A Fidesz jelöltjének a győzelmére számít Kiszelly Zoltán politológus, ami nagyrészt az ellenzéki széthúzásnak lesz köszönhető. Lapunknak azt is elmondta, hogy nem sok esély van arra, hogy a második forduló előtt az ellenzéki jelöltek visszalépnek egymás javára, de ha ez megtörténik, akkor még a győzelemre is lehet esélyük, feltéve, ha képesek mozgósítani a kormánnyal elégedetlen szavazókat.
„Ha a II. kerületi választópolgárok szavazataival egyéni mandátumhoz jutok, listás helyemre a Fidesz–KDNP pártszövetség új képviselőt delegálhat. Országgyűlési frakciónk tehát – sikeres szereplésem esetén – megőrzi jelenlegi pozícióját” – mondtael lapunknak Láng Zsolt kerületi polgármester a vasárnapi időközi választás tétjéről. Mint ismert, a budapesti 2-es körzetben Balsai István szeptember 1-jei alkotmánybíróvá való kinevezése miatt kerül sor.
A kampány gyakorlatilag már az ajánlószelvények gyűjtése előtt megkezdődött azzal, hogy az LMP jelöltje, Karácsony Gergely, valamint a civilek és az MSZP által támogatott Lévai Katalin is visszalépési hajlandóságát fejezte ki a második fordulóban, ha ez kell ahhoz, hogy legyőzzék a Fideszt. Úgy nyilatkoztak, hogy az a fél fog visszalépni, aki kevesebb voksot kapott az első körben. Schiffer András, a párt frakcióvezetője ezzel szemben azt mondta, hogy senkinek a javára sem lépnek vissza.
Mécs is próbálkozott
Az ajánlószelvény-gyűjtés most sem múlt el botrány nélkül. Ismeretlen emberek a Fidesz aktivistáinak adták ki magukat, és kitöltetlen kopogtatócédulákat kértek a választóktól. Nem derült ki, melyik szervezet próbált ilyen nemtelen módon ajánlószelvényhez jutni, de a II. kerületi Fidesz-szervezet feljelentést tett a kerületi rendőrkapitányságon. Az MNO információi szerint egy parlamenten kívüli párt állt a csalás mögött.
A másik érdekessége a jelöltállításnak az volt, hogy Mécs Imre volt SZDSZ-es és MSZP-s országgyűlési képviselő, aki januárban lépett vissza a gyakorlatilag megszűnt liberális pártba, bejelentette indulási szándékát. Az 1956-os forradalmat börtönből kiszabadult nyilaskereszteseknek tulajdonító Havas Szófia volt frakciótársának nem lehettek vérmes reményei, hisz a tavaszi zuglói időközi önkormányzati választáson az SZDSZ jelöltje csupán 11 voksot szerzett. Végül a liberálisok nulla ajánlószelvényt adtak le.
Végül öt jelöltet vettek nyilvántartásba: Láng Zsolt (Fidesz–KDNP), a kerület polgármestere 2052; Lévai Katalin (az MSZP és civilek által is támogatott) független jelölt, volt EP-képviselő 841; Kovácsics Ádám (Jólét és Szabadság, korábban MDF) 755 érvényes ajánlószelvényt gyűjtött össze. Karácsony Gergely, az LMP országgyűlési képviselője 1068 érvényes ajánlószelvényt adott le, míg Bodor Zoltán, a Jobbik II. kerületi alelnöke 820 érvényes szelvényt gyűjtött össze.
Elfelejtették, melyik a pártjuk?
A kampány során egy furcsa jelenségre lettünk figyelmesek, mégpedig mind az MSZP, mind az LMP jelöltje több esetben is „elfeledkezett” arról, hogy ők tulajdonképpen melyik erő színeiben indulnak. Lévai először a civilek jelöltjeként aposztrofálta magát, majd később több plakátján is „az ellenzék jelöltje” cím szerepelt. Karácsony blogján egy interjúban azt láthattuk, hogy az LMP politikusát is „az ellenzéki jelölt”-ként mutatja be az egyik felirat.
E héten az is megtörtént, hogy a szocialisták legújabb kiadványukban, „Az ellensúly lapjában” illusztrációként közöltek egy szavazólapot, amelyről lefelejtették Kovácsicsot. Az MSZP szerint helyszűke miatt maradt ki a Jólét és Szabadság jelöltje. Szintén üde színfolt volt Debreczeni József, a Demokratikus Koalíció alelnökének nyilatkozata, miszerint „valami Jesz nevezetű képződmény van az MDF helyén, amelyről jó okom van azt föltételezni, hogy a Fidesznek valamilyen kis csatlósa”. A közíró emellett azt is elfelejtette, hogy a 2010-es országgyűlési választáson ki is indult az MDF színeiben a körzetben.