Giró-Szász András csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a magyar kormány ugyanazt a gazdaságpolitikai logikát követi – a közös teherviselés mentén –, mint eddig. A szóvivő beszámolt arról is, hogy a nemzetgazdasági tárca a jövő szerdai kormányülésen előterjeszti a nemzeti növekedési tervet.
Az MNO már beszámolt róla, hogy Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője azt nyilatkozta a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő új típusú együttműködéssel kapcsolatban, hogy a kormány nem számol hitelmegállapodással, egy biztonsági védőhálóról van szó. Ennek oka, hogy a kormány szeretné az elmúlt másfél évhez hasonlóan a piacról finanszírozni az országot a bankok és a multinacionális vállalatok bevonásával a közteherviselésbe.
A növekedési fordulathoz egy olyan pénzügyi védőhálóra van szükség, amely megvédi hazánkat az eurózóna mélyülő válsága ellen, de nem növeli az államadósságunkat – indokolta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az IMF-fel tervezett új típusú együttműködés szükségességét hétfőn a parlamentben.
Christine Lagarde hétfőn jelezte, hogy a magyar kormány elővigyázatossági jellegű megállapodást tervez kötni az IMF-fel és az Európai Bizottsággal. Hasonló tartalmú közleményt adott ki az Európai Bizottság is, amely szerint a magyar kormány abbéli szándékát jelezte, hogy bármilyen európai támogatás csupán elővigyázatossági célú lenne. A bizottság közölte: az EU-s tagállamokkal és az IMF-fel szoros együttműködésben vizsgálja majd a magyar kérést.
Kik állnak a támadás mögött?
Minden lehetséges eszközt felhasznál a kormány a magyar gazdaság, a családok és a magyar fizetőeszköz védelmére, és nemcsak megvédi, hanem megpróbálja kideríteni, kik állnak a forint elleni esetleges spekulatív támadás mögött – közölte a kormányszóvivő.
Giró-Szász András tájékoztatóján kijelentette: a kormány számára az elmúlt hetek eseményeiből világossá vált, hogy spekulatív támadások történtek, történhettek a forinttal szemben a közelmúltban. Elmondta: a kormány és a nemzetbiztonsági kabinet a Nemzetbiztonsági Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat segítségét kéri az esetleges támadás kiderítéséhez. Erről a Magyar Nemzet már mai számában beszámolt.
A nemzetbiztonsági kabinet tagja Orbán Viktor miniszterelnök, Pintér Sándor belügyminiszter, Hende Csaba honvédelmi miniszter, Martonyi János külügyminiszter, Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter, valamint Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár. A kabinet ülésére esetenként rendvédelmi és titkosszolgálati vezetők is meghívót kapnak.
Decembertől ismét hatályos a kilakoltatási moratórium
December 1-jétől jövő márciusig ismét hatályos a kilakoltatási moratórium – közölte a kormányszóvivő. Giró-Szász András emlékeztetett, a kabinet eddig négyszer hosszabbította meg a moratóriumot, a negyedik meghosszabbítás lejártától, október elejétől mostanáig pedig bevezetett egy kényszerértékesítési kvótát. Szólt arról is, hogy a jövő héten kezdődő kilakoltatási tilalom ideje alatt – jövő januártól – megkezdi működését a nemzeti eszközkezelő, amely a nehéz helyzetbe jutott devizahitelesek helyzetén próbál meg segíteni.
Ötmilliárdos támogatás
Ötmilliárd forintos támogatást szavazott meg a kabinet a BKV-nak, a pénz „úton van” a tömegközlekedési céghez – közölte a kormányszóvivő. Giró-Szász András csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett, hogy a főváros vezetésétől egy azonnali segítségre vonatkozó kérelem érkezett a kabinethez a napokban a BKV finanszírozására. A szóvivő ugyanakkor hozzátette azt is, hogy Budapesten összpontosul a magyar GDP, valamint a városok által szedett adóbevételek jelentős része, ezért a fővárosnak a jövőre nézve „ki kell találnia” egy koncepciót, hogy ezekből a bevételekből nagyobb mértékben és biztonságosabban tudja finanszírozni tömegközlekedését. Tarlós István főpolgármester a hét elején sürgős segítséget kért a BKV helyzetének kiegyensúlyozásához Orbán Viktor miniszterelnöktől; a városvezető kormányfőnek írt levele szerint ha nem teljesül a kérése, akkor a tömegközlekedési társaság „egészen rövid időn belül működés- és fizetésképtelenné válik, és nem lesz képes alapvető feladatát megoldani”.