Az évtized legstabilabb politikai ereje

Félidejéhez érkezett Orbán Viktor miniszterelnök és a Fidesz–KDNP második kormányzati ciklusa. A Századvég Alapítvány elemzése.

NT
2012. 06. 02. 5:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar demokrácia szabályai szerint a kormányok négyéves ciklusokban váltják egymást. A két választás közötti időben a közvélemény-kutatások töltik be azt az információs szerepet, amelyből mindannyian tájékozódunk az egymással versengő politikai erők pozíciójáról. Egy-egy párt vagy politikus megítélése a közvéleményben korántsem változik hektikusan. Ha áttekintjük az elmúlt húsz év pártpreferencia-mutatóinak mozgásait, érdekes szabályosságokat figyelhetünk meg a kormányzati ciklusok alatt.

Többségi véleményhez igazodik

Ilyen szabályosság például az, hogy szinte kivétel nélkül minden kormányzati erő támogatottsága nő a választási győzelmet követően. Ez egyfajta „győzelmi hatás”, ahol a bizonytalanabb pártkötődésű választók egy része a többségi véleményhez igazodik a már lefutott parlamenti voksolás után, azaz a „győzteshez húz”. A jelenség az elmúlt húsz évben kivétel nélkül minden esetben megfigyelhető volt, kizárólag annak tartóssága (azaz a győzelmi effektus időtartama) változott.

Hasonló állandó jellemzője a ciklusoknak a mindenkori kormány népszerűségének zuhanása és a félidős népszerűségi mélypont. Ezt az esetek nagy részében „újjáéledés” követi, ahol az aktuális kormányerő iránti bizalom egy része helyreáll. Hogy ez a bizalom elegendő-e a következő választási győzelemhez, a kampány- és mozgósító eszközökön túl jelentős részben a párterőtér szerkezetén múlik.

Nem kedveznek az újraválasztásnak

A duális erőviszonyok nem kedveznek az újraválasztásnak, mert a ciklus első félidejében az éppen regnáló kormánypárttól eltávolodó szavazókat hatékonyan képes felszívni a váltópárt. 1994 és 2006 között ilyen váltópárti viszonyok uralkodtak, így az elmúlt húsz évben mindössze egyetlenegyszer fordult elő, hogy egy politikai erő „újrázni” tudott: ez az MSZP volt 2006-ban – igaz, önként vállalt kormányfőcserével (Medgyessy Péter távozása 2004-ben). Így tulajdonképpen egyetlen olyan magyar miniszterelnök sem vezette az országot 1990 után, aki két egymást követő ciklust végig tudott volna kormányozni.

A pártok és jelöltjeik versenye a modern demokráciák lényege. A verseny léte így állandó, annak körülményei azonban nem. 1994 és 2006 között például „baloldali konjunktúra” jellemezte az erőviszonyokat. Az 1994-ben létrejött MSZP–SZDSZ politikai szövetség három ciklusban is képes volt megszerezni a győzelmet, s vele a törvényhozó hatalmat.

A rendszerváltás vesztesei

A baloldali konjunktúra a rendszerváltás okozta strukturális gazdasági válság konszolidálódásával, a nemzetközi hitelbőség korszakában jött létre. Az új magyar baloldal első igazi vezetője, Horn Gyula sikeres szövetséget teremtett a rendszerváltók (SZDSZ) és a leváltottak (az MSZMP-utód MSZP) között a pártmezőben és a társadalomban is. A „rendszerváltás veszteseinek” kormányzati eszközökkel történő integrációja (megkönnyített korkedvezményes nyugdíjazás, rokkantnyugdíjazás stb.) egy rendkívül erős és stabil szociológiai bázist adott a baloldalnak. Ennek a bázisnak a „kiszolgálása”, támogatása sem ütközött különösebb akadályokba a hitelbőség időszakában – amelynek legismertebb alakjai Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc. A két miniszterelnök élt a lehetőséggel, és a külföldi hitelekből finanszírozott jóléti politika útját választotta.

Ez a baloldali konjunktúra 2006-ban ért véget, még a gazdasági világválság kirobbanását megelőzően. Vitathatatlan tény azonban, hogy a 2008 őszén futótűzként terjedő válság zárta le véglegesen a hitelbőség korszakának összeomlásával. A magyar belpolitikai viszonyokat jobboldali konjunktúra jellemzi 2006 nyara/ősze óta. Mi sem mutatja ezt jobban, mint az a tény, hogy a pártok versenyét immár hat éve vezeti a Fidesz–KDNP-szövetség. Ez a fölény és annak stabilitása példátlan a rendszerváltást követő politikatörténetben.

2014-ben lesznek tapasztalhatóak

A jobboldali konjunktúra átrendezte a pártszerkezetet is. A korábban uralkodó duális/váltópárti viszonyok felbomlottak, és három (újabban négy) kisebb és közepes párt veszi körül a jobboldal vezető erejét. Az új pártszerkezet hatását a választásokra először 2014-ben tapasztalhatjuk majd meg.

A jobboldali konjunktúra paradox módon egy elhúzódó gazdasági válság közegében bontakozott ki, de természetesen nem a gazdasági válság hozta létre azt. A válságok ugyanis érzéketlenek a kormányok politikai színezetére, ideológiáira stb. A magyar jobbközép felemelkedésének alapjait a baloldali modell tarthatatlansága teremtette meg. A hitelből finanszírozott újraelosztás politikája itthon már két évvel a világválság előtt megbukott – hiszen olyan társadalmi várakozásokat generált, amelyeket képtelen volt kielégíteni objektíverőforrás-korlátai miatt (elszálló államadósság, súlyos egyensúlytalanság stb.). A teljes cikket a Magyar Nemzet szombati számában olvashatják.

• Huszonöt százaléknyi választó megszólításáért küzdenek a pártok Orbán Viktor második kormányzati ciklusának második félidejében. Budapesten a biztos szavazók körében fej fej mellett a Fidesz és az MSZP, a Jobbik előrelépésének viszont már most látszanak a korlátai.

• A ciklus felénél 64 százalékos eredményességgel közelítette meg a kormány a 2010. május 29-én elfogadott kormányprogram célkitűzéseit. Ez a szám tavaly 44 százalék volt, azaz az elmúlt egy év alatt is több előrelépés történt a kormányprogram megvalósításában – olvasható a Nézőpont Intézet legfrissebb elemzésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.