Európa és az Egyesült Államok természetes szövetségesek

Európa csak transzatlanti keretben járulhat hozzá a világ békés fejlődéséhez, és mivel Európa és az Egyesült Államok érdekei és értékei azonosak, természetes szövetségesei egymásnak – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke pénteken Budapesten.

MNO
2011. 07. 01. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A transzatlanti törvényhozói dialógus (TLD) találkozóján a Parlamentben a házelnök kijelentette: Európát és az Egyesült Államokat közös gyökereik együttműködésre kötelezik. Ugyan a világpiacon versenytársai egymásnak, de ez jobb teljesítményre sarkallja őket – fűzte hozzá. Mint kifejtette, a szoros transzatlanti kapcsolatokat bizonyítják az elmúlt hét eseményei is. Megemlékeztek Tom Lantosról és Ronald Reaganről, akiknek személye is összeköti a két térséget – idézte fel.

A Szabadság téren szerdán avatták fel Ronald Reagan egykori amerikai elnök szobrát, csütörtökön pedig Hillary Clinton jelenlegi és Condoleezza Rice korábbi amerikai külügyminiszter jelenlétében megnyitották a Tom Lantos egykori amerikai kongresszusi képviselőről elnevezett intézetet.

Kövér László beszédében értékelte a Magyar Országgyűlés hozzájárulását a soros EU-elnökséghez, és úgy vélte, a Parlamentben megrendezett események hatékonyan előmozdították az uniós döntéshozatalt. Mint emlékeztetett, a fél év alatt tíz parlamenti találkozót tartottak az uniós tagállamok szakbizottságai között, ezek közül nyolcat Budapesten, kettőt pedig az Európai Parlamenttel (EP) közösen Brüsszelben rendeztek meg. A tanácskozások témái szorosan illeszkedtek az elnökségi programhoz és az EU aktuális kérdéseihez – fogalmazott.

Hozzátette: az események közül kiemelkedik az európai ügyek bizottságainak plenáris ülése (COSAC), amelyre mintegy 300 vendég érkezett a Parlamentbe. A házelnök kitért még az afrikai, karibi és csendes-óceáni térségből (ACP) érkezett képviselők és EP-képviselők találkozójára is. Mintegy háromezer politikus és szakértő vitatta meg az elnökség témáit – mutatott rá. Úgy látta, a TLD az egyik csúcspont a parlament elnökségi eseményeinek sorában. A házelnök üdvözölte, hogy az eseményen a képviselők fontos témákkal, egyebek mellett az emberi jogok védelmével, a klímaváltozással, a globális biztonsággal és a gazdasági válságból való kilábalással foglalkoznak.

Az Egyesült Államok kongresszusa és az Európai Parlament közötti intézményes együttműködés, a transzatlanti törvényhozói dialógus célja, hogy fokozza a párbeszédet az európai és az amerikai szövetségi törvényhozó testületek között. A kétnapos, csütörtökön kezdődött tanácskozás a magyar elnökség parlamenti záróeseménye.

A TLD társelnökségét jelenleg az EP részéről Elmar Brok német néppárti képviselő, az Egyesült Államok kongresszusának részéről pedig Cliff Stearns republikánus képviselő tölti be. A TLD munkáját Hankiss Ágnes, Herczog Edit és Szájer József EP-képviselők is segítik. Az EU és az Egyesült Államok közötti parlamenti kapcsolatok kezdete 1972-ig nyúlik vissza, amikor az amerikai kongresszus delegációja először tett hivatalos látogatást az EP-ben. A TLD keretében évente két találkozót rendeznek, az első félévi tanácskozást hagyományosan a soros elnökséget adó tagállamban, a másodikat pedig az Egyesült Államokban tartják meg.

MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.