„Fasiszták” és erotikusok a vitrinben

Bezúzták, tiltó listára tették és üldözték a 20. század több ezer kiadványát a Horthy-korszakban és a kommunista rendszerben. Hogyan tehették meg mindezt?

Gabay Balázs
2011. 11. 13. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy mi a közös pont a Hruscsov titkos beszéde Sztálinról, a Fehér terror Magyarországon és a Káma-szútra című kötetben? A huszadik század bizonyos évtizedeiben mindhárom alkotás tiltólistás volt, 2011 novemberétől viszont egymás mellett sorakoznak az Országos Széchényi Könyvtár hetedik emeleti vitrinjeiben. A fasisztának minősített, az emigrációban született és az 1956 után bezúzásra ítélt könyvek, kiadványok, röpiratok immár kutathatóak, bárki hozzájuk férhet, a zárolt kiadványok tára megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt. No de miért volt szükség egyáltalán ennek a hatalmas anyagnak az elrejtésére?

A zárolt kiadványok tárának megnyitását az ideglenes kormány 530. számú rendelete írta elő az 1944-es fegyverszüneti egyezmény megkötését követően – adott rövid, de alapos történeti betekintést Bánfi Szilvia, az OSZK munkatársa, aki a zárt kiadványok tárában is dolgozott korábban. – Ennek az volt a lényege, hogy a fasisztának, szovjetellenesnek titulált dokumentumokat össze kell gyűjteni, és meg kell semmisíteni. Ebben volt már tapasztalat, hiszen a baloldali és a zsidó szerzők művei ugyanerre a sorsra jutottak a negyvenes években. A nemzeti könyvtár nem hajtotta végre az utasítást, korábban lemenekítette gyűjteményét a Magyar Nemzeti Múzeum alagsorába.


A nemzeti könyvtár igazgatója gyakorlatilag kivette a cédulás anyagok közül a „felforgatónak” titulált köteteket, ezzel gyakorlatilag megmenekítette azokat a pusztulástól. – Rendkívül fontos, kérem, hogy mindenképp írja le: a könyvtárnak az a feladata, hogy megőrizze a múlt alkotásait a jövő generációi számára. Széchényi Ferenc ezért alapította meg az intézményt – nyomta oda az MNO tollát Bánfi Szilvia.

Csak az ÁVH-sok olvashatták

Megjegyezte, Fitz József egykori főigazgatónak 1945 elején nyolc napja volt, hogy összegyűjtse az indexre tett anyagokat, mindeközben a politikai rendőrség is szorongatta. Utóbbiak az általuk háborús bűnösöknek tartott személyeket szerették volna összegyűjteni a tiltólistás alkotások alapján. Fitz nem adta ki az anyagokat, ezért később le is tartóztatták, és B-listára tették. Szerencsére az utód, Györke József Fitz gondolata mentén továbbra is a teljes gyűjtemény egyben tartása mellett foglalt állást. A Szövetséges Ellenőrző Bizottság a legnagyobb könyvtárakat sikeresen „lecsupaszította”, az OSZK viszont megmentette saját anyagát. A szovjet tisztek besétáltak a többi könyvtárba, és mindenféle kérdés nélkül magukhoz vették azokat a műveket, melyek a listán szerepeltek. A zárolt kiadványokat 1946-ban végül egy külön szobában helyezték el, ahol csak az ÁVH munkatársai vizsgálhatták őket arcképes igazolvány felmutatásával. Innen került át a gyűjtemény a Jászai Mari téri „Fehér házba”. Az ÁVÓ központjában négy tiltólistás jegyzéket állítottak össze, a kommunista ideológia mentén folyamatosan gyűltek az anyagok.

Nagy Imre miniszterelnöksége idején 24 ládányi dokumentumot őrzött a politikai rendőrség. Újságírók ekkor már beleolvashattak a dokumentumokba, de erre nincs konkrét bizonyíték. 1955-ben felülvizsgálták a könyvtárakat, és megállapították, hogy a gyűjtemény kutatható. 1956-ban a Pollack Mihály téri épületben sérülhetett volna az anyag, hiszen a rádiónál nagyon komoly harcok dúltak, de ez szerencsére nem következhetett be.

A szobájában őrizte a főigazgató

A dokumentumok sora ezután tovább bővült – folytatta – immár nemcsak a „fasiszta” szerzők művei kerültek ide, hanem a ’45-ös és az ötvenhatos emigráció munkái és az 1956-os időszaki kiadványok is. Ezekhez „csatlakoztak” a szovjetellenes anyagok, a 80-as évektől pedig a szamizdatok. Utóbbiakat rendkívül bátor eladóktól vásárolta a könyvtár. Az úgynevezett remóta művek – a szélsőbaltól a szélsőjobbig terjedő kötetek, versek – általában sajtóperek bizonyítékaként kerültek a könyvtárba, ezeket sokáig a főigazgató őrizte a szobájában. Ide tartoztak az illusztrált erotikus kötetek, mint Zichy Mihály albuma. Korabeli egyetemi tanárok latin nyelvű malackodásai is megtalálhatóak voltak ebben a gyűjteményben – fűzte hozzá.

