Még gondolkozik a kinevezéseken Baka

A főbíró megfontolja, hogy a jelenlegi időszakban kíván-e még kinevezni bírósági vezetőket – mondta az MTI érdeklődésére Baka András, a Legfelsőbb Bíróság (LB) és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnökének szóvivője azzal kapcsolatban, hogy hétfőn a fővárosi összbírói értekezlet véleményezte a Fővárosi Bíróság (FB) elnöki posztjára érkezett pályázatokat.

MNO
2011. 06. 06. 16:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szűcs Péter elmondta: a megfontolás tárgyát az képezi, hogy bár a jelenlegi – 3 hónapja hatályba lépett – szabályozás szerint már nem az OIT, hanem annak elnöke dönt a vezetői pályázatok elbírálásáról és a kinevezésekről az ítélőtáblák és a megyei bíróságok elnökei, helyettesei, illetve a kollégiumvezetők esetében, ám hétfőn megkezdődött a parlamentben annak a törvényjavaslatnak a részletes vitája, amely moratóriumot rendelne el a bírósági vezetők kinevezésére, leszámítva bizonyos esetekben a tanácselnököket.

Lázár János fideszes frakcióvezető és párttársa, Varga István május 20-án terjesztette be az Országgyűlésnek az ügyészek és a bírák szolgálati viszonyának az általános öregségi nyugdíjkorhatárhoz kötéséről szóló javaslatot, melyben sok más rendelkezés mellett megtalálható az is, hogy 2012. január 1-jéig leállítanák a bírósági vezetők kinevezését, ilyen pályázatokat sem kiírni, sem elbírálni, sem azok alapján kinevezni nem lehet. A javaslat a kihirdetését követő napon lép életbe.

Az indítvány indoklása szerint az igazságügyi szervezeten belüli feladatkörök felülvizsgálatával, a központi régió helyzetének megoldásával összefüggésben a megüresedett bírósági vezetői álláshelyeket akkor indokolt betölteni, amikor az új feladatelosztási rend alapján megtörténik az arányos munkaterhelést biztosító álláshelyek elosztása az egyes bíróságok között.

A Fővárosi Bíróság megbízott elnöke – Gatter László tavalyi lemondása miatt – ez év januárjától Szemán Felicitász elnökhelyettes. A posztra kiírt pályázat tavasszal egyszer már eredménytelen maradt. Hétfőn a fővárosi összbírói értekezleten a februárihoz hasonló eredménye lett a véleménynyilvánító szavazásnak: Fazekas Sándor, a Pesti Központi Kerületi Bíróság elnöke kapta a legtöbb voksot.

Az FB sajtóosztályának tájékoztatása szerint az összbírói értekezleten a bírák a benyújtott elnöki pályázatokról nyilvánítottak véleményt, úgy, hogy egyszerre több jelöltet is alkalmasnak minősíthettek a posztra. Összesen 540-en szavaztak; Fazekas Sándort 291, Szemán Felicitászt 159, Péntek Lászlót pedig 158 bíró tartotta megfelelőnek arra, hogy a Fővárosi Bíróság vezetője legyen.

A Legfelsőbb Bíróság és az OIT szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: az ilyenkor szokásos eljárás szerint hivatalos értesítés érkezik majd a szavazásról, ezután a főbíró meghallgatja a jelölteket, és bár a jelenlegi szabályozás szerint egy személyben dönt a vezetői pályázatokról és a kinevezésekről, ez esetben – amennyiben sor kerül a kinevezésre – előtte egy tanácsadó testületet is létrehoz, hogy a döntés minél megalapozottabb és átláthatóbb legyen. Az elnök a törvény szerint nem köteles az összbírói értekezleten legnagyobb támogatást kapó pályázót kinevezni, ám ha ettől el akar térni, azt írásban indokolnia kell – tette hozzá Szűcs Péter.

Arra a kérdésre, mennyi időn belül dönt Baka András, a szóvivő csak annyit mondott: a törvény nem rögzít határidőket, de ésszerű időn belül megtörténhet a kinevezés. Ugyanakkor Szűcs Péter hangsúlyozta: a főbíró jelenleg azt fontolgatja, hogy éljen-e egyáltalán kinevezési jogával, abban a helyzetben, amikor a törvényhozás már egy új szabályozást tárgyal, amely ezt a kinevezési jogot az év végéig felfüggesztené.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.