Megmondja, hogy mikor jön vihar

A legújabb fejlesztéseknek köszönhetően az ország legpontosabb, rendszeresen frissülő meteorológiai jelzőrendszere működik a Balatonnál az idei szezontól a tó három medencéjében működtetve a viharjelző szolgálatot.

WA
2012. 05. 30. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Heizler György, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szakértője arról számolt be, hogy 8 ország 16 szervezete vesz részt abban az INCA-projektben, amelynek fejlesztései is hozzájárultak ahhoz, hogy a balatoni viharjelzés a korábbi kétegységesről háromegységesre térhessen át, és a kistérségek időjárási viszonyaihoz pontosabban igazodjon a működtetésük. Az új felosztással egy Keszthelytől Badacsonyig tartó nyugati, egy Badacsonytól Tihanyig tartó középső és egy Tihanytól Keneséig tartó keleti medence jött létre. A három szektor kialakítása érdekében Fonyód-Bélatelepen és a Balatonlábdihegyen új fix viharjelző állomásokat építettek, és a rendszert további 14 mobil állomással egészítették ki.

A program meteorológiai lelke az INCA finomfelbontású előrejelzési rendszere, amelyet egy uniós pályázat keretében tesztelnek. A Balaton térségére különösen nagy felbontású, 1 kilométeres térbeli felbontást is lehetővé tevő számítások készülnek. Ennek eredményeként a tömegeket érintő zenei, kulturális és gasztronómiai fesztiválok biztonsága jobban garantálható, és a szervezők is jobban felkészülhetnek a várható körülményekre. A pontos előrejelzésnek fontos szerepe van a viharjelzésen túl a vízi mentésben és a kárelhárításban is. Az aktuális időjárási helyzetet, például egy vihar közeledtét, erősségét és haladását egy önmagát frissítő honlapon is figyelemmel lehet már kísérni, akár okostelefon segítségével.

Azért, hogy a strandolók, vízibiciklizők, horgászok, csónakázók, szörfözők és vitorlázók is értelmezni tudják a balatoni viharjelző rendszer jelzéseit, új táblákat fognak elhelyezni a strandokon, vízparti kempingekben, gyermektáborokban, szállodákban, közösségi üdülőkben, tömegrendezvényeken és kikötőkben.

Molnár Gábor, a Balatoni Fejlesztési Tanács munkaszervezetének vezetője arról számolt be, hogy a közbiztonsági keretből szeretnék a pontos balatoni meteorológiai előrejelzés helyi adatait hozzáférhetővé tenni az önkormányzatok – és általuk mindenki – számára, ehhez még várják az illetékes tárca jóváhagyását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.