Szijjártó: Szükségtelen a hitelmegállapodás az IMF-fel

„Az államadósság csökkentésére az Európai Unióban pedig idén csak két ország, Svédország és Magyarország volt képes” – mondta Szijjártó Péter.

TK
2011. 11. 14. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök szóvivője hétfőn az MTV Ma reggel című műsorában a Demokratikus Koalíció azon felvetésére, hogy a kormánynak készenléti hitelmegállapodást kellene kötnie az IMF-fel, azt mondta: nincs rá szükség. Kifejtette: tavaly nagy gazdaságpolitikai vita volt erről, és akkor úgy döntöttek, nem akarják, hogy Magyarország nemzetközi pénzügyi szervezetek jóakaratától függjön.

„Nem akartuk azt, hogy külföldről bármilyen nemzetközi pénzügyi szervezet diktálja a magyar kormánynak az intézkedéseket és kényszerítsen megszorításokat a magyar kormányra” – tette hozzá. Szavai szerint akkor amellett döntöttek, hogy hiteles, átlátható gazdaságpolitikával Magyarország képes lesz magát a pénzpiacokról finanszírozni és ez „így is lett”.

A döntés helyességét támasztja alá Szijjártó Péter szerint az is, hogy 2004 óta először sikerül 3 százalék alá csökkenteni az államháztartás hiányát Magyarországon. Az államadósság csökkentésére az Európai Unióban pedig idén csak két ország, Svédország és Magyarország volt képes – tette hozzá. Megerősítette: a kormány az eddigi gazdaságpolitikához tartja magát.

Simor András cégügyeiről Szijjártó Péter, aki az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának alelnöke is, elmondta: október közepén a költségvetési bizottság határozatban kért három dokumentumot a jegybankelnöktől. Arra voltak kíváncsiak: eladta-e Simor a ciprusi offshore cégét, hazahozta-e több százmillió forintos vagyonát, és befizette-e ezen tranzakciók után az adót. Simor András már akkor – Szijjártó szerint furcsa hozzáállással – közölte, hogy nem hajlandó nyilvánosságra hozni a dokumentumokat. Ennek megfelelő tartalmú levelet írt a házelnöknek, akinek a ciprusi cég eladásáról szóló „állítólagos” szerződést ugyan megküldte, ám egy levélben „némiképpen fenyegető hangnemben” megtiltotta a házelnöknek, hogy azt nyilvánosságra hozza – mondta.

Szijjártó Péter hangsúlyozta: egy ember biztos, hogy nyilvánosságra hozhatná a dokumentumokat, a jegybankelnök maga. Hozzátette: a magyar emberek joggal kíváncsiak ezekre a kérdésekre. Simor András azonban továbbra is a titkolózást választja, ami a szóvivő szerint elfogadhatatlan. Kifejtette: a nemzeti bank és személyesen annak elnöke nem titkolózhat. „Nem lehet úgy vezetni a jegybankot, mint egy közfigyelem elől elzárt intézményt” – tette hozzá. Leszögezte: a monetáris politika irányításában a jegybanknak teljes függetlenséget kell élveznie, és ezt tiszteletben is tartja mindenki, ez azonban nem függ össze a feltett kérdésekkel.

Az Országgyűlés mentelmi bizottságától Szijjártó azt várja, hogy a házelnöktől ezt a dokumentumot átkérve és azt tanulmányozva tájékoztassa a számvevőszéki és költségvetési bizottságot, illetve a közvéleményt arról, hogy valóban megtörtént-e a cégeladás.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.