A társadalom jóléte és a magyar gazdaság teljesítménye függ tőle

Benyújtotta az energiapolitikát 2030-ig meghatározó nemzeti energiastratégiáról szóló országgyűlési határozati javaslatot Fellegi Tamás nemzeti fejlesztés miniszter a parlamentnek kedden. • Többen védenék a koronát és keresnék a „házi bombákat”

MNO
2011. 08. 02. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament honlapján olvasható előterjesztés az új energiastratégia megalkotását azzal indokolja, hogy a magyar gazdaság teljesítőképessége, illetve a társadalom jóléte a biztonságosan hozzáférhető és megfizethető energiától függ. Ugyanakkor figyelembe kell venni a jövő nemzedék érdekében az élhető környezet megőrzését, az Európai Unió energiapolitikai törekvéseit és a globális kihívásokat – teszik hozzá.

A határozati javaslat tartalmazza az energiastratégiához kapcsolódó stratégiai környezeti vizsgálat alapján készült környezeti értékelést, amely nemcsak 2030-ig szól, hanem kitekint 2050-ig. A javaslat része a gazdasági hatáselemzésről készült összefoglaló is, amelynek alapja a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont hatáselemzése.

Az energiastratégia elsődleges célként hosszú távú szempontok alapján optimalizálná az ellátásbiztonság, a versenyképesség és a fenntarthatóság együttes érvényesülését. A stratégia alapján a teljes ellátási és fogyasztási láncot átfogó energiahatékonysági intézkedéseket kell hozni. Növelni kell az alacsony szén-dioxid-intenzitású villamosenergia-termelés arányát, elő kell segíteni a megújuló és alternatív energiaforrásokon alapuló hőtermelés, valamint az alacsony szén-dioxid-kibocsátású közlekedési és szállítási módok elterjedését – olvasható a határozati javaslatban.

A fentiek megvalósítására a parlament a határozat elfogadásával felkérné a kormányt többek között arra, hogy „alakítson ki az európai szabályozással összhangban lévő, a befektetői környezet kiszámíthatóságát biztosító, átlátható, elszámoltatható és a fogyasztói érdekeket is figyelembe vevő új kormányzati energetikai intézmény- és eszközrendszert”.

A kormány feladatává teszi a határozati javaslat az energiapiac regionalitásának elősegítését úgy, hogy – többek között – Magyarország regionális elosztó és tranzit szerepét erősítsék. A határozati javaslatban az Országgyűlés felkéri a kormányt: „kezdeményezze a fenntartható energiagazdálkodásról szóló törvény megalkotását”, dolgozzon ki „cselekvési tervet a távhőszolgáltatás versenyképességének biztosítására”, és a közlekedési ágazatban gondoskodjon a zéró üvegházhatású gáz kibocsátású városi közlekedés, illetve közúti szállítási járműpark megteremetésének feltételeiről.

A kormányra háruló feladatok között szerepel az is, hogy a kabinet vizsgálja meg az energiahasználatot támogató szociális jellegű juttatások energetikai céloktól független kezelésének lehetőségét, azaz keresse a módját a szociális támogatás és az energiaárak szétválasztásának.

A javaslat részletesen foglalkozik a rendelkezésre álló primer energiaforrások kilátásaival, a regionális piac megteremtésével, és szembeállítja az előnyöket a hátrányokkal vagy kockázatokkal. Előírja a kormány számára, hogy legalább háromévenként készítsen jelentést az energiapolitika megvalósulásáról.

Az országgyűlési határozat a közzétételt követő napon lépne hatályba, és azzal egyidejűleg hatályát vesztené a 2008-ban született, 2008–2020 közötti időszakra szóló energiapolitikai határozat.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.