„Fog még könyörögni rehabilitációért ez a mutyibrigád”

Fognak ők még rehabilitációért könyörögni azért a jellemtelenségért – írta a zöldekről Szanyi Tibor. Az LMP-nek fontosabb saját politikája, mint a szocik tehermentesítése – reagálta Karácsony Gergely.

Tompos Ádám
2011. 11. 15. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan nagy a kormánypárt előnye, hogy nem lát esélyt Láng Zsolt megszorítására Karácsony Gergely, ezért nem is lép vissza a második fordulóban. Vasárnap nyilatkozta mindez a távirati irodának az LMP képviselője, hozzátéve, nem az ő feladata a rivális ellenzéki párt „rehabilitálása”, ezt a választóknak kell megtenni. Ismert: a Népszabadságnak adott, Lévai Katalinnal közös interjújában azt mondta, ha az ő hátralépése kell a „kormánynak adott súlyos pofonhoz”, akkor ő ezt megteszi. A képviselő ominózus nyilatkozata így nézett ki: „Ez a választás kétfordulós. Ennek épp az az előnye, hogy az első forduló után lehet majd látni az erőviszonyokat és azt, hogy miként szavaznak a választók őszintén, taktikai megfontolásoktól mentesen. Majd meglátjuk, mi lesz az eredmény, én meghajlok a kerületiek döntése előtt. Ha olyan helyzet van, hogy az én visszalépésem érdemben hozzájárulhat ahhoz, hogy meg lehessen verni a Fideszt, akkor erre kész vagyok. De ezt várom el mindenkitől.”

Mutyi, moitié, fifty-fifty

„Az lehet, hogy a (Nem) Lehet Más a Politika elnevezésű mutyibrigád nem kívánja »rehabilitálni« (mi van?) az MSZP-t, csak attól tartok, hogy fognak ők még rehabilitációért könyörögni azért a jellemtelenségért, amit az ellenzéki nem-együttműködés révén kifejtenek.” Mindezt Szanyi Tibor írta válaszul Facebook oldalára. Az MNO megkereste a szocialisták elnökségi tagját, hogy többet megtudjunk a sommás véleményről. „A mutyi szó a francia moitiéből származik, azt jelenti, hogy valaminek a fele, vagyis fifty-fifty, ha így jobban tetszik. Az LMP jó kis osztozkodós politikájára utaltam ezzel, hogy kicsit ellenzékiek, kicsit meg nem” – mondta Szanyi. A képviselőnek fogalma sincs, hogy Karácsony mit értett az MSZP „rehabilitálásán”, de úgy gondolja, hogy az ökopártnak „úgy általában a közvélemény felé”, és nem a szocialisták irányába kell majd könyörögniük egyszer egy szép napon. Szanyi személyes, 13. kerületbeli tapasztalata alapján elmondta, hogy ha nem is történik meg a „taktikázó pártok visszalépése”, attól a választók még alkalmasint jobban tudják, hogy mi az az ellenzékiség, mint egyes politikai formációk.

Megkérdeztük az MSZP-s prominenst, hogy bejutása esetén a függetlenként induló Lévai Katalin a szocialistákhoz vagy a függetlenként tevékenykedő gyurcsányistákhoz ült volna be, hiszen abban a bizonyos közös interjúban az egykori miniszter és EP-képviselő így felelt: „Ez még legyen a jövő zenéje. De köszönöm a kérdést.” Szanyi elmondta, hogy Lévai Katalin egy erős, integráns személyiség, ugyanakkor nem egy hablatypolitikus. „Pontosan tudta, hogy mit vállal fel az MSZP támogatásával a háta mögött”, ezért Szanyiék természetesnek vették volna, hogy Lévai a szegfűsök frakciójába ült volna be.

Mindenki ellenzéke

Karácsony Gergely úgy látja, hogy visszalépése szükségtelen, mivel nincs matematikai esélye, hogy ezzel érdemben befolyásolni tudja a második forduló eredményét. Így az egésznek csak az lett volna a látszata – utalt Karácsony a rehabilitálás szó használatára –, hogy a zöldeknek fontosabb lenne az MSZP segítése abban, hogy megszabadítsák a rájuk nehezedő politikai tehertől, mint a saját politikájuk folytatása. A mutyipárt kifejezésre pedig úgy reagált: az LMP az MSZP-kormány ellenzékeként jött létre, és jelenleg az Orbán-kormány ellenzékeként működik. A többit nem kívánta kommentálni. Korábban egyébként maga Karácsony vetette fel egy olyan LMP–MSZP–Jobbik technikai koalíció ötletét, amely a Fidesz legyőzésére, valamint a „következő kormány kezét megkötő kétharmados törvények megváltoztatása érdekében” jönne létre.

A II. kerületi időközi választásra azért került sor, mert a városrész képviselője, Balsai István alkotmánybíró lett. Az első fordulóban 39 százalékos (tehát érvénytelen) részvételi eredmény mellett Láng Zsolt, a Fidesz–KDNP jelöltje a szavazatok 100 százalékos feldolgozottságánál a voksok 52,61 százalékával az első helyen végzett. Lévai Katalin, az MSZP politikusa 24,18, Karácsony Gergely, az LMP jelöltje 15,55, Bodor Zoltán, a Jobbik aspiránsa 6,53, míg Kovácsics Ádám, a JESZ jelöltje 1,13 százalékot szerzett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.