Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter előterjesztését 258 igen szavazattal – a kormánypártok támogatásával – 97 ellenében fogadta el a Ház. A tárcavezető indoklásában azt írta: a kormány kész konszolidálni a feladataik ellátásához az elmúlt években jelentős mértékű hitelfelvételre kényszerülő megyei önkormányzatok helyzetét, adósságállományuk ugyanis a gazdasági növekedés egyik korlátja. A módosítás a sürgős kihirdetését követő napon lép hatályba.
Az alkotmánymódosításra azért volt szükség, mert egy kormányzati javaslat szerint 2012. január 1-jétől állami tulajdonná válik a megyei önkormányzatok vagyona, állami tulajdonba kerülnek a ma megyei önkormányzati fenntartású intézmények, azok vagyona, illetve a Fővárosi Önkormányzat fenntartásában lévő egészségügyi intézmények vagyona is, az állam pedig átveszi a hozzájuk kapcsolódó közfeladatokat és közszolgáltatásokat. Ezzel együtt az állam a megyei önkormányzatok nagyjából 180 milliárd forintos adósságát is átvállalja. Az intézményátvétel részleteit szabályozó törvényjavaslat elfogadásáról jövő héten dönthet az Országgyűlés.
Csak a sértett tanúkihallgatásán lehet ott ügyvéd
Olyan, a büntetőeljárási törvényt megváltoztatni szándékozó módosító javaslatot fogadott el az Országgyűlés hétfőn, amely alapján a jövőben csak a sértett tanúkénti kihallgatásán lehetne jelen ügyvéd, más tanúkihallgatásokon nem. Ugyanakkor ezután kiemelt jelentőségű ügyekben sem vethetnék hazugságvizsgálat alá a tanúkat.
A javaslatot – kapcsolódó módosító indítványként – a fideszes Varga István terjesztette elő a büntető tárgyú törvények kormány által kezdeményezett változtatásához. Ez eredetileg arra adott volna lehetőséget, hogy a kiemelt ügyekben az ügyész megtiltsa a tanú érdekében eljáró ügyvéd tanúkihallgatáson való jelenlétét.
A kormánypárti politikus szerint viszont a különbségtétel indokolatlan, és ezt a szabályt általánossá kell tenni. Ezért javasolta, hogy a jövőben csak a sértett tanúkénti kihallgatásánál lehessen jelen ügyvéd, aki – csakúgy, mint eddig – felvilágosítást adhat a tanúnak a jogairól, de vallomását nem befolyásolhatja. Ugyanakkor a kihallgatás után az arról készült jegyzőkönyvet megtekintheti, és észrevételeit előterjesztheti.
Az elfogadott módosító javaslat változatlanul lehetővé teszi, hogy a tanú érdekében eljáró ügyvéd ott legyen a tárgyaláson. Az alkotmányügyi bizottság kezdeményezésére garanciális jelleggel azt is kimondták: ha megállapítható, hogy a tanú a vallomásában – meghatározott kivételekkel – magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolja, ismételten figyelmeztetni kell, hogy erre vonatkozóan a tanúvallomást megtagadhatja. Emellett elfogadta a Ház Varga István módosító javaslatának azt a részét is, amely megtiltja, hogy kiemelt ügyekben – az érintett beleegyezése esetén – poligráffal ellenőrizzék, hogy a tanú igazat mond-e.
Ezt és a kormány által támogatott további módosító javaslatokat 310 igen szavazattal, 35 ellenében hagyta jóvá a Ház. A büntető tárgyú törvények módosításának végszavazását jövő héten tartja a parlament, de ahhoz már csak zárószavazás előtti módosító indítvány nyújtható be.