1988-ban Juhász Gyula akadémikus úgy gondolta, hogy fel kell oldani ennek a hatalmas anyagnak a zárlatát, nem sokkal ezután pedig törvény is előírta a nyilvánosságot.

Ugyan a kötetek „csupán” egy kamarakiállítás részei, a 20. századi tiltólistás munkákat még soha senki nem rendezte egységbe olyan alapossággal, mint az OSZK munkatársai. – A gyűjtemény a remóta könyvekkel kezdődik, és a szamizdat kiadványokkal zárul – vette át a szót Somogyi Etelka, az OSZK tájékoztató könyvtárosa. Hozzátette, mintegy 9000 kötetet és 1300 folyóiratot tartalmaz a tiltólistás dokumentumok gyűjteménye.

Az erotikát sem tűrték

Ez itt egy Verlain-verseskötet, ez egy Káma-szútra, ez pedig a már citált Zichy-album, mely őszintén szólva tényleg elég „meredek” – célzott az erotikus tartalomra Somogyi Etelka, aki az egyes vitrinek között kalauzolva bennünket hosszasan ecsetelte a kötetek sorsát, tartalmát. A ’45 előtti politikai anyag a gyűjtemény csekélyebb részét képezi, de József Attila Lázadó Krisztusa, a Fehér terror Magyarországon vagy a Kommunista Internacionálé kilistázása jól mutatja, hogy a Horthy-korszak cenzúrája is kegyetlen precizitással tette a dolgát. Volt olyan szerző, aki Dickens álarcát öltötte fel, hogy a neves író álnevén tegye közzé a proletárdiktatúra szomorú történetét.

Elképesztő szorgalom és kitartás kellett hozzá, de a rendszerhez hű dolgos kezek évek hosszú munkája során összeállították azokat a jegyzékeket, melyek alapján már csak ki kellett vonnia a tiltott kiadványokat a forgalomból. Eme jegyzékek a kiállításnak köszönhetően immár nyilvánosak, hozzáférhetőek. – Aki nem szolgáltatta be a listás anyagokat, azokat internálták, hiszen gyakoriak voltak a könyvrazziák a magánlakásokban is – hangsúlyozta Somogyi Etelka. Az ötvenes évek után már nincsenek bezúzások, ekkortól a „nem javasolt vagy elavult” jelzőkkel illették az indexre tett kiadványokat. A fasisztának bélyegzett munkák jegyzékét Faust Imre készítette el, aki a Szikra Nyomda, mai nevén Kossuth Kiadó, megalapítója volt. A berlini olimpia albuma vagy a szovjet falu orvosi szemmel mind belefértek a fasiszta keretek közé.

A filmek, zeneművek indulók sem kerülhették el sorsukat, az 1956-os vitrinből pedig egyetlen kötet sem mehetett át a rostán a forradalom leverését követően. Willy Brandt, Kissinger és Orwell munkáinak fordításaikor fel sem merült az elvtársakban, hogy jogdíjat kellene fizetni a szerzőnek, egyetlen dolog számított csupán: a politikai bizottság nyugati irodalommal való ellátása. Ha másnak nem is, a politikai elitnek tudnia kellett, mitől féljen a nép.

A románok már végeztek, rajtunk volt a sor

Márai Sándor és Méray Tibor betiltott munkái a magyar emigráció hiábavaló küzdelmének állítanak emléket, Faludy Györgynek viszont utóbb az egész hagyatéka bekerült az OSZK-ba. – A szamizdat szerzőkről annyit érdemes tudni, hogy bejártak a könyvtárba, és olvasták a zárolt kiadványok tárát – jellemezte az utolsó vitrin szerzőit a kiállítás szervezője. Konrád György, Kenedi János és Haraszti Miklós ide tartozott, de Hruscsov titkos beszéde Sztálinról is ebbe a csoportba került mint kézzel gépelt, tiltott kiadvány.

Elbe István információs igazgató kérdésünkre válaszolva kifejtette: a volt keleti blokk országai közül Románia már összeállította a maga kis gyűjteményét, Magyarország pedig ezennel csatlakozott azon államok sorába, melyek többé nem kérnek a cenzúrából és az indexből. A kiállítás azért is született meg, hogy a mai olvasók is átérezzék: egykor kiváltságos volt, aki szabadon olvashatott. Nem szabad engedni, hogy a tiltó lista korszaka valaha is visszatérjen – hívta fel a figyelmet Somogyi Etelka.

A gyűjtemény gyarapodása a kiállítás megnyitásával nem zárult le. Még mindig vannak „elvtársak”, akik úgy gondolják, hogy hagyatékuknak könyvtárban van a helye. Néhányuk nem osztja ezt a nézetet, a rokonok viszont idővel behozzák az anyagokat. A titkos múlt most kezd majd igazán kitisztulni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.