Az MSZP a múltat is „átírná”?

Újabb „rohamra” indultak az új választási törvény tervezete ellen.

Kovács András
2011. 12. 08. 4:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki pártok folytatták az új választási rendszerről szóló „tájékoztatásukat”, aminek egyik legújabb termése Molnár Zsolt írása a december 5-i Népszavában. Elemzése rendelkezik azokkal a csúsztatásokkal, amelyekkel már a Szigetvári Viktor által készített tanulmányban is találkozhattunk. „Míg a hagyományosan jobboldali kötődésű területeken, így a rurális vidékeken, vagy Debrecenben a tervezők láthatóan igyekeztek több választókerületet kialakítani a lehetőségeken belül, addig a hagyományosan baloldali többségű területeken, a nagyvárosok többségében a körzetek száma alacsonyabb, ezzel enklávékba zárva a baloldali szavazók többségét” – állítja Molnár.

Ezzel kapcsolatban a szerző csak azt felejtette el közölni, hogy mivel az ország második legnagyobb városa Debrecen, így elég nehéz lett volna egy körzetbe kényszeríteni az egész települést. Másrészt a korábbi választási rendszer a 2010-re kialakult súlyos aránytalanság miatt inkább a baloldalnak kedvezett, mivel a nagyobb népességű választókerületek számítottak inkább jobboldalinak, és a kisebb népességűek baloldalinak.

Stabil a jobboldal Pesten?

Molnár szerint „tetten érhető a hagyományosan baloldalt támogató területek Fidesz-elkötelezettségű területekkel való egy választókerületbe sorolása is, a fővárosban például Kőbánya vagy Zugló egyes területei kerülnének stabil jobboldali kerülethez, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében pedig Sajószentpéter, Kazincbarcika és Edelény kerülne egy választókerületbe”. Az MSZP „prominense” itt újabb súlyos tévedésekbe esik, egyrészt Pesten hol található stabil jobboldali terület, főleg annak tükrében, hogy csak 2010-ben tudott nyerni a Fidesz, de akkor is csak a második fordulóban.

Zugló esetében fontos megemlíteni, hogy egyik részét valóban a XVI. kerülethez csatolják, de a baloldal győzelme abban a körzetben az 1994-es, 2002-es és 2006-os eredményeket figyelembe véve semmi sem fenyegette. Kőbánya esetében egy kettéosztásról van szó, egy része a XIX., míg másik része a XVII. kerülethez kerül. A korábbi eredmények ismeretében ez is stabil baloldali körzet lett volna.

A borsodi átalakítások kapcsán egyértelmű, hogy Edelény viszonylagos jobboldaliságát a korábban MSZP fellegvárának számító Sajószentpéter és Kazincbarcika mindenképpen a baloldal felé billenti. Arról nem is beszélve, hogy 2006-ban az MSZP győzött az edelényi kerületben.

Mint arról az MNO korábban beszámolt, a Szigetvári Viktor által készített választási térkép, és az abból levont következtetések „kreatív módon kívánnak kedvezni a szocialisták javára” – hangsúlyozta Lázár János a Bajnai Gordon által létrehozott Haza és Haladás Alapítvány által készített elemzésről. Mint ismert, a tanulmány szerint 2002-ben és 2006-ban is a Fidesz nyert volna, ha az új szabályok alapján tartják a voksolást, azonban az elemzés számos jelentős csúsztatást tartalmaz.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.