Bőrrákot okozhat, és még a DNS-t is roncsolja

Sokszor halljuk, hogy milyen magas az UV-B sugárzás, és hogy nem szabad 11 és 15 óra között a napra menni. De vajon tudjuk-e azt, hogy pontosan mi történik akkor, ha túl sok káros sugárzás éri a szervezetünket?

Durkó Anett
2011. 07. 17. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az UV egy olyan elektromágneses sugárzás, amely a röntgensugárzásnál hosszabb hullámhosszú, de a látható fénynél rövidebb sugárzás. Három fajtája van: UV-A, UV-B és UV-C.

Az UV-A bizonyos mértékig jótékony hatással van a szervezetre. Elősegíti a barnulást és a csontképződést. Hiányában angolkór lép fel. Ha több kerül a szervezetbe, akkor károsítja a kollagénrostokat, roncsolja a bőrben lévő A-vitamint, közvetve képes károsítani a DNS-t is, így a bőrrák kialakulásában is szerepet játszhat. Az UV-B sugárzás közvetetten hoz létre változást a DNS-ben. Folyamatosan fejlődnek daganatsejtek minden ember szervezetében, amit aztán a szervezet bizonyos enzimek segítségével elpusztít. De az UV-B káros sugarai ebben a jelátvitelrendszerben okoznak károsodást, így a szervezet már nem tudja közömbösíteni ezeket a daganatos sejteket. Az UV-C sugárzást elnyeli a földi légkör.

Az UV sugárzást nem felejti el a bőr. Azoknál a pácienseknél, akiknél a betegségük miatt sugárkezelést kell alkalmazni, a bőr kifehéredik, akár fekély is kialakulhat. A fénylő bőr, a pigmentfoltok, a bőrmegvastagodás és a szeplő mind a fénykárosodott bőr tünetei lehetnek.

Az UV-B sugárzás égési tünetek formájában jelenik meg. Korai mellékhatásként piros lesz a bőr, majd hólyagok is megjelenhetnek. Későbbi stádiumban a bőr öregedése is megfigyelhető, és kialakulhat a bőrrák is. Az erős napsugárzás a szemet is károsíthatja.

A nagyon fehér bőrűek hamar leégnek és nem barnulnak, ezért nem mehetnek a napra. Magyarország lakosságának túlnyomó része világosbarna bőrű, ezért a veszélyeztetett kategóriába tartozik. A gyermekkorban elszenvedett – leginkább hólyagos – napégés következtében kialakult melanoma relatív kockázata 1,75-szörös. Minél fiatalabb korban és minél többször ég le valaki, annál nagyobb a daganatos megbetegedés esélye.

A bőrdaganatnak két formája van. Az egyik a hámsejtekből kiinduló daganat, a szarkóma, ez több mint 10 ezer embert érint évente. A másik a festéksejtekből kiinduló melanoma. Évente a 2100-at is meghaladja az ilyen esetek száma.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.