A „kulturális népirtás” ellen tüntettek a nagykövetség előtt + Videó + Képek

A Fidelitas Szlovákia „abszurd és európai normákkal összeegyeztethetetlen jogtiprására” hívta fel a figyelmet.

Tompos Ádám
2011. 12. 22. 20:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindezt Gubík László, az állampolgárságától elsőként megfosztott magyar kicsinyes magatartásnak nevezete. Meglátása szerint az, hogy a 99 éves Tamás Aladárnét, a szlovák állam kitüntetettjét „törlik a nyilvántartásból”, nem mást mutat, mint hogy a politikai elit célja nem más, mint elbizonytalanítani a kisebbségben élő felvidéki magyarságot. Ő viszont még bízik benne, hogy eljön az az idő, amikor olyan szlovák kormány lesz majd, amely nem a Benes-dekrétumok alapján identifikálja magát, és amelyik szakít azzal a hagyománnyal, amely nem szívesen látott vendégnek tekinti a magyarságot saját szülőföldjén. „Bölcs, bátor, önismerettel rendelkező szlovákságot szeretnék, amely számára nem tabu Trianon, vagy Eszterházy János rehabilitálása” – mondta. Eszterházyt idézve elmondta: a szlovák nép a testvérünk.
Innen folytatta Böröcz László budapesti Fidelitas-elnök is. Kijelentette: összeköt minket a közös sors és a közös történelem, ide pedig a testvéri szeretet hozott minket. Emlékeztetett arra, hogy már 22 éve is tüntetettek a Stefánián, az akkori csehszlovák nagykövetség előtt fideszesek a közép-európai népek szabadságáért, majd felidézte Malina Hedvig ügyét, Sólyom László párkányi kiutasítását, továbbá azt a „gyalázatot, hogy törvény születhetett arról, hogy akár pénzbírsággal is sújtható az, aki Szlovákiában használja magyar anyanyelvét.”. Böröcz egyesülete nevében elmondta: az új állampolgársági ellentörvény a Kárpát-medencében élők megosztását támogatja, majd idézte Boldoghy Olivért, a szintén jogfosztott színészt, mondván, „békés, csendes, kulturális népirtás zajlik Közép-Európában”.
Gulyás Gergely fideszes politikus pedig arról beszélt: „Tiltakozhatunk a szlovák fél minden jogtiprása ellen, de a legcélravezetőbb az lenne, ha közösen, együttműködve tudnánk változtatni azon a gondolkodásmódon, ami miatt utcára kellett vonulnunk.” Szerinte ez azért is fontos, mert így megérthetné szomszédunk is: a térség államai önmagukban nem elég nagyok ahhoz, hogy akaratukat érvényesítsék, együtt viszont sikeresek lehetnek. Meggyőződése szerint a „mi generációnk tud ezen változtatni”. Felidézte, hogy még az első Fidesz-kormány idején Orbán Viktor azt mondta, hogy a magyarországi szlovákok akkor gazdagítják hazánkat, ha megmaradnak jó szlovákoknak, s hozzátette: „semmi mást nem szeretnénk, mint ezt hallani egy szlovák kormányfő szájából az ottani magyarokkal kapcsolatban”. Gulyás megjegyezte, hogy ha az unió valóban értékelven működik, és nem csak egy gazdasági társulás, akkor fel kell emelnie a hangját, ha olyan törvény lép életbe, amely egyaránt ellentétes az európai normákkal, elvekkel és paragrafusokkal. A demonstráció résztvevői a beszédeket követően elénekelték a Himnuszt, majd elhelyezték gyertyáikat a szlovák követség előtt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.