Átadták a Klebelsberg-díjat

Fülöp Tibor, a Budaligeti Polgári Kör vezetője vehette át idén a Klebelsberg-díjat pénteken Budapesten, a Klebelsberg Kultúrkúriában.

BL
2011. 11. 11. 22:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pesthidegkúti Városrészi Önkormányzat 1992-ben alapította a díjat azzal a céllal, hogy a pesthidegkúti közélet egy-egy kiemelkedő alakját, akinek élete és munkássága példaként állítható a kortársak és a jövő nemzedék elé, emlékplakettel jutalmazza – ismertette Csabai Péter, a városrészi önkormányzat elöljárója a gálaműsor keretében tartott díjátadón, hozzátéve: a beérkezett javaslatok és ajánlások alapján 2011-ben Fülöp Tibor érdemelte ki az elismerést.

A Klebelsberg-díjra az elmúlt 19 évben 22 helyi polgár és 3 szervezet, intézmény, szerkesztőség bizonyult méltónak – emlékeztetett Láng Zsolt polgármester ünnepi beszédében. Mint elmondta, a civil szervezetek, egyesületek, polgári körök munkája, összefogása példaértékű a városrészben, ennek az összefogásnak az ékes példája egyebek mellett a kultúrkúria is. A Klebelsberg-kastély felújítási munkálatai jövőre elkezdődhetnek, és abban az épületben kap majd helyet a magyarság háza is – tette hozzá. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Klebelsberg Kuno Napok keretében szombaton felavatják a Bánffy György Emlékparkot, ezen kívül a programok között Tormay Cecile A régi ház című színházi ősbemutatója, valamint Ferencz Éva és barátainak estje is szerepel.

Jókai Anna író, a Klebelsberg Kuno Emléktársaság elnöke azt hangsúlyozta, hogy egy országnak, egy nemzetnek a léte attól függ, hogy azok a kis közösségek, amelyek „összetapadtan” élnek egy-egy helyen, mit tudnak adni a hazának, a nemzetnek és önmaguknak. Amennyi kis közössége, annyi bástyája van az országnak, és azon múlik a jövő, hogy ezek tudnak-e tenni egymásért valamit, megóvják-e épségét hitüknek, gondolatuknak, emberségüknek. Pesthidegkút különösképpen élen jár abban, hogy a jóakaratú emberek összetartanak és szem előtt tartják, amit Klebelsberg Kuno is, hogy „rendkívül fontos egymásra odafigyelni”.

A Klebelsberg Kuno Napok vasárnapig várják az érdeklődőket: egyebek mellett Búza Barna szobrászművész kiállítása és László Gyula festőművész tárlata, szombaton Tilly Gabriella előadóművész zenés, verses előadása gróf Klebelsberg Kunóról és kortársairól műveik tükrében, valamint színházi előadás színesíti a programokat.

Gróf Klebelsberg Kuno 1922 és 1931 között vallás- és közoktatásügyi miniszterként tevékenykedett. Népiskolai programja keretében ötezer, főként tanyasi iskolát létesített, megreformálta a középiskolai oktatást, bevezette a reálgimnáziumot és a felsőoktatást is korszerű alapokra helyezte. Ő hívta haza az akkor külföldön tartózkodó Szent-Györgyi Albertet, akit azután Szegeden egyetemi tanárrá nevezett ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.