Gyurcsány akadémiájáról bújt elő Bajnai

Bár Gyurcsányék távoztak az MSZP-ből, vajon Bajnai még a Táncsics Akadémián okítja-e a baloldali fiatalokat?

Kovács András
2012. 01. 10. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúlt történései alapján egyre inkább úgy tűnik, hogy Bajnai Gordon az a személy, aki képes lehet a baloldali pártok közötti összefogást megteremteni. A Nézőpont Intézet blogbejegyzéseszerint Bajnainak egyéni politikai ambíciói szempontjából sokkal inkább megérheti önálló politikai tényezőnek, mint pusztán „Olajfa-koronának” lenni.

Némileg cáfolhatja az önálló párt létrehozását, hogy Bajnai sem miniszterelnöki szerepvállalása előtt, sem utána nem lépett ki Gyurcsány árnyékából. Már a rendszerváltás idején részt vett a rövid életű Új Nemzedék Mozgalom nevű ifjúsági szervezet létrehozásában – Schiffer Andrással együtt –, amelyet Gyurcsány Ferenc a KISZ-utód Demiszből való távozása után alapított.

Ezt követően politikai szerepet csak a 2006-os választást követően vállalt, fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos lett. 2007–2008 között önkormányzati és területfejlesztési miniszter volt, majd az SZDSZ koalícióból való távozása után a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium vezetését vette át, amelyet 2009. április 16-ig, miniszterelnöki megbízatásának kezdetéig vezetett.

Felbukkant a Táncsics Akadémián is

A még Gyurcsány Ferenc által vezetett Táncsics Alapítvány 2011 januárjában indította útjára a Táncsics Akadémiát. Az akadémia elsősorban olyan fiatalokat várt, „akik ugyan baloldali, szociáldemokrata vagy liberális értékeket képviselnek, de eddig nem hallatták a hangjukat, nem vettek részt aktívan a politikában, ugyanakkor tenni szeretnének azért, hogy a baloldalon végbemenjen egy generációváltás”.

Az első félév előadói között ott találtuk Bajnai Gordon volt miniszterelnököt, Andor László uniós biztost és Ripp Zoltán történészt, aki legutóbb január 2-án szólalt föl az operaház előtti „civil” tüntetésen. A történész a demokratikus ellenzék összefogásáról szólva reményét fejezte ki, hogy a pártok és mozgalmak önös érdekeiken, egymás iránti ellenszenvükön, bizalmatlanságukon felül tudnak kerekedni.

Érdekes hasonlóságok

Ripp szavai kapcsán érdemes felidéznünk, hogy mit is írt Bajnai legutóbbi bejegyzésében. A volt miniszterelnök szerint az új választási rendszer szinte megkerülhetetlenné teszi a számottevő demokratikus ellenzék erőinek együttműködését. A Fidesz leváltásának és az ország talpra állításának erősödő választói elvárása ösztökélheti majd a demokratikus ellenzék vezetőit arra, hogy időben megteremtsék a hatékony modus operandit (eljárási módot) a szóba jöhető erők között – hangsúlyozta Bajnai.

Lapunk érdeklődött a Táncsics Alapítványnál, hogy Gyurcsányék távozását követően továbbra is működik-e a Táncsics Akadémia, és Bajnai továbbra is az oktatók között van-e. Egyelőre nem érkezett válasz az alapítványtól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.