Száz konkrét eredményt sikerült elérni az elnökségünk során – hangsúlyozta Ódor. Szerinte az egyik legnagyobb kérdés, hogy a júniust hogyan tudja lemenedzselni a magyar vezetés, amin még sok múlhat. A gazdasági kormányzás kapcsán elmondta, hogy mostanra csak egy vitás kérdés maradt, amely a túlzott deficiteljárásokat érinti. „Elnökségünk során ezt a folyamatot végigvittük, a mi munkánk lezárult, és ezt a kérdést majd meg kell oldani.” Fontos szempont volt a munka során, hogy próbáljuk megelőzni a túl nagy deficitek kialakulását – tette hozzá.
A horvát csatlakozásról kijelentette, hogy június 30-ig befejeződhetnek a tárgyalások. A horvátok ígéretet tettek arra, hogy teljesítik a feltételeket és az Európai Bizottság is felkészültnek tartja őket – vélte Ódor. A helyettes államtitkár elmondta, hogy a tárgyalások most is zajlanak és nagyon jó az esély arra, hogy június végén lezárulhat a csatlakozási folyamat, ha az uniós csúcson is rábólintanak a horvát integrációra. „Ez nemcsak Horvátországról szól, hanem az egész Nyugat-Balkánról, mivel ez perspektívát nyújt az ott lévő országoknak.” Ami nem látszott a nyilvánosság előtt, az az április-május során lévő egyeztetések a tagországokkal, hogy mindenképpen álljanak a horvátok csatlakozása mögé – mutatott rá Ódor.
Át kell alakítani Schengent
A migrációs kérdésekről kijelentette, hogy az észak-afrikai események miatt jóval fontosabbá vált az ügy, mint korábban. Az európai menekültügyrendszert 2012-ig el kellene fogadni és működőképessé kellene tenni, erősíteni kellene a külső határőrizetet – tette hozzá. Ódor a schengeni rendszer reformját is kiemeltnek nevezte, de egyelőre nincsen még konkrét iránya a változtatásoknak. „Ebben a helyzetben nem szabad a schengeni rendszert leépíteni, hanem meg kell azt erősíteni.” A helyettes államtitkár szerint ez egy kényes kérdés, mert jelentős a tagállamok közötti érdekellentét.
Románia és Bulgária csatlakozása vélhetően nem fog fölmerülni a csúcson – tette hozzá. Mostanra a tanács kimondta, hogy a két ország fölkészült erre, és a kérdésre majd szeptemberben vissza kell térni, ami mindenképpen nagy eredménye volt az elnökségünknek – hívta föl a figyelmet Ódor. Hozzájárultunk ahhoz, hogy ne kérjenek újabb feltételeket a két országtól – tette hozzá. Az átállás októbertől kezdődhet a repülőterek megnyitásával és majd jövő nyártól a szárazföldi határok is szabadon átjárhatók lesznek – mondta a szakértő.
2013-tól lehetnek források
Ódor szerint a Duna-stratégiát vélhetően elfogadja a tanács, ami szintén egy nagy siker és már el is indult a végrehajtása. Arra kell törekednünk, hogy minél több projekt megvalósuljon a stratégián belül – tette hozzá a helyettes államtitkár. A szakértő szerint bár erre a programra nincsenek külön források, de mivel a kohéziós alap egy részét nem használják föl, ezért 2013-tól nyílhatnak meg bizonyos eszközök. A romastratégia kapcsán kijelentette, hogy tagállami szinten is ki kell dolgozni hasonló programokat, ami nagy eredménynek tekinthető.
A görög válság kapcsán elnökségünk nem vállalt túlzott szerepet, az euróövezet kezeli a helyzetet – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. A vita az euróövezet országai között van, abban, hogy mihez kössék az újabb hitel finanszírozását – tette hozzá. Július 3-án a pénzügyminiszterek tanácskozásán születhet döntés a görög helyzetről.
„Ez a tudás nem veszhet el”
Véleménye szerint mindenképpen föl kell használni a most szerzett tapasztalatokat, hogy olyan uniós politikát alakítsunk ki, amely az ország hasznára válhat. „Ez egy olyan tudás Magyarországnak, amit használnia kell.” Most egy új feladat lesz az elnökség végével és július elejétől dolgoznunk kell – tette hozzá. Szerinte a magyar Európa-politikának két pilléren kell nyugodnia: az európai értékek képviselete és egy pragmatikus megközelítése az ügyeknek, amelyekben meg kell találni a magyar érdekeket. Ódor úgy látja, hogy azokra a kérdésekre kell megoldást találnunk, amelyek hazánkat is érintik (munkahelyteremtés, adósságcsökkentés). „Próbáljuk meg az egész döntéshozatalt átlátni, és így közelíteni az ügyekhez.”

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.