Schmitt Pált, akit útjára elkísért felesége, Schmittné Makray Katalin is, somogyi látogatásának első állomásán, a kaposvári városházán Szita Károly polgármester fogadta. Rövid tárgyalásukon a polgármester azt kérte az államfőtől, járjon közben annak érdekében, hogy aki tud és akar dolgozni, annak legyen a jövőben munkahelye.
A találkozót követően az államfő részt vett a somogyi megyeszékhely ünnepi közgyűlésén, ahol Szita Károly úgy ajánlotta az államfő figyelmébe Kaposvárt, mint a szecesszió, a fesztiválok és a virágok városát. Beszélt arról, hogy milyen lépéseket tett eddig a város a gazdasági válság okozta nehézségek és a munkanélküliség leküzdésére. A somogyi megyeszékhely kiemelt céljai közt sorolta fel Dél-Dunántúl logisztikai központjává, a művészet és kultúra regionális fővárosává válást, az egészséges helyi élelmiszerek fogalmazását és a turizmus kiszolgálását.
Gelencsér Attila, Somogy Megye Közgyűlésének elnöke arról beszélt, hogy a megye 320 ezer lakosa választáskor azért döntött a változás mellett, mert elege volt a kudarcokból és a kilátástalanságból. „Nagyon bízunk a kormány munkaprogramjában, mert a munkanélküliség már-már elviselhetetlen” – mondta, megemlítve, hogy a 180 ezer munkaképes somogyi harmada nem talál magának munkát, pedig döntő többségük dolgozni szeretne és nem segélyekből élni. Juhász Tibor somogyi kormánymegbízott arról számolt be, hogy a tapasztalatok azt mutatják, bevált az új megyei kormányhivatali rendszer.
Az ünnepi közgyűlésen felszólaltak a pártok képviselői is. Elsőként Lamperth Mónika a szocialista frakció képviseletében felolvasta egy helyi nyugdíjas levelét, amely arról szólt, hogy az emberek nem érzik biztonságban magukat, mert elveszítik a munkahelyeiket, bezárják iskoláikat. A levélíró arra kérte az államfőt, hogy ne írjon alá semmit, ami elvesz bármit is a nyugdíjasoktól.
A Somogyért Egyesület nevében felszólaló Kövér István azt vetette fel, ha az államnak van forrása az oktatási és egészségügyi intézmények működtetésére, miért nem adja oda azoknak, akinek igazán érdeke az intézmények továbbműködtetése. Azt is javasolta, hogy a falvak megüresedő épületeit hasznosítsák inkább a jövőben ócsai telephelyek létrehozása helyett.
A Jobbik részéről Kiss Tamás arra figyelmeztetett, hogy a becsületes munkában eltöltött élet után szégyenletes nyugdíjakat kapnak emberek. Arról is beszélt, hogy vészesen fogy és öregszik a magyar lakosság.
Az LMP részéről Felder Frigyes arra hívta fel a figyelmet, hogy pártállástól függetlenül sokan mentek utcára a kaposvári Toldi iskola megszüntetése ellen tiltakozva.
Balázs Árpád a Fidesz-frakció képviseletében arról szólt, örömre ad okot, hogy a kormány nem engedi tőzsdére vinni a magyar emberek nyugdíját, továbbá méltatta az átfogó közmunkaprogram kedvező hatásait.
Schmitt Pál köztársasági elnök az ünnepi közgyűlés végén azt mondta, hogy azt kapta, amit várt, őszinte szavakat, dicséretet, kritikát, kioktatást, kérést és panaszt. Kifejtette, hogy országjárása során hatodikként látogatott el Somogy megyébe, és miként a többi helyen, itt is azt tapasztalta, hogy nehéz a helyzet, de tisztes erőfeszítés folyik. Az államfő arra emlékeztette az önkormányzati képviselőket, hogy eltelt egy év a választás óta, nem másra kell mutogatni, minden a képviselőkön múlik.
Beszéde után az államfő kitüntetéseket adott át, majd a kaposvári Munkácsy Mihály Gimnáziumba látogatott, ahol rendhagyó osztályfőnöki órát tartott. Az iskola előtt néhányan tüntettek az államfő látogatása ellen, de rendbontás nem történt.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.