A hivatal csütörtöki közleményében arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Hoffmann Tamás (Fidesz–KDNP) polgármester aláírta az Újbuda kulturális városközpont integrált városfejlesztési program elnevezésű pályázat támogatási szerződését. Az önkormányzat a 720 millió forintos beruházáshoz 564 millió forintos uniós támogatás lehívására vált jogosulttá, és ezzel megkezdődött az Újbuda kulturális városközpont történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztése – írták.
Közölték, a program alapvető célja Újbuda kulturális városközpontjának kiépítése, amelynek során az újbudai lakóknak a mainál kedvezőbb, színvonalasabb közművelődési, szabadidő-eltöltési lehetőségeket tudnak kínálni, továbbá az idelátogatók, turisták számára is vonzerőt teremtenek. A program részeként növelni fogják a gyalogos, azaz gépjárműforgalomtól mentes közterületeket, és pihenőhelyeket is kijelölnek.
Az MTI elöször 2005 márciusában írt arról, hogy kulturális városnegyed kialakítását tűzték ki célul. Az elképzelések szerint a XI. kerületi Bartók Béla útnak ezt a szakaszát kávéházakkal, közösségi terekkel, galériákkal kívánják újra művésznegyeddé varázsolni.
Idén februárban Kupper András (Fidesz–KDNP) alpolgármester azt közölte az MTI-vel, hogy a Bartók Béla úti, önkormányzati tulajdonú üzlethelyiségeket hasznosítani kívánják; az ingatlanokba elsősorban a kortárs képzőművészeket bemutató kiállítóhelyeket, továbbá éttermeket, kávézókat, cukrászdákat várnak.
A kerület tájékoztatása szerint az önkormányzat azt szeretné, ha az új kulturális létesítményekben kisebb koncerteket, színházi előadásokat, esetleg kamaraopera-előadást is be lehetne mutatni. A városvezetés szabadtéri fesztiválokat, köztéri szobrokat és egyéb látványosságokat is tervez a területre, így nemcsak a helyiségek, hanem az utcák és terek is megtelhetnek majd programokkal. A kerület reményei szerint az új intézmények a környékbeli iskolák kulturális életét is színesítik majd, és akár helyszínei is lehetnek a művészeti alapképzés egy-egy különórájának.
Hosszabb távon a Bartók Béla út környéki utcákat is bevonnák a programba, így Újbuda „belvárosa” kulturális negyeddé formálódhat. Ehhez azonban meg kell várni, amíg a 4-es metróhoz kapcsolódó felszíni építkezések befejeződnek a Móricz Zsigmond körtérnél, valamint a Szent Gellért térnél.
A városrészben lakott és alkotott rövidebb-hosszabb ideig Kosztolányi Dezső, Karinthy Frigyes, Móricz Zsigmond és Ottlik Géza író, valamint a két éve elhunyt Cseh Tamás zeneszerző és előadóművész. A tavaly újra átadott Hadik kávéház épületének tetőterében Csontváry Kosztka Tivadar festőművész élt.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.