Lázár János keddi budapesti sajtótájékoztatóján, az „évértékelő” frakcióülés után elmondta: szeptember 7-től 9-ig háromnapos frakcióülést tart majd a Fidesz–KDNP, amellyel összefüggésben Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök kezdeményezte, hogy a képviselőcsoport tárgyaljon akkor egyebek mellett az igazságszolgáltatás átalakításáról, az új választójogi törvényről, az oktatás, az egészségügy és a közösségi közlekedés átalakításáról, valamint egy földtörvénycsomag megalkotásáról is. Ebből következik az „erőltetett” törvényhozási munka – tette hozzá.
Lázár János is utalt az önálló képviselői indítványok számára, hangsúlyozva: az, hogy egy parlamenti képviselő egyéni indítványt terjeszt a Ház elé, nem gyengíti, hanem erősíti a parlamenti demokráciát. Tájékoztatása szerint 2010 májusa óta 266 törvényt fogadott el az Országgyűlés, amelyből 145-öt javasolt a kabinet. A jövőről szólva – idézte Orbán Viktort Lázár János – azt mondta: 2012-ben az átalakított, új rendszerek működőképességét kell kipróbálni, 2013-ban végbemehet egy konszolidációs időszak, 2014-ben pedig meg kell próbálni bizalmat kérni a folytatáshoz.
A frakcióülésen téma volt a választási rendszer átalakítása is, amellyel kapcsolatban Lázár János úgy nyilatkozott: teljesen érthetetlen az az újabb politikai „bojkottkísérlet”, amellyel például az LMP próbálja megközelíteni a választójogi jogalkotást. Utalva az LMP-s Karácsony Gergelynek az ellenzék alkotmánykorrekciós szövetségére vonatkozó sajtónyilatkozatára, a frakcióvezető azt mondta: „láthatóan alakulóban van egy LMP-Jobbik-MSZP-koalíció”, amelyben a demokráciára való hivatkozással próbálnak koalíciót alkotni a Fidesszel szemben. Hozzátette, szerinte az igazi veszély a demokráciára az, ha valaki parlamenti képviselőként olyanokkal létesít kapcsolatot és vállal közösséget, akik „nyíltan zsidóznak és cigányoznak heti menetrendszerességgel a parlamentben”.
Teljes újraszabályozásra van szükség
A Fidesz frakcióvezetője szerint a dohánypiac és -kereskedelem teljes újraszabályozására van szükség. Lázár azt mondta, a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint ennek nincs akadálya, a szabályozási lehetőségeket ősszel tekintik át. A politikus hangsúlyozta, kényes kérdésről van szó, amelyet más élvezeti cikkek adópolitikájától külön kell kezelni. Meg kell vizsgálni, mekkora ez a piac, igaz-e, hogy 500 milliárd forintot költenek a magyarok cigarettára évente, hogy óriási a feketekereskedelem, hogy a multinacionális láncok minden gond nélkül kiszolgálnak 18 év alattiakat, hogy a forgalom nagy része külföldre vándorol, és hogy a nagy cigaretta- és dohánygyártók külföldi multicégek – sorolta.
Mint kifejtette, a magyar dohányfogyasztási kultúrában jelen vannak az alacsonyabb adótartalmú, ám a társadalom széles körében fogyasztott dohányok, és vannak más, elsősorban multinacionális vállalkozások által előállított dohánytermékek. A vita lényege az volt – folytatta –, hogy „mi egyetlenegy csoportot sem szerettünk volna kedvező helyzetbe hozni” a másik vagy éppen a társadalom rovására. „Nem akartuk, hogy üzleti érdekek vagy lobbiérdekek érvényesüljenek egy-egy adópolitikai döntés kapcsán”, ezért abban állapodott meg a Fidesz a nemzetgazdasági tárcával, hogy áttekintik a teljes újraszabályozás lehetőségét – mondta Lázár, példaként említve, hogy Ausztriában a dohánytermékek forgalmazása csak trafikokban lehetséges.
Bár a nemzetgazdasági tárca javasolta, mégsem emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója, miután az Országgyűlés múlt hétfőn az alkotmányügyi bizottság zárószavazás előtti indítványának elfogadásával törölte az erre vonatkozó passzusokat a gazdasági tárgyú törvények módosítását célzó kormányzati előterjesztésből. A Fidesz később azt közölte, hogy az adótörvények vitájában lesz döntés a dohánytermékek adószabályairól.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.