A nemzeti filmipar megújításáért felelős kormánybiztos előadásában beszámolt arról: úgy tűnik, hogy a Magyar Mozgókép Közalapítvány által felhalmozott tartozásokkal kapcsolatban sikerül megállapodni mind a bankokkal, mind a filmkészítőkkel.
Fontos eredményként emelte ki, hogy – amennyiben a filmtörvény módosítását elfogadja a parlament – ezentúl nem a költségvetéstől függ majd a magyar filmre jutó állami finanszírozás nagysága, mivel az a hatos lottó játékadójából történik majd.
A Magyar Nemzeti Filmalap által ősszel kiírt, új pályázatokról szólva elmondta: eddig több mint százan érdeklődtek, és 25-en adtak be forgatókönyvet.
A szabálytalan gazdálkodás tehet róla
L. Simon László, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke a csütörtöki filmszakmai meghallgatáson hangsúlyozta: nem igaz, hogy az MMKA azért ment csődbe, mert a kormányváltás után a kabinet nem tartotta be a közalapítvánnyal kötött szerződést, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal ugyanis szabályellenes működésről, költségvetési fedezet nélküli kötelezettségvállalásokról, ebből adódóan 10,6 milliárd forint adósságról számolt be. Hozzátette: noha számos értékes magyar film született az elmúlt húsz évben, nem érdemes „misztifikálni” ezt az időszakot, a szakmai értékelés azonban nem a politika dolga.
L. Simon László az általa vezetett Nemzeti Kulturális Alap szerepére is kitért, hangsúlyozva, hogy a mozik árbevételére kivetni tervezett 3 százalékos járulékból várt 300 millió forintból az art mozikat és a fontos kulturális szerepet betöltő vidéki mozikat fogják támogatni.
„Kétfejű” rendszer
Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár a „kétfejű” filmtámogatási rendszer megszüntetésének szándékával indokolta, hogy miért nem kapott szerepet a kulturális tárca a filmfinanszírozásban.
Az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának csütörtöki filmszakmai meghallgatásán Szőcs Géza úgy fogalmazott: Európában több finanszírozási modell létezik, de közös probléma, hogy a filmekre fordított pénzek hatékonysága megkérdőjelezhető. Az államtitkár hozzátette: a magyar kormány a hatékonyság növelése érdekében nevezte ki Andrew G. Vajna kormánybiztost.
Arra a kérdésre, hogy miért nem a kulturális tárca felel a hazai filmszakmáért, az államtitkár azt felelte, hogy elképzeléseinek megvalósítását a szakma és a sajtó meg nem értése is hátráltatta, ezért jobbnak látta, ha nem ragaszkodik a terület irányításához. Megjegyezte: ezáltal a filmszakmát sem kell „válaszút elé” állítani, hogy melyik szervezetnél pályáznak támogatásra.