Eldőlt Budapest sorsa

Tisztább és egyértelműbb viszonyokat teremthet a parlament elé kerülő, 155 paragrafusból álló önkormányzati törvény.

Kovács András
2011. 11. 03. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány szerdai ülésén elfogadta az új önkormányzati törvényjavaslatot – mondta el Giró-Szász András kormányszóvivő. A kormányzat hozzáfog a nagy alrendszerek átalakításához, hogy az államháztartás számára pozitív eredmények legyenek – tette hozzá. Az önkormányzás joga mindenkit megillett, a törvényjavaslat épít az európai önkormányzatok chartájára és a hazai önkormányzati hagyományokra – összegezte a javaslatot Giró-Szász.

A kormányszóvivő elmondta: az elmúlt húsz év bebizonyította, hogy az önkormányzati struktúrák elfáradtak, és működésük az ellehetetlenülés határára jutott. Szükséges egy átlátható és kötöttebb finanszírozás kialakítása, valamint a meglévő adósságállomány kezelése – tette hozzá. A szabad társulási és adókivetési jogot is elismeri az új önkormányzati törvény.

Mindenhol lesz képviselő-testület

155 paragrafusból áll az új törvényjavaslat, amely hamarosan a parlament elé kerül – mondta el Tállai András, a Belügyminisztérium államtitkára. „Abban az egész ország egyetért, hogy a rendszeren változtatni kell, de az oda vezető utak tekintetében voltak viták.” Tállai rámutatott, hogy az elmúlt 20 évben az állam és az önkormányzat hatásköre összekuszálódott. Az önkormányzatok emiatt eladósodottak, és nem képesek ellátni a feladataikat – tette hozzá. A politikus megerősítette, hogy minden településnek lesz választott képviselő-testülete és polgármestere.

Az előterjesztés értelmében az oktatás területén az óvodai ellátás, az egészségügy terén pedig az alapellátás marad önkormányzati alapfeladat. Az államigazgatási, hatósági feladatok jelentős része a kormányhivatalokhoz kerül, és a katasztrófavédelmi feladatokat is az állam látja majd el – fogalmazott az államtitkár. A politikus kitért arra, hogy 2013-tól lép életbe az új feladatfinanszírozási rendszer, szigorodnak a hitel- és kötvénykibocsátás feltételei, de az már 2012-től érvényben lesz.

Nem ülhet a parlamentben a polgármester

Tállai ismertetése szerint 2000 fő alatti településen nem működhet önálló önkormányzati hivatal, a korábbi 3000 fős tervvel szemben. A jövőben az önkormányzatok önkéntességi alapon kell, hogy társuljanak – tette hozzá. „Az új rendszer mottója, hogy az önkormányzatok csak olyan feladatokat láthatnak el, amelyek mögött biztos pénzügyi forrás áll.”

A jövőben a polgármester nem lehet majd országgyűlési képviselő, míg új méltatlansági szabályok lépnek majd életbe – hangsúlyozta Tállai. A méltatlanság kapcsán úgy fogalmazott, hogy ez azt jelenti, hogy egy adott választott tisztségviselő alkalmatlanná válik. Az új törvényjavaslat elfogadásával átláthatóbb és szigorúbb, de irányíthatóbb rendszer jön létre, amelyre nem a likviditási nehézségek, hanem a feladatellátás színvonalának az emelése lesz jellemző – hangsúlyozta az államtitkár.

Vége lehet az evának

Tállai az önkormányzati intézmények átvételével kapcsolatban azt mondta, hogy annak menetét új törvényjavaslat szabályozza majd. Az MNO azon kérdésére, hogy a törvényjavaslat foglalkozik-e a kerületek és a főváros közötti viszonyok rendezésével, az államtitkár rámutatott arra, hogy a hatásköröket tisztább és átláthatóbb módon szabályozza a javaslat.

A kormány támogatja az egyszerűsített vállalkozói adó megszüntetését 2012-től, de a döntés a parlamentnél van – mondta el egy kérdésre Giró-Szász. Az ingatlanadóról úgy nyilatkozott, hogy az önkormányzatok szabadsága annak mértékének a kivetése, de figyelembe kell venniük a kormányzati társadalom- és gazdaságpolitikát.

Orbán: Kiszabadulhatnak az adósságcsapdából

Az önkormányzati rendszer válsága kapcsán a Nézőpont Intézet egy korábbi blogbejegyzésében úgy vélekedett, a megyei önkormányzat, mivel nem rendelkezik saját bevételekkel, így a hibás rendszer egyenes következménye a megye eladósodása, hisz az iskolafenntartás feladatát el kell látnia. „Az önkormányzati rendszer visszásságát mutatja, hogy a vezetés jelenleg tehetetlen az eladósodás ellen, hisz egymaga képtelen forrásokat bevonni, valamint a költségeit sem csökkentheti. Megoldást egyedül az új önkormányzati törvény jelenthet, melynek keretében az állami kompetenciák és a hozzá csatolt források is újraosztásra kerülnek.”

Az átalakítások kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök még október elején azt mondta, hogy a megyei önkormányzati intézmények állami kézbe vételéről szóló döntéssel egy húsz évvel ezelőtti, a rendszerváltáskor elkövetett hibát javítottak ki, és minden remény megvan arra, hogy a központi gazdálkodással a kincstár az adósság újratermelődését meg tudja akadályozni. Hozzátette, a megyei önkormányzatok kiszabadulhatnak az adósságcsapdából és erőiket a településfejlesztésre fordíthatják, a fejlesztési források elosztásáról ugyanis a jövőben a megyei közgyűlések döntenek majd.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.