Kit operáltak kivé a baloldalon?

Közelednek egymáshoz az úgynevezett demokratikus ellenzék pártjai, valamint a szakszervezeti és/vagy civil mozgalmak. Közben bevetnek buszoztatást és „plasztikai műtétet”, módosító javaslatokat és rátelepedést.

Tompos Ádám
2011. 11. 13. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csend nem jött össze: Juhász Péter a Magyar Nemzet megkeresésére közölte, hogy nincs szükségük a DK mozgósítására, és egyáltalán: semmi közük a nyolcvankilences polgári balközéphez. A Milla-szóvivő szavait azért több dolog is árnyalja: egyik szónokuk, a Negyedik Köztársaság nevében beszélő Istvánffy András például mozgalmuk párttá alakulása hetében mondta el lapunknak is, hogy nem tartják kizártnak a technikai koalíciót Gyurcsányékkal, és/vagy más baloldali alakulatokkal. Ehhez képest apróság, de tény: Polgár Dóra is reklámarca volt a „nemtetszikezésnek”, aztán mikor kiderült, hogy MSZP-s önkormányzati képviselőjelölt volt, a Hallgatói Hálózat elhatárolódott tőle, úgyhogy Polgár besorolt az egykori kormányfő mögé az Újkorcsoporttal, és lelagymatagozta a civileket. És ez már tényleg a tüntetési kremlinológia határait súrolja, de ott van még az az időtájt még DK-tisztségre jelölt büszke gyurcsányista Dániel Péter, aki millás, szervező feliratú VIP-nyakbavalóval fotózta magát a „százezer Magyar Demokrata, százezer öntudatos hazafi szép, békés és méltóságteljes ünnepén”.

Háttérpártok?

Az MSZP-székházban is előadó Kónya Péter persze komoly hangon is megnyilatkozott a DK-s buszoztatás kapcsán. Ugyancsak a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta: nem tartja szerencsésnek, ha politikai pártok úgy próbálják saját elfogadottságukat növelni, hogy erősödő civil szervezetekre hivatkoznak. Közben pedig a Szolidaritás Mozgalom vonzerejéről és a Milla politikusellenességéről értékezik Baja Ferenc, a szocialisták házi politológusa, Ágh Attila is szerveződő „háttérpártokról” meg a „bohócforradalom bátor ötletgazdáiról” értekezett a Népszavában. Hasonlóképp bírálja például a készülő munka törvénykönyvét a párt és a mozgalom: nőtt a munkavállalók kiszolgáltatottsága, mindkét fél szerint a kormány a dolgozókkal fizetteti meg gazdaságpolitikai hibáinak árát. Egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Gúr Nándor elmondta, hogy a jövőben többet kell majd dolgozni kevesebb bérért, a munkaerő-piaci rugalmasság pedig kiszolgáltatottsággal társul. Itt a szakszervezetekkel való együttműködésre és az egybecsengő véleményekre is rákérdeztünk. Gúr személyes álláspontját osztotta meg velünk: eszerint nem a zászlók és a pártoskodás a lényeg, hanem az ügyek, amelyek összekötik az abban szereplőket, és amelyek kapcsán ugyanazt a véleményt fogalmazzák meg. Korábban pedig – igaz, nem a munka törvénykönyvével, hanem a kilakoltatások leállítása kapcsán – az MSZP kiadott egy közleményt, amelyben támogatják a Civil Akcióegység ez ügyben megfogalmazott felhívását.

De hogy ne legyen olyan egyszerű: még Gyurcsány Ferencnek is feltűnt a Magyar Nemzet azon csütörtöki cikke, amelyben Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke megpendíti az érdekvédők pártalapítási lehetőségét. Az MSZOSZ első embere a Hír TV-ben már ötletelgetésnek minősítette mindezt. Hagyományosnak mondható jó viszonyuk az MSZP-vel pedig vélhetőleg fennmarad, ugyanis az Autonómokkal, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumával és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörüléssel egyetemben egy 94 pontos módosító indítványt fogalmaztak meg a munka törvénykönyvéhez, ezt pedig a szocialisták fogják benyújtani majd.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.