Különös öröm volt ezt a bibliográfiát kézbe venni, mivel a visegrádi együttműködés huszadik évfordulóját ünnepeljük – hangsúlyozta Szilágyiné Bátorfi Edit, a Külügyminisztérium főosztályvezető-helyettese. Érdekes vélekedéseket lehetett hallani a visegrádi együttműködésről, többek között azt is, hogy egyáltalán nem működik – tette hozzá.
Nagyon intenzív kormányzati együttműködés létezik a négy ország között, amely a mai világban még jobban felértékelődik – mondta a Külügyminisztérium munkatársa. „Egyre többen szeretnének a V4-ekkel együttműködni az európai színtéren”. Szilágyiné úgy látja, meg kell találni azokat a formákat és a kereteket, amelyek a mai és a jövőbeli problémákra megfelelő válaszokat adnak.
Optimista időszakban vagyunk
Petr Vágner, a Nemzetközi Visegrádi Alap igazgatója elmondta, meglepő volt a számára, hogy ekkora mennyiségű bibliográfiát össze tudtak gyűjteni. Most az optimista időszakban vagyunk a V4-együttműködésben, amelyet csak erősít ez a kiadvány – tette hozzá. „Abban reménykedem, hogy az együttműködés fejlődik, szélesedik nemcsak most, hanem a jövőben is.” Nem az a fontos, hogy kívülről hogyan értékelik a V4-et, hanem belülről milyennek értékelik azt – hangsúlyozta az alap igazgatója.
A magyar kutatók még nem készítettek monográfiát a V4-együttműködésről, míg a csehek, a lengyelek és a szlovákok már adtak ki tanulmányköteteket – hívta föl a figyelmet Hamberger Judit, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa. Doktori dolgozatot sem találtam a hazai tudományos életben erről a témáról – tette hozzá. A szakértő elmondta, hogy magyar részről a legtöbb anyag a gazdasági vonatkozásokkal foglalkozik.
Türelmetlenek vagyunk?
Szólt arról is, hogy viszonylag sok magyar szerző írt szkeptikusan az együttműködésről. „Mi vagyunk a legtürelmetlenebbek a V4-gyel kapcsolatban, a problémák esetén gyorsan lemondunk a további fejlődésről.” Hamberger szerint olyan is előfordul a cseh–lengyel–szlovák szerzőknél, hogy mást írnak angolul, és mást a saját nyelvükön.
A szakértő eddigi kutatásai alapján kijelentette, hogy a V4-együttműködés kezdete Václav Havelhez köthető. „Ő volt az, aki az egésznek a magját elültette egy 1990-es kormányfői találkozón.” Hamberger rámutatott arra is, hogy Havel ezt az együttműködést élete egyik legnagyobb eredményének tartotta.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.