Gémesi levelet írt Orbánnak a svájci frank megugrása miatt

Az önkormányzati hitelek tőketörlesztésének egy évvel való elhalasztását kéri a miniszterelnöktől, illetve közbenjárásával a bankoktól a svájci frank árfolyamának megugrása miatt a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) – közölte a szövetség elnöke szerdán. A Gémesi György elnök jegyezte MÖSZ-javaslatot a miniszterelnökön kívül Lázár Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének, valamint a további hat önkormányzati szövetségnek is megküldik még szerdán.• Sokaknak nagyon keserű pirula lesz majd a szembenézés

MNO
2011. 08. 03. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MÖSZ elnöke előrebocsátotta: nem kérdés, hogy a „brutális” svájcifrank-árfolyam mekkora többletterhet jelent a hiteltörlesztésekben a lakosságnak, de míg a családok a hamarosan igénybe vehető rögzített árfolyam révén néhány évre megszabadulhatnak az árfolyam-ingadozás miatti extra terhektől, addig az önkormányzatoknak egyelőre nincs hová menekülniük.

Gémesi közlése szerint a teljesítőképességük határán álló helyhatóságok jelenlegi hitelállománya eléri az 1200 milliárd forintot, ebből 600 milliárdot 2006 és 2008 között, többségében 2007-ben vettek fel kötvény formájában. A konstrukció lényege, hogy a húszéves visszafizetési időszak első három évében csak a kamatokat kell törleszteni, utána a tőkét is. Mivel az együttes törlesztés időszaka az érintett önkormányzatoknál épp most, az amerikai adósságválság miatt „brutális” svájcifrank-árfolyamon kezdődne, feltétlenül segítség kell a csődök elkerülése érdekében – magyarázta a MÖSZ elnöke.

Levegőhöz jutnának a helyhatóságok

Gémesi szerint az általa vezetett szövetség nem várhatja tétlenül, amíg elvéreznek az egekbe szökő törlesztőrészleteket finanszírozni képtelen önkormányzatok, ezért konkrét javaslatot dolgoztak ki a probléma áthidalására. Javaslatukat e-mailben, faxon és levélben is továbbítják szerdán Orbán Viktor miniszterelnöknek, kérve: járjon közbe a bankoknál. A kérés lényege, hogy egy évvel elhalasztható legyen a tőketörlesztés megkezdése, legalábbis azoknak az önkormányzatoknak az esetében, amelyek ezt igénylik – mondta az elnök. Úgy véli, ez alatt az egy év alatt levegőhöz jutnának az érintett helyhatóságok, és az amerikai helyzet stabilizálódása nyomán a frank árfolyama is csökkenhet.

A levélben többek között az olvasható, hogy „az egy év haladék a törlesztés hátralévő 16-17 esztendejében nem jelentene a településeknek megoldhatatlan többletterhet. Informális tárgyalások megerősítettek bennünket arról, hogy a hitelező bankok nyitottak az önkormányzatokkal való ilyen megegyezésre. A kibocsátott kötvények nagy része az európai uniós fejlesztési pályázatok önrészének fedezetéül szolgált, azaz többek között utak, bölcsődék, óvodák, iskolák, szociális-egészségügyi szolgáltatásokat biztosító, legtöbbször működési költséget csökkentő, a kötelező feladatok ellátásához elengedhetetlenül szükséges létesítmények épültek belőle.”

Többen is jól járnának

Gémesi azt mondta az MTI-nek: a MÖSZ vezetőségének meggyőződése, hogy a helyhatóságokon kívül az állam és a bankok is jól járnának a „türelmi idővel”. Az államnak nem kerülne pénzébe ez a lépés, míg a bankok – ha egy évvel később is – rendben megkapnák a magasabb törlesztőrészleteket, végül pedig a felvett teljes összeget kamatostul, hiszen partnereik fizetőképesek maradnának. A pénzintézetek egyébként bajlódhatnának a jelzáloggal terhelt ingatlanok értékesítésével, ami nekik sem jó – fűzte hozzá Gémesi.

A MÖSZ elnöke azt mondta: a hozzájuk érkezett jelzések szerint a tőketörlesztés megkezdése 300 önkormányzatot érint, így a fővárost, az egyes kerületeket, illetve számos megyét (például Hevest és Pestet) és nagyvárost; példaként Debrecent és Hódmezővásárhelyt említette, de szerinte hosszú a sor. A Gödöllő polgármestereként is dolgozó Gémesi (Gödöllői Lokálpatrióta Klub) a város pénzügyi helyzetéről szólva úgy fogalmazott: nekik nincsenek hatalmas hiteleik, mivel három éve keményen lefaragták a működési költségeiket, sőt tartalékokat is képeztek a költségvetésükben, így az Orbán Viktornak címzett levél tartalma Gödöllőre nem vonatkozik. „Nem tudhatjuk, milyen fogadtatásra talál javaslatunk a miniszterelnöknél, illetve a bankoknál, de optimisták vagyunk, és nyugodtak amiatt, hogy panaszkodás helyett konkrét javaslattal álltunk elő” – közölte a MÖSZ elnöke.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.