A rendelet szerint az idén 2,5 milliárd forint hitelt vesz fel a debreceni önkormányzat, ami megegyezik a 2012-ben kifizetendő tőketörlesztéssel. Helyi adókból 10,4 milliárd, ingatlaneladásokból 2 milliárdos bevételre számít a város. Kósa Lajos (Fidesz-KDNP) polgármester a költségvetési rendelet bemutatásakor felhívta a figyelmet arra, hogy az intézményhálózat állami fenntartásba adása jelentősen befolyásolja majd a költségvetést, ezért év közben a módosítására lesz szükség. A parlament döntésétől függ, hogyan módosul a költségvetés, ami a város hitelképességére is befolyással lesz – mondta.
A szombathelyi büdzsé csökkenő központi támogatások mellett 17 milliárd 140 millió forint működési bevétellel és 18 milliárd 511 millió forintos működési kiadással számol, a működési hiány 1 milliárd 371 millió forint, amit az önkormányzat helyi adóbevételek növelésével előreláthatólag 400 millió forinttal tud csökkenteni, a parkolási díjak növeléséből pedig további 100 millió forint folyhat be erre a célra – ismertette a közgyűlésen Molnár Miklós (Fidesz) alpolgármester. Így a működési hiány 871 millió forint lehet, amit központi forrásokból, egyszeri és csak az idei évre szóló állami segítséggel – például önhibáján kívül nehéz helyzetbe került önkormányzatok támogatására szolgáló alapból – tovább lehet csökkenteni; a fennmaradó összeget pedig folyószámlahitelből tudják majd finanszírozni. Molnár Miklós elmondta: az önkormányzatnak az idén 1,2 milliárd forintot kell kifizetnie a korábbi években felvett hitelek kamatai után, ez az összeg pedig jövőre 1,5 milliárd forintra emelkedik. Hangsúlyozta: ezzel a város eladósodottsága még nem csökken, ahhoz, hogy a terhek csökkenjenek, előbb vagy utóbb a tőke törlesztését is meg kell majd kezdeni.
A Fejér megyei ülést követő sajtótájékoztatóján Vargha Tamás (Fidesz), a közgyűlés elnöke hangsúlyozta: a megyei önkormányzat nem intézményfenntartó többé, így az intézmények költségvetése nem szerepel az önkormányzatéban. A főösszeg így jelentősen csökkent: a 269 millió forint a 25 fős önkormányzati hivatal és a 21 fős megyei közgyűlés működési költségeit biztosítja – tette hozzá. A közgyűlés döntött a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács és a Fejér Megyei Területfejlesztési Tanács feladatainak átvételéről is. Előbbinek nem volt vagyona, utóbbitól hétmillió forintnyi vagyonelemet vettek át.