Az óriási hajrá sem segített a Fideszen

Soha nem látott kampány zajlott két évvel ezelőtt, de a Fidesz–MDF így sem tudta megfordítani a választás eredményét.

Kovács András
2012. 04. 21. 10:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz évvel ezelőtt tartották a 2002-es országgyűlési választás második fordulóját. Az április 7-i első körben a listás voksolást az MSZP nyerte 42,05 százalékkal, a Fidesz–MDF 41,07, míg az SZDSZ 5,57 százalékot szerzett. A MIÉP 4,37, a Centrum Párt 3,9, a Munkáspárt 2,16 és az FKGP 0,75 százalékos eredményével nem jutott az Országgyűlésbe.



Az egyéni kerületek szintjén az MSZP 24, a Fidesz–MDF 20, míg az MSZP–SZDSZ közös jelöltje egy mandátumot szerzett, így összesen 45 helyen dőlt el a verseny az első fordulóban, ami rekordnak számított. A második kör előtt 131 körzetben folytatódott a verseny, ebből 73 helyen az MSZP, 56 helyen a Fidesz–MDF, míg két körzetben az MSZP–SZDSZ közös jelölt vezetett.

Százezrek a Kossuth téren

A két forduló közötti kampány ezúttal minden korábbinál koncentráltabb és hevesebb volt. A Fidesznek nem volt más választása, mint minden eszközt bevetni az első forduló eredményei által jelzett balliberális győzelem megakadályozására. A választás vasárnapját követő hét keddjén a Testnevelési Egyetemen tartott nagygyűlés volt a második fordulós kampány megnyitója, majd a hét szombatján a parlament előtt tartott nagygyűlés vált látványos jobboldali erődemonstrációvá. A Kossuth téren és a környező utcákban soha nem látott tömeg hallgatta Orbán Viktor beszédét és néhány közismert és népszerű személyiség hitvallását a jobboldal mellett.



A részvétel – szemben az első két választással, és hasonlóan 1998-hoz – meghaladta az első fordulós megjelenést. A 131 egyéni választókerületben az átlagos részvételi arány 73,51 százalék volt, ez csaknem 3 százalékponttal magasabb volt, mint a két héttel korábbi. Nyolcvan százalékot is meghaladta a részvétel kilenc fővárosi választókerületben, s a szokásosan alacsony választói aktivitást mutató nagykállói és hajdúhadházi kerületben is 57, illetve 58 százalékos volt ez az érték.



Óriási fordítások

A második fordulóban a szavazatok koncentrálódása ment végbe, a választók elsősorban a már a parlamentbe jutott pártokat támogatták. Még nagyobb mérvű volt az eltolódás a két fő rivális párt, a Fidesz és az MDF szövetsége, illetve a szocialista párt irányába. A két nagy rivális kétmillió feletti támogató voksot könyvelhetett el, a Fidesz–MDF páros és a szocialista–szabad demokrata tábor között mindössze négyezernyi volt a különbség a jobboldal javára. A rendkívül intenzív kampány elérte, amit elérhetett, néhány, az első forduló eredménye alapján biztos szocialista győzelmet prognosztizáló kerületet sikerült elhódítania a jobboldalnak.

A legnagyobb fordítások közé tartozott a bácsalmási, ahol az első fordulót követően Tabajdi Csaba, az MSZP politikusa több mint 10 százalékkal vezetett, de végül hat százalékkal kikapott Fenyvesi Mátétól, a Fidesz–MDF jelöltjétől. Hasonló esemény történt a jászapáti kerületben is, ahol Szekeres Imre szocialista politikus 10 százalékos előnnyel fordult, majd ugyanilyen arányban kapott ki. Mindezek ellenére végül a Fidesz–MDF szövetség 188, az MSZP 178, az SZDSZ 20 mandátumot szerzett, így Medgyessy Péter alakíthatott kormányt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.