Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke úgy fogalmazott: Krisztus villámhárítóként hordozza az emberiség összes nyomorúságát annak érdekében, hogy „az emberek ne egymásnak tegyék nehezebbé az életet”. Luther Márton reformátor szavait idézve kiemelte: „Isten azért lett emberré, hogy belőlünk, gőgös, boldogtalan kis istenekből valóságos embereket teremtsen.”
A karácsonyi történetben adott egy „emberi szemmel nézve furcsa összetételű család, akik hajléktalanok”, továbbá „migránsok”, mert Názáretből érkeztek Betlehembe, hogy részt vehessenek a népszámláláson, ráadásul népüket leigázta a Római Birodalom. Jézus tehát „nem éppen rendezett körülmények között” jött a világra – foglalta össze Bölcskei Gusztáv.
A karácsonyi ünnepkör viszont arra utal, hogy Jézus születésekor a sötétségben megjelent egy csillag, amely mutatta a szent családhoz vezető utat a hozzájuk igyekvőknek, de ez egyúttal a ma emberének nyújtott tájékozódási pont szimbóluma is – mutatott rá.
Bölcskei Gusztáv elmondta: a gazdasági nehézségekkel küzdő embereken segítő szolidaritási akciók hozzájárulnak ahhoz, hogy az emberek újra elsajátítsák az adni tudás kultúráját; egy közösség nem is marad fenn sokáig, ha nincsenek közöttük adakozó emberek. A jótékonyság gyakorlásának jelentősége különösen a mai gazdasági válságban nő meg, amikor eddig stabilnak hitt államok csődölnek be – hívta fel a figyelmet.
„Megtalálhatták egymásban a testvért a különböző embercsoportok”
Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke azt mondta: kétezer évvel ezelőtt Isten odafordult az ember felé Jézus alakjában, megteremtve ezzel a lehetőséget arra, hogy az ember is odaforduljon Isten felé. Meglátása szerint Jézus földre jöttével „megtalálhatták egymásban a testvért a különböző embercsoportok”, és a példájukat követve ugyanezt tehetik ma is az egyes nemzedékek, a különböző népek és akár az eltérő politikai irányvonalak támogatói is.
Gáncs Péter szerint az első karácsonyéjszaka krízishelyzetben találta a világot: Jézus születésekor a családja hajléktalan és menekült volt, a válságot tekintve az akkori állapot hasonlított a maihoz. Az emberek kiszolgáltatott helyzetben voltak, miközben császári összeírást tartottak a Római Birodalomban az adófizetés hatékonyabbá tétele érdekében, ráadásul Jézus születésének a helyszíne megszállt provincia volt.
Kiemelte, hogy Isten akkor mentőövet dobott a krízishelyzetben lévő emberiségnek: Jézus születésével a Megváltó, a Megtartó belépett az emberi történelembe, „felvállalva az emberi élet nyomorúságát”. Jézus végigjárta az emberi élet kríziseit, odáig menően, hogy igazságtalanul megvádolták, megkínozták, a tanítványai elhagyták, és végül kereszthalált halt az emberiségért – tette hozzá az evangélikus elnök-püspök.
Napjainkra áttérve Gáncs Péter azt mondta: az adventkor megszaporodó adománygyűjtő akciók – noha nagy szükség van rájuk – „tüneti kezelések”. Hozzátette: az egyház segíteni tud a rászorulókon azzal is, hogy intézményeket tart fenn, vagy átveszi azokat a bajba jutott önkormányzatoktól, és ezáltal munkát ad a helyi közösségek tagjainak.
Rámutatott arra, a falvak népességmegtartó erejét növelni kell, olyan képzést kell kínálni az ott élő embereknek, hogy helyben is tudják kamatoztatni ismereteiket, a többi között a korszerű mezőgazdasági termelésben, a megújuló energiaforrások terén. Ilyen tudást adhatnak a népfőiskolák vagy a felnőttképzések. Utóbbi típusú intézményt a Magyarországi Evangélikus Egyház éppen most akkreditáltatja – jegyezte meg.
Gáncs Péter hangsúlyozta: a romák esetében sem a segélyosztás a jövő útja, hanem az, hogy megtanulják saját maguk sorsát irányítani, és el tudják tartani magukat. Az evangélikus egyháznak van romareferense, aki Sárszentlőrincen dolgozik, emellett Szarvas és Nyíregyháza a másik két bázisa ennek a munkának. Utóbbi városban roma szakkollégiumot is indítottak, itt a főiskolán különböző szakokon tanulók kapnak elhelyezést és képzést közismereti tárgyakból és vallási ismeretekből.
A közoktatás változásai kapcsán annak a meggyőződésének adott hangot, hogy indokolt az iskolák állami átvétele az önkormányzatoktól, mivel azok számos esetben nem tudják megfelelően üzemeltetni intézményeiket.
Az evangélikus egyház csak olyan helyen vesz át iskolát, ahol megvan a gyülekezeti háttér és a megfelelő evangélikus vezető is – mondta.