Ha itt a hőségriadó...

Ahogy kúszik felfelé a higany szála, egyre többen lesznek rosszul, leginkább a nagyvárosokban. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője azt tanácsolja, igyunk sok folyadékot, és ha napon is kell lennünk, mindenképp viseljünk fejfedőt.

Durkó Anett
2011. 06. 23. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Végre itt a nyár, és vele együtt a jó idő is. A strandokon, vízpartokon, de még a szökőkutaknál is sokan időznek. A napfürdőzők között vannak, akik a kellő barnaságot mielőbb szeretnék megszerezni, azért süttetik magukat akár még a tűző napon is. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője az MNO-nak elmondta: ez veszélyes időszak lehet, ha nem figyelünk oda, hiszen a baj hamar bekövetkezhet.

Magyarországon csak ritkán fordul elő a klasszikus értelemben vett hőguta. Erről a jelenségről akkor beszélünk, ha hosszú ideig extrém melegnek van kitéve a szervezet. Ilyenkor a testhő annyira megemelkedik – ezt baleseti túlmelegedésnek nevezzük –, hogy már az életfunkciók sem működnek megfelelően. Nálunk leginkább a hőség okozta ájulásos rosszullét a gyakori, ami extrém melegben következik be. Tünetei a szédülés, a vérnyomáscsökkenés, a kiszáradás és az ájulás. Győrfi Pál elmondása szerint ezek észlelésekor célszerű árnyékba menni, és ha lehet, lefeküdni. Nemcsak hosszú távon okoznak bőrrákot a nap káros sugarai, de rövid távon is veszélyesek. Ha valaki sokat tartózkodik tűző napon, és nem visel sapkát, nem iszik eleget, napszúrást kaphat. Ilyenkor agyhártyaizgalom keletkezik, ami komoly fejfájással, a fej túlmelegedésével, hányingerrel és esetlegesen hányással is járhat. Leginkább az idős, szívbeteg emberek a legveszélyeztetettebbek, de bajba kerülhetnek az egészséges fiatalok is.

A kánikulában az izzadás révén a szervezet sok sót és vizet veszít. Ilyenkor még inkább oda kell figyelni a megfelelő folyadékpótlásra, hiszen hamar bekövetkezhet a baj. Ezért célszerű meginni legalább 2 liter vizet. A fiatalok előszeretettel fogyasztanak a nagy melegben is szeszes italt, ami a szóvivő szerint csak abban az esetben ajánlott, ha mértékkel fogyasztják, és ha alacsony alkoholtartalmú italt választanak. A túlzott alkoholfogyasztás ugyanis csak látszólag hűsít, miközben akár életveszélyes állapotot is előidézhet. A nagy mennyiségű alkohol ugyanis lassítja a szervezet funkcióit (például légzés, szívfrekvencia), és ezzel növeli a fulladás, a kóma, a légzésleállás vagy a szívmegállás esélyét.

Idén még nem volt túl sok dolguk a mentőknek a hőség miatt. Az elmúlt években azonban volt olyan nap, amikor szinte megduplázódott a riasztások száma – árulta el a szóvivő. Egy kis figyelemmel azonban megelőzhetők a rosszullétek, és elviselhetőbbek a forró napok is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.