Sokkal jobban figyelnének Latin-Amerikára

A magyar külpolitika globális nyitásának részeként indokolt a Latin-Amerikához fűződő kapcsolatok átértékelése – közölte Németh Zsolt, a Külügyminisztérium államtitkára.

PR
2011. 11. 22. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Behívatta a budapesti szlovák nagykövetet Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a szlovák állampolgárságától megfosztott Boldoghy Olivér ügyében; a tárca a találkozóról délután ad ki közleményt – tájékoztatta az MTI-t kedden Tóth József külügyi sajtófőnök. A szlovák belügyminisztérium megvonta Boldoghy Olivér révkomáromi vállalkozótól szlovák állampolgárságát, miután nyáron felvette a magyart. Az Egy jobb Komáromért polgári társulás aktivistája a Bumm.sk hírportálon korábban közölte: megkapta a pozsonyi belügyminisztérium levelét, amelyben tájékoztatták, hogy törölték a szlovák állampolgárok jegyzékéből, és ezzel bejelentett lakhely nélküli személlyé vált. Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke korábban azt mondta az EU felelőssége megkerülhetetlen az ügyben. A magyar kormány felháborodással értesült Boldoghy Olivér esetéről – áll Semjén Zsolt és Répás Zsuzsa sajtóközleményében.

Németh Zsolt államtitkár az Országgyűlés külügyi bizottságának keddi ülésén elmondta, az elmúlt években gyengültek a Latin-Amerikával fenntartott kapcsolatok: az együttműködés ad hoc jellegűvé vált, és a kereskedelmi forgalom alacsony szinten stagnál. Hozzátette, a régióban a magyar diplomáciai jelenlét rendkívül „beszűkült”, mindössze négy nagykövetség jut a térség 33 országára. Pedig a 600 millió lakosú Latin-Amerikában mélyreható politikai és gazdasági átalakulás ment végbe az utóbbi évtizedben, és a régió egy, „a délkelet-ázsiaihoz hasonló fejlődési lehetőséget hordozó útra lépett” – fogalmazott. Megjegyezte, a gazdasági válság ellenére Latin-Amerikában tavaly 6 százalékos volt a GDP-növekedés, és idén is 4 százalék fölé várják.

Hangsúlyozta: a térségben szigorú makrogazdasági politikával kordában tartják az inflációt. A középréteg gyorsan, látványosan szélesedik, ami komoly belső keresletnövekedést jelent – mutatott rá. Mint kifejtette, a kapcsolatok intenzívebbé tételére a Külügyminisztérium kezdeményezi, hogy 2012 márciusában fórumot rendezzenek a magyar és a latin-amerikai diplomaták és üzletemberek párbeszédének előmozdítására. Az eseményt kulturális és tudományos rendezvények is kísérnék – fűzte hozzá.

Szimbolikus lehet a Sao Paoló-i főkonzulátus újranyitása

Az államtitkár szerint szükséges lenne a magyar diplomáciai jelenlét erősítése a térségben, ebből a szempontból szimbolikus jelentőségű lehet a Sao Paoló-i főkonzulátus újranyitása. Németh Zsolt kitért arra is, hogy Brazíliában, Argentínában, Uruguayban és Venezuelában jelentős a magyar diaszpóra, és ezeken az országokon túl Chilével, Kolumbiával, Peruval és Mexikóval is elmélyült kapcsolatokat építhet ki Magyarország. Emlékeztetett, a régióban Brazília, Argentína és Mexikó is a G20-csoport tagja. Brazília egyre befolyásosabb világpolitikai tényezővé válik, míg Argentína hatalmas élelmiszer-termelő kapacitása és édesvízkészlete miatt fontos – mondta. Beszámolt róla, hogy Latin-Amerikában Mexikó Magyarország első számú kereskedelmi partnere.

Balla Mihály (Fidesz), a bizottság elnökének kérdésére az államtitkár elmondta, az elmúlt húsz évben nem fordítottak elég figyelmet a diaszpórában rejlő lehetőségekre, ezen változtathat most a Magyar Diaszpóra Tanács. Gyöngyösi Márton (Jobbik), a bizottság alelnöke Tóásó Előd ügyéről érdeklődött. Németh Zsolt közölte, „minden szinten ellátják a konzuli védelmét”. A napokban egy előkészítő tárgyalást tartottak az ügyben, ezt követően megkezdődhet az esküdtszék megalakítása – tette hozzá.

Támogatták az altábornagy kinevezését

Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága keddi ülésén – a szocialisták tartózkodása mellett – támogatta Kovács József kinevezését a Katonai Felderítő Hivatal élére. Az altábornagy jelenleg a honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságát vezeti. Kovács József bizottsági meghallgatásán a törvényesség biztosítását és a szakmai alázatot nevezte legfontosabb feladatának. Az altábornagy elmondta: az átszervezés és a több mint kétszáz embert érintő elbocsátások után is meg akarják tartani a szolgálatok színvonalát. A párhuzamos területek összevonása nem érinti a hírszerzést és az elhárítást – tette hozzá.

Hende Csaba honvédelmi miniszter a bizottsági meghallgatáson bejelentette, hogy a Katonai Felderítő Hivatal jelenlegi főigazgatója nyugállományba vonul, míg a Katonai Biztonsági Hivatal főigazgatója az Összhaderőnemi Parancsnokság új parancsnoka lesz. A tárcavezető hozzátette, Kovács József már számos poszton bizonyította katonai vezetői képességeit. A katonai titkosszolgálatokat 2012 januárjától Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat elnevezéssel vonják össze. Kovács József altábornagy kinevezését ezért Hende Csaba honvédelmi miniszter az átmeneti időszakra javasolta a Katonai Felderítő Hivatal élére. A szaktárca vezetője a két szervezet integrációjának katonai feladataival is Kovács Józsefet bízta meg.

Kovács József altábornagy harminc évvel ezelőtt lett katona, 1985-től pedig már a honvédség tisztje volt. A 48 éves tábornok, aki civilben gépészmérnök, tüzérként szolgált az elmúlt évtizedekben. Kovács József egyebek mellett elvégezte a Kossuth Lajos Katonai Főiskolát és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemet is. Angolul és oroszul beszél. 2009-ben az Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokhelyettese, 2010-ben parancsnoka lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.