Szűcs Péter elmondta: a megfontolás tárgyát az képezi, hogy bár a jelenlegi – 3 hónapja hatályba lépett – szabályozás szerint már nem az OIT, hanem annak elnöke dönt a vezetői pályázatok elbírálásáról és a kinevezésekről az ítélőtáblák és a megyei bíróságok elnökei, helyettesei, illetve a kollégiumvezetők esetében, ám hétfőn megkezdődött a parlamentben annak a törvényjavaslatnak a részletes vitája, amely moratóriumot rendelne el a bírósági vezetők kinevezésére, leszámítva bizonyos esetekben a tanácselnököket.
Lázár János fideszes frakcióvezető és párttársa, Varga István május 20-án terjesztette be az Országgyűlésnek az ügyészek és a bírák szolgálati viszonyának az általános öregségi nyugdíjkorhatárhoz kötéséről szóló javaslatot, melyben sok más rendelkezés mellett megtalálható az is, hogy 2012. január 1-jéig leállítanák a bírósági vezetők kinevezését, ilyen pályázatokat sem kiírni, sem elbírálni, sem azok alapján kinevezni nem lehet. A javaslat a kihirdetését követő napon lép életbe.
Az indítvány indoklása szerint az igazságügyi szervezeten belüli feladatkörök felülvizsgálatával, a központi régió helyzetének megoldásával összefüggésben a megüresedett bírósági vezetői álláshelyeket akkor indokolt betölteni, amikor az új feladatelosztási rend alapján megtörténik az arányos munkaterhelést biztosító álláshelyek elosztása az egyes bíróságok között.
A Fővárosi Bíróság megbízott elnöke – Gatter László tavalyi lemondása miatt – ez év januárjától Szemán Felicitász elnökhelyettes. A posztra kiírt pályázat tavasszal egyszer már eredménytelen maradt. Hétfőn a fővárosi összbírói értekezleten a februárihoz hasonló eredménye lett a véleménynyilvánító szavazásnak: Fazekas Sándor, a Pesti Központi Kerületi Bíróság elnöke kapta a legtöbb voksot.
Az FB sajtóosztályának tájékoztatása szerint az összbírói értekezleten a bírák a benyújtott elnöki pályázatokról nyilvánítottak véleményt, úgy, hogy egyszerre több jelöltet is alkalmasnak minősíthettek a posztra. Összesen 540-en szavaztak; Fazekas Sándort 291, Szemán Felicitászt 159, Péntek Lászlót pedig 158 bíró tartotta megfelelőnek arra, hogy a Fővárosi Bíróság vezetője legyen.
A Legfelsőbb Bíróság és az OIT szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: az ilyenkor szokásos eljárás szerint hivatalos értesítés érkezik majd a szavazásról, ezután a főbíró meghallgatja a jelölteket, és bár a jelenlegi szabályozás szerint egy személyben dönt a vezetői pályázatokról és a kinevezésekről, ez esetben – amennyiben sor kerül a kinevezésre – előtte egy tanácsadó testületet is létrehoz, hogy a döntés minél megalapozottabb és átláthatóbb legyen. Az elnök a törvény szerint nem köteles az összbírói értekezleten legnagyobb támogatást kapó pályázót kinevezni, ám ha ettől el akar térni, azt írásban indokolnia kell – tette hozzá Szűcs Péter.
Arra a kérdésre, mennyi időn belül dönt Baka András, a szóvivő csak annyit mondott: a törvény nem rögzít határidőket, de ésszerű időn belül megtörténhet a kinevezés. Ugyanakkor Szűcs Péter hangsúlyozta: a főbíró jelenleg azt fontolgatja, hogy éljen-e egyáltalán kinevezési jogával, abban a helyzetben, amikor a törvényhozás már egy új szabályozást tárgyal, amely ezt a kinevezési jogot az év végéig felfüggesztené.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.