Az ország egyik legerősebb jobboldali fellegvárában tartanak időközi országgyűlési képviselő-választást vasárnap. A budapesti 2-es számú egyéni választókörzetben az 1990 óta tartott hat parlamenti voksoláson mindig jobboldali jelölt diadalmaskodott, bár több esetben is rendkívül szorosan alakult a verseny.
A körzet egyébként nem a teljes második kerületet fedi le, hozzátartozik Pesthidegkút, Hűvösvölgy, Pasarét, Törökvész és Szemlőhegy. Érdemes kiemelni, hogy bár az országgyűlési voksolásokon mindig a jobboldali pártok győztek, de a kerületnek 1990–1998 között Póta Gyula személyében SZDSZ-es, míg 2002–2006 között Horváth Csaba személyében MSZP-s polgármestere volt.
Az első helyről bukott az SZDSZ
Az 1990-es első országgyűlési választás jelentős fordulatot hozott a két forduló között a körzetben. Az első kört követően még Eörsi Mátyás, az SZDSZ jelöltje vezetett, majd vélhetően a KDNP-s és kisgazda párti jelölt kiesése miatt Zsigmond Attila, az MDF jelöltje végzett az első helyen.
Bár a második körben állva maradt a szocialisták jelöltje, de esetleges visszalépése esetén vélhetően a szavazói vagy otthon maradtak volna, vagy pedig a demokrata fórumra voksoltak volna, mivel az SZDSZ éles antikommunizmusa nem volt túlságosan vonzó a számukra.
Végül simán nyert az MDF
A 17 évvel ezelőtti választás szintén rengeteg izgalmat tartogatott a körzetben. Az első fordulót követően az első három helyen álló jelölt között még egyszázalékos különbség sem volt.
Bár Schiffer János, az MSZP jelöltje vezetett, a második kört követően már nem örülhetett, mivel Zsigmond Attilának ismét sikerült fordítania, 13 százalékot vert Schifferre, míg Eörsire 11-et. A fordítás mögött vélhetően itt is az állt, hogy a második körre csak egy jobboldali jelölt maradt, míg az ellenzéki oldalon nem történt visszalépés. Érdekesség, hogy Balczó Zoltán, a MIÉP politikusa 6,5 százalékot szerzett a kerületben, ami több mint öt százalékkal jobb volt, mint az országos átlag.
Óriási fölényben volt Balsai
Az 1998-as választás a korábbiakhoz képest sokkal simább volt, mivel Balsai István, az MDF–Fidesz jelöltje már az első fordulót követően az élen állt.
Bár az SZDSZ ezt követően visszalépett, de a jobboldal közös jelöltje a második körben 58,5 százalékos eredménnyel győzött.
A voksolás egyik érdekessége volt, hogy Balczó most már több mint 11 százalékot kapott, míg a korábbi győző Zsigmond Attila az MDNP színeiben 9 százalékot ért el, ami pártja országosan legjobb eredménye volt.
Szoros jobboldali győzelmek
A 2002-es országgyűlési választás az első kört követően még nagyon simának tűnt, mivel Balsai több mint nyolc százalékot vert rá Horváth Csaba MSZP-s politikusra. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kormányváltást szorgalmazó pártok jelöltjei összesen 50,84 százalékot szereztek, így a második kör egyáltalán nem tűnt lefutottnak.
Végül a Fidesz–MDF aspiránsa 52,36 százalékkal győzött Horváth előtt, akinek nem sikerült egyesítenie maga mögött a kormányváltó szavazatokat, de így is a szocialisták legjobb eredményét hozta a II. kerületben.
Az öt évvel ezelőtti parlamenti választáson ismét Balsai és Horváth nézett farkasszemet egymással. Az április 9-i első fordulóban a Fidesz–KDNP politikusa közel 45 százalékkal győzött, azonban ekkor az MSZP és az SZDSZ jelöltjei közösen 46,93 százalékot szereztek.
Úgy tűnt, hogy a baloldalnak sikerül győznie a körzetben, de végül Balsai 52,25 százalékos eredménnyel ismét elhódította a mandátumot.
Kevés izgalom
A 2010-es választás a korábbiakkal szemben lényegesen kevesebb izgalmat tartogatott, mivel Balsai már az első körben diadalmaskodott. Ami mindenképpen figyelmeztető jel kell, hogy legyen a mostani voksolásra, hogy a Fidesszel élesen szemben álló erők (MSZP, LMP, MDF) jelöltjei együttesen 40 százalékot szereztek egy erősen kormányváltó hangulatban.
A legfőbb kérdés a mostani megmérettetésen az, hogy vajon képesek-e az esetleges második körre ezek az erők egyesíteni a szavazótáborukat, mert ellenkező esetben biztos Láng Zsolt sikere.