Ismét kiütötték a baloldalt, padlón a Jobbik és az LMP

Továbbra is a kormánypártok a legnépszerűbbek, amit jól mutat, hogy a fővárosban és Miskolcon is diadalmaskodtak.

Kovács András
2012. 04. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A II. kerületi 13-as körzetben tartott voksoláson a jogosultak 26,03 százaléka járult az urnákhoz. A nem hivatalos végeredmény szerint a három jelölt közül a legtöbb szavazatot, 744-et a Fidesz–KDNP színeiben induló Makra Krisztina kapta, ami 57,06 százaléknak felelt meg. A függetlenként induló, de az MSZP–LMP–Demokratikus Koalíció által támogatott Berger Antal a voksok 32,13 százalékát szerezte meg, míg Biró Barnára, a Jobbik Magyarországért Mozgalom jelöltjére 10,81 százalék szavazott.

Óriási fölényben maradt a Fidesz–KDNP

Nem okozott meglepetést az olajfa-koalíció a második kerületben, annak ellenére sem, hogy a részvétel 2010-hez képest a felére esett vissza. A Fidesz–KDNP-szövetség bár négy százalékot veszített támogatottságából, de magabiztosan nyert. Az MSZP és az LMP másfél éve együtt még 29 százalékot szerzett, amihez most érkezett pluszban az országosan is 2-3 százalékra mért DK támogatottsága. A Jobbik egyszázalékos erősödése egyáltalán nem tekinthető komoly elmozdulásnak, Pesthidegkút korábban sem volt az erős bázisuk. Az erőviszonyok teljes mértékben „befagytak” ebben a körzetben.

A II. kerületben novemberben tartottak időközi országgyűlési választást, ahol Láng Zsolt, a Fidesz–KDNP jelöltje mindkét körzetben fölényes győzelmet aratott. A 13-as körzetben 2010-ben a szavazók 53,83 százaléka járult az urnákhoz. A győztes Bándy Péter, a Fidesz–KDNP jelöltje lett a szavazatok 61,23 százalékával. A második helyre az MSZP 18,18 százalékkal futott be, míg a dobogó harmadik fokára az LMP állt fel 10,86 százalékkal. A Jobbik csupán 9,73 százalékot ért el.

Szoros kormánypárti győzelem

Takács Gábor, a Fidesz–KDNP jelöltje a voksok 39,66 százalékával megnyerte a miskolci 2-es számú választókörzetben tartott időközi önkormányzati választást. Az MSZP 38,68, a Jobbik 15,6, az MDF-utód Jólét és Szabadság (JESZ) 3,72, míg az LMP 2,33 százalékot ért el. A részvétel 31,44 százalékos volt a körzetben.

A miskolci részvételi adat mindenképpen az országos átlag fölött volt a budapesti és a megyei jogú városok korábbi eredményeit nézve. A kormánypártok bár nagyon szoros győzelmet arattak, de jól látszik, hogy az MSZP a korábbi évtizedekkel ellentétben még mindig nem képes sima győzelmet aratni egykori fellegvárában, csupán megszorongatta legfőbb riválisát.

A Jobbik háromszázalékos visszaesést kénytelen elkönyvelni egykori áttörése színterén. Az LMP és az MDF jogutódja messze elmaradt az ötszázalékos küszöbtől, ami azt mutatja, hogy az ökopárt a fővároson kívül nem képes értékelhető eredményt elérni, míg a JESZ számára egy parlamenti párt megelőzése nagy fegyvertény.

2005-ben még más volt

Giákné Bobály Judit, a Fidesz–KDNP jelöltje 2010 őszén a szavazatok 40,1 százalékával diadalmaskodott Martin-Kertvárosban és Szirmán, az MSZP 28,82, míg a Jobbik 18,37 százalékot kapott. A részvétel 49,86 százalékos volt.

Miskolcon legutóbb 2005. október 16-án tartottak időközi önkormányzati választást, akkor 19,09 százalék járult az urnákhoz. A diósgyőri városrészben az MSZP–SZDSZ közös jelöltje 53,46, a Fidesz–MDF–KDNP jelöltje 40,89 százalékot ért el, a maradék szavazatokon függetlenek osztozkodtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.