Strómanokon keresztül vitték a közvagyont + Videó

A magánosítók nemritkán strómancégeken keresztül szerezték meg az állami, önkormányzati vagyont – derült ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vizsgálatából.

PR
2012. 05. 09. 3:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Szeretnénk pontos képet kapni arról, hogy a helyhatóságok mely cégeiket és ingatlanjaikat értékesítették, s a magánosítás milyen körülmények között zajlott” – mondta el a lapnak Hegmanné Nemes Sára. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkárának közlése szerint több helyhatóság is arról számolt be, hogy az évek hosszú sora alatt semmilyen magánosítást nem hajtott végre. A minisztériumban úgy látják, az önkormányzati vízművek, a szemétszállítás, a helyi közlekedés és a távhőszolgáltatás privatizációs megállapodásait érdemes alaposabban szemügyre venni. Főként azoknak a szerződési pontoknak a betartását vizsgálják majd, amelyek a vásárló magáncégek közérdekű kötelezettségeit részletezik.


Az állami vagyonkezelők elmúlt két évtizedben kötött privatizációs szerződéseit – ügyvédi irodák bevonásával – hónapok óta elemzi a szaktárca. Elsősorban azokat a szerződéseket vizsgálják meg tüzetesen, ahol az értékesített, korábban köztulajdonban lévő vállalkozás vagy létesítmény még működik, s az sem mellékes, hogy a jogkövetkezmények érvényesítésére van-e mód. Az államtitkár elmondása szerint nagyjából száz olyan, nagyobb horderejű privatizációs megállapodás lehet, ahol az állami érdekek érvényesítése ma is elképzelhető.

A tárca vizsgálata elsősorban arra a kérdésre keres választ, hogy a ma is működő gyárak, szolgáltatók magánosítói – vagy jogutódaik – eleget tettek-e azoknak a környezetvédelmi, munkáltatói és más természetű kötelezettségeiknek, amelyeket a privatizációs megállapodások aláírásakor magukra vállaltak. A vizsgálat a tényleges tulajdonosi viszonyokat is igyekszik kideríteni, meghatározva, pontosan mely vállalkozás vagy üzleti csoport kérhető számon az esetleges mulasztásokért, szabályszegésekért. A szaktárca egy hónap múlva összefoglalót készít az Országgyűlésnek az eddigi eredményekről, egyúttal – feltehetően – kérni fogja, hogy az elemzés május végén lejáró határidejét nyújtsák meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.