Molnár Csaba (DK) szerdai sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy a Demokratikus Koalíció szerint már idén nyáron megkezdődhetnek a szakértői egyeztetések az általuk demokratikusnak tartott ellenzéki erők, az MSZP, az LMP és a DK között, a három párt pedig később olyan politikai együttműködésbe foghat, amelynek a vége választási összefogás lehet. A DK ügyvezető alelnöke emlékeztetett arra, hogy körülbelül két héttel korábban javasolták az MSZP és az LMP frakcióvezetőjének, kezdjenek egyeztetést a DK szerint a választások tisztaságát veszélyeztető kormányzati intézkedésekkel szembeni fellépésről.
Az LMP azt írta, hogy a DK által javasolt kérdésben teljes a demokratikus ellenzéki pártok egyetértése, és miután jelenleg is szorosan együttműködnek a parlamentben, nincs szükség külön egyeztetésekre – ismertette Jávor Benedek (LMP) válaszlevelét, hozzátéve, hogy az LMP frakcióvezetője szerint ugyanakkor más konkrét ügyekben tárgyalhatnak.
Nem egyeztetésre van szükség, hanem tettekre
Jávor Benedek ezekre reagálva azt mondta, hogy Molnár Csaba az eredeti levelében nem vetette fel a választási együttműködés kérdését és erről eddig soha nem is beszéltek. Hozzátette, saját válaszlevélben a DK helyzetértékelésével egyetértett, de egyértelművé tette, hogy nem további egyeztetésekre, hanem konkrét tettekre van szükség, ezért a javasolt kerekasztal-beszélgetésben sem kívánnak részt venni. Hangsúlyozta, hogy egy ilyen megbeszélésen annál is nehezebb lenne részt venniük, mert azt látják, hogy a DK ügyvezető alelnöke szavaikat „előszeretettel félreérti és a nyilvánosság előtt tévesen interpretálja”.
Jávor Benedek azt is megjegyezte: bár a két párt helyzetértékelésében nézetazonosság van, de az annak kialakulásához vezető út megítélésében eltérnek az álláspontok, mert az LMP nem tud eltekinteni attól, hogy milyen szerepet játszott Gyurcsány Ferenc kormánya a Fidesz kétharmados többségének létrejöttében.
A három ellenzéki párt szoros politikai együttműködésének sikerét több múltbeli esemény is beárnyékolja, ilyen a DK kiszakadása az MSZP-ből, illetve az MSZP támogatásának hiánya az LMP népszