását

A rendvédelmi dolgozókat érintő nyugdíj-szigorítási terv demonstrációk sorát vonta maga után az elmúlt hónapokban, miközben folyamatosak voltak a tárgyalások a két fél között. A vitatott kérdésekben azonban nem sikerült megállapodni, a több esetben meglepően erőteljes tiltakozások pedig érezhetően nem vívták ki a magyarok szolidaritását. A megkérdezettek 54 százaléka helyesli, hogy a 65 év alatti, korkedvezményes nyugdíjellátást élvező rendőröket munkába állásra kötelezi a kormány. Amíg a rendvédelmi szervekkel kapcsolatban a magyarok javulást várnak a korán nyugdíjazottak visszahívásától, addig a bíráskodás esetében – a felkészült utánpótlás miatt – a megkérdezettek nem feltételeznek negatív változást. Az emberek 80 százaléka helyesli és mindössze 16 százaléka helyteleníti a bírák kötelező nyugdíjba vonulásának rögzítését.



Ösztönző lehet a „hamburgeradó” bevezetése

Az egészségügy területén az egyik legnagyobb kihívás az orvosok elvándorlása. Az összes megkérdezett 63 százaléka egyetért azzal, hogy az országot elhagyó orvosoknak meg kell téríteniük az állam által finanszírozott képzésük árát. A kérdésben leginkább az ellátásukat féltő idősebb korosztályok és az orvoshiánnyal küszködő kisebb településeken élők növelnék az orvosi kar fenyegetettségét. A megoldáskeresésben azonban fontos pozitív ösztönző lehet a „hamburgeradó” bevezetése, amennyiben növeli az egészségügyi kassza forrásait. Az egészségre káros élelmiszereket a magyarok 54 százaléka sújtaná különadóval még akkor is, ha az növeli a termékek árát.


Nincs hiteles vezetője a baloldalnak

Az elmúlt hónapban nem változott jelentősen a pártok szimpatizánsainak köre. Az összes megkérdezett körében minden negyedik választókorú a nem szavazók, a bizonytalanok és a rejtőzködők közé sorolható, ami mellett továbbra is kimagasló a kormánypártokkal rokonszenvezők aránya (45 százalék) és az ellenzéki pártok növekedési korlátai. A szocialisták népszerűségének csökkenése leginkább azzal magyarázható, hogy a magyarok 84 százaléka egyetlen olyan politikust sem tud megnevezni, aki a baloldal hiteles vezetője lehetne.

Az MSZP-szimpatizánsok 64 százaléka szintén bizonytalan kedvenc pártjuk jövőjét illetően, de fontos jelzés Gyurcsány Ferencnek, hogy Mesterházy Attila két és félszer több említést kapott ebben a kérdésben (a korábbi pártelnök-miniszterelnök a szocialista tábor 10 százaléka szerint lesz az MSZP vezetője, míg a jelenlegi elnök 24 százalék szerint). A Jobbikkal kapcsolatban fel kell hívni a figyelmet, hogy a gyöngyöspatai konfliktus elcsendesedésével a radikális párt szimpatizánsai ismét megfogyatkozni látszanak. A munkaalapú kormányzás támogatottsága és a pozitív gazdasági várakozások miatt a most vasárnapi választási részvételét biztosra ígérők között a Fidesz-KDNP a szavazatok 59 százalékát szerezhetné meg. A kormányzati alternatíva szerepét nem találó ellenzéki pártok közül az MSZP 16, az LMP 12, a Jobbik pedig 11 százalékra számíthatna.



Az adatfelvétel 2011. július 6. és 9. között készült ezer fő véletlenszerű kiválasztásával, országos reprezentatív mintán.

(Nézőpont Intézet)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.