A kormány szerdai döntése olyan kormányhatározatokat érint, amelyek szükségtelenné váltak, kiüresedtek vagy már alkalmazhatatlanok, továbbá a kormány programjával nem egyeztethetők össze. Emellett kijavítja az előző kormány által előkészített és elfogadott 2007. évi LXXXII. törvény hibáit, amely a rendszerváltozás előtt keletkezett jogszabályok jelentős részét hatályon kívül helyezte, de nem teremtett világos helyzetet, hogy mely kormányhatározatok hatályosak és alkalmazandók a jövőre nézve – írják.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium által irányított deregulációs program összhangban van a kormány bürokrácia- és adminisztrációsteher-csökkentő törekvéseivel; célja az értelmetlen, elavult, alkalmazhatatlan jogszabályok kigyomlálásán túl a jogalkotás átláthatóbbá tétele és az előkészítés színvonalának javítása.
Állampárti idők
A 2011. január elseje előtt kihirdetett jogszabályok felülvizsgálatát célzó dereguláció első üteme mintegy 900 országgyűlési határozatot helyezett hatályon kívül, amelyek részben még az állampárti időkből származtak. A jogrendszer tartalmi és formai felülvizsgálata tovább folytatódik, és a jövőben kiterjed a törvényekre, valamint kormány- és miniszteri rendeletekre is.
Egyszerűsítés
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium emellett további egyszerűsítési intézkedéseket tervez a közeljövőben, melyek megkönnyítik az állampolgárok mindennapi életét és csökkentik az emberek hatósági ügyek intézésével kapcsolatos terhét. Augusztusban született az a kormánydöntés, mely szerint másfél év alatt három ütemben, közel 230 ügycsoport 1200 hatáskörében egyszerűsödhet az állampolgári ügyintézés. Így az államapparátus egyszerűbben, kisebb terheléssel végezheti feladatát, és az ügyfeleket érintő adminisztratív terhek negyedével csökkennek. Emellett cél az is, hogy úgy legyenek megfogalmazva a jogszabályok, hogy értsék az állampolgárok, de közben a jog pontossága se csorbuljon – írja a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium.