Kit operáltak kivé a baloldalon?

Közelednek egymáshoz az úgynevezett demokratikus ellenzék pártjai, valamint a szakszervezeti és/vagy civil mozgalmak. Közben bevetnek buszoztatást és „plasztikai műtétet”, módosító javaslatokat és rátelepedést.

Tompos Ádám
2011. 11. 13. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csend nem jött össze: Juhász Péter a Magyar Nemzet megkeresésére közölte, hogy nincs szükségük a DK mozgósítására, és egyáltalán: semmi közük a nyolcvankilences polgári balközéphez. A Milla-szóvivő szavait azért több dolog is árnyalja: egyik szónokuk, a Negyedik Köztársaság nevében beszélő Istvánffy András például mozgalmuk párttá alakulása hetében mondta el lapunknak is, hogy nem tartják kizártnak a technikai koalíciót Gyurcsányékkal, és/vagy más baloldali alakulatokkal. Ehhez képest apróság, de tény: Polgár Dóra is reklámarca volt a „nemtetszikezésnek”, aztán mikor kiderült, hogy MSZP-s önkormányzati képviselőjelölt volt, a Hallgatói Hálózat elhatárolódott tőle, úgyhogy Polgár besorolt az egykori kormányfő mögé az Újkorcsoporttal, és lelagymatagozta a civileket. És ez már tényleg a tüntetési kremlinológia határait súrolja, de ott van még az az időtájt még DK-tisztségre jelölt büszke gyurcsányista Dániel Péter, aki millás, szervező feliratú VIP-nyakbavalóval fotózta magát a „százezer Magyar Demokrata, százezer öntudatos hazafi szép, békés és méltóságteljes ünnepén”.

Háttérpártok?

Az MSZP-székházban is előadó Kónya Péter persze komoly hangon is megnyilatkozott a DK-s buszoztatás kapcsán. Ugyancsak a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta: nem tartja szerencsésnek, ha politikai pártok úgy próbálják saját elfogadottságukat növelni, hogy erősödő civil szervezetekre hivatkoznak. Közben pedig a Szolidaritás Mozgalom vonzerejéről és a Milla politikusellenességéről értékezik Baja Ferenc, a szocialisták házi politológusa, Ágh Attila is szerveződő „háttérpártokról” meg a „bohócforradalom bátor ötletgazdáiról” értekezett a Népszavában. Hasonlóképp bírálja például a készülő munka törvénykönyvét a párt és a mozgalom: nőtt a munkavállalók kiszolgáltatottsága, mindkét fél szerint a kormány a dolgozókkal fizetteti meg gazdaságpolitikai hibáinak árát. Egy csütörtöki sajtóbeszélgetésen Gúr Nándor elmondta, hogy a jövőben többet kell majd dolgozni kevesebb bérért, a munkaerő-piaci rugalmasság pedig kiszolgáltatottsággal társul. Itt a szakszervezetekkel való együttműködésre és az egybecsengő véleményekre is rákérdeztünk. Gúr személyes álláspontját osztotta meg velünk: eszerint nem a zászlók és a pártoskodás a lényeg, hanem az ügyek, amelyek összekötik az abban szereplőket, és amelyek kapcsán ugyanazt a véleményt fogalmazzák meg. Korábban pedig – igaz, nem a munka törvénykönyvével, hanem a kilakoltatások leállítása kapcsán – az MSZP kiadott egy közleményt, amelyben támogatják a Civil Akcióegység ez ügyben megfogalmazott felhívását.

De hogy ne legyen olyan egyszerű: még Gyurcsány Ferencnek is feltűnt a Magyar Nemzet azon csütörtöki cikke, amelyben Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke megpendíti az érdekvédők pártalapítási lehetőségét. Az MSZOSZ első embere a Hír TV-ben már ötletelgetésnek minősítette mindezt. Hagyományosnak mondható jó viszonyuk az MSZP-vel pedig vélhetőleg fennmarad, ugyanis az Autonómokkal, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumával és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörüléssel egyetemben egy 94 pontos módosító indítványt fogalmaztak meg a munka törvénykönyvéhez, ezt pedig a szocialisták fogják benyújtani majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.