Konkoly Thege László közölte: postai úton megérkezett hozzájuk a Mazsihisz feljelentése, amelyben közösség elleni izgatás miatt kérik a nyomozás elrendelését, illetve felvetik a hivatali visszaélés lehetőségét is. A főügyészség feljelentés-kiegészítési eljárást rendelt el, amelyre 15 nap áll rendelkezésre. Ezt követően döntenek arról, hogy elrendelik-e a nyomozást – tette hozzá.
Elmondta: a feljelentés-kiegészítési eljárás keretében megvizsgálják azokat a körülményeket, amelyek miatt Székhelyi József nem lépett fel 2011. július 16-án egy Egerben megrendezett fesztiválon, és beszerzik annak a 2011. szeptember 21-ei önkormányzati ülésnek az eredeti hangfelvételét és jegyzőkönyvét, amelyen a Mazsihisz által kifogásolt kijelentés elhangzott. A feljelentés-kiegészítési eljárás csütörtökön indult meg – mondta Konkoly Thege László.
MSZP: a numerus clausus szellemiségét idézi
Az ügy a felsőoktatási számarányokat származási alapon korlátozó 1920-as törvény, a numerus clausus szellemiségét idézi az MSZP-s Steiner Pál szerint. A szocialista politikus csütörtöki sajtótájékoztatóján beszélt erről, és ismét Orbán Viktor közbenjárását kérte egy állandó parlamenti etikai bizottság létrehozásához.
A budapesti Madách Színház előtt tartott tájékoztatón – amelynek ideje alatt Székhelyi József a teátrumban próbált – Steiner Pál úgy fogalmazott: a színművészt Egerben származása miatt nemkívánatos személynek minősítették, nem léphetett fel. Véleménye szerint ezzel az országban újra megjelent a numerus clausus, a fajvédő törvények gondolatisága. Steiner Pál a sajtótájékoztatón arra is kitért, hogy kedd este a parlamentben a jobbikos Lenhardt Balázs ismét felidézte a tiszaeszlári vérvádat, a magyarországi antiszemitizmus leggyakoribb rágalmát, amikor azt állította: bizonyítékok utalnak arra, hogy Solymosi Eszter meggyilkolásáért „Scharf rabbi és barátai” a felelősek. Az MSZP-s képviselő elismeréssel adózott a fideszes Lezsák Sándor levezető elnöknek, amiért megvonta a szót Lenhardt Balázstól.
Steiner Pál szerint az eset újabb bizonyítéka annak, hogy állandó etikai bizottság létrehozására van szükség a parlamentben. Felidézte, hogy a Ház egy hónappal ezelőtt – Orbán Viktor miniszterelnök támogató szavait követően – vette tárgysorozatba azt az MSZP-s határozati javaslatot, amely az említett testületre bízná a képviselők által tanúsított rasszista, antiszemita, idegenellenes és iszlamofób magatartások megállapítását és szankcionálását. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy Berényi László fideszes képviselő kedden benyújtott módosító javaslatában – a mentelmi jog közelmúltbeli szűkítésére hivatkozva – okafogyottnak minősítette a bizottság felállítását.
A feljelentés
A Mazsihisz kedden közölte, hogy feljelentést tesz az ügyben. A közlemény szerint a nyomozás elrendelését azért kérik, mert a faji alapú diszkrimináció sérti Magyarország alaptörvényét, és egyebek mellett a közösség elleni izgatás és a hivatali visszaélés gyanúját veti fel. Hozzátették: annak, hogy egy magyar város vezetése faji alapú megkülönböztetést alkalmazott, nemcsak politikai, hanem jogi következményei is kell hogy legyenek.
A szövetség szerint a Stop.hu-n hétfőn nyilvánosságra hozott hangfelvétel is bizonyítja, hogy Egerben a múlt év őszén azért nem engedték fellépni a Szegedi Nemzeti Színház volt főigazgatóját, mert „büdös zsidónak” tartották. Állásfoglalásuk szerint „egy modern demokrácia nem tűrheti el, a helyi közhatalom birtokosai személyi döntéseiket annak figyelembevételével hozzák meg, hogy az adott személy szerintük zsidó-e vagy sem”.
Nemkívánatos személy
Az Egriügyek.hu honlap még április közepén írt arról, hogy a hevesi megyeszékhely önkormányzata politikai hovatartozás alapján is dönt a kulturális rendezvények fellépőiről. Állításuk szerint az egyik nemkívánatos személy Székhelyi József, a Szegedi Nemzeti Színház volt főigazgatója, aki 2005-ben, az SZDSZ országos kongresszusán a Himnusszal kapcsolatos pamfletjében kifigurázta Orbán Viktort, a Fidesz elnökét. Információik szerint a Középkori Piactér elnevezésű rendezvény szervezőjének ezért vissza kellett mondania a művész Villon-előadását.
A honlap a birtokába került jegyzőkönyvre hivatkozva azt írta, az ülésen Orosz Lászlóné bizottsági elnök (Fidesz–KDNP) azt közölte, hogy a város lakói közül többen jelezték, nehezményezik Székhelyi fellépését. Erre reagálva a szervező, a Művészetek Háza Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója azt mondta: kérte Csákvári Antalt, a Fidesz–KDNP képviselőjét, hogy „a szakmai munkájukat megkönnyítendő, állítson össze egy listát, hogy kik azok az előadóművészek, akik nemkívánatosak Egerben” – idézték a jegyzőkönyvet.
A polgármester vizsgálatot rendelt el
Az egri önkormányzat szóvivője, Zentai László már április közepén cáfolta, hogy kultúrcenzúra működne a városházán, a hangfelvétel nyilvánosságra kerülése után pedig vizsgálatot rendelt el Habis László, a város fidesz–KDNP-s polgármestere. Habis László hangsúlyozta: Egerben nem volt, nincs és soha nem is lesz nemkívánatos művészekről készült tiltólista. Úgy fogalmazott: „A kulturális életben kifejezetten a sokszínűség híve vagyok. (…) A lista készítéséről szóló felvetést és a kulturális élet szereplőinek politikai alapú megbélyegzését abszurdnak, elfogadhatatlannak tartom.”
Időközben az ügy miatt lemondta egri látogatását Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete.