Kolontáron összesen 21 házat építettek az újonnan kialakított lakóparkban, Devecserben pedig jó ütemben halad a 87 lakóház, illetve egy somlóvásárhelyi ingatlan építése és műszaki átadása – mondta Bakondi György. A kormánybiztos hangsúlyozta, hogy a kormányhatározatnak megfelelően június 30-ig elkészülnek a kártalanításként épített lakások. A használt ingatlant igénylők már beköltözhettek otthonaikba, azokkal, akik pénzbeli kártalanítást kértek, már megkötötték a szerződéseket – tette hozzá.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője, katasztrófavédelmi kormánybiztos elmondta, hogy a vállalkozások kárenyhítése még nem zárult le. Ennek az az oka, hogy jogszabályi rendelkezések miatt az Európai Unióval kell egyeztetni a támogatások folyósítását – tette hozzá.
Bakondi György közlése szerint nem kezdeményezi a nyolc hónapja kihirdetett veszélyhelyzet meghosszabbítását, mert a védekezési, helyreállítási és újjáépítési munkálatok a határidőre befejeződnek. Emlékeztetett arra, hogy a Veszprém megyében tavaly október 6-án kihirdetett veszélyhelyzetet többször is meghosszabbította az Országgyűlés. A legutóbbi, legfeljebb 2011. június 30-ig történő meghosszabbítást azzal indokolta a kormány képviselője, hogy az ajkai Magyar Alumínium Zrt. 10-es számú vörösiszap-tározó kazettájának bezárása, a kiszakadás helyén a fal helyreállítása és a kazetta északi falának stabilizálása, megtámasztása még nem fejeződött be, valamint a sérült tározó csurgalékvizének elvezetését sem tudták megoldani.
A kormánybiztos tájékoztatása szerint az ajkai zagytározó valamennyi falát felmérték, a megsérült 10-es tározó falát megerősítették, a védőgátak megépítésével pedig elhárult egy újabb iszapömlés közvetlen veszélye. A sérült tározó végleges lezárását a közbeszerzési eljárásban kiválasztott cég hamarosan elkezdi – tette hozzá.
2011. október 4-én, a katasztrófa első évfordulóján Kolontáron emlékhelyet, Devecserben pedig emlékparkot avatnak. A tervek már elkészültek, a kivitelezés ütemezetten zajlik – mondta Bakondi György.
Arra a kérdésre, hogy a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. felügyeletét kormánybiztosként meddig kell ellátnia, úgy válaszolt: megbízatása a veszélyhelyzet fennállásáig, de legfeljebb két évre szól. Az altábornagy azt mondta: négy feladattal bízták meg, így a timföldgyár termelésének újraindításával, a tartós működés és technológiaváltás biztosításával, a felelősség tisztázásával. Mint megjegyezte, az Országgyűlés, az Állami Számvevőszék, más egyéb hatóságok és a rendőrség is folytatott vizsgálatot, készült egy jelentés az EU-nak is a katasztrófáról, de azt, hogy ki a felelős a tíz ember halálát és több mint 30 milliárd forintos kárt okozó eseményért, még nem lehet egyértelműen kijelenteni.
A Mal Zrt. Ajka melletti iszaptározójának gátja tavaly október 4-én szakadt át. Egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki, az áradás három települést – Devecsert, Kolontárt, Somlóvásárhelyet – öntött el. A szerencsétlenség következtében tízen meghaltak, több mint százhúszan megsérültek, és több száz ház vált lakhatatlanná. Ez volt Magyarország újkori történelmének legnagyobb ipari katasztrófája.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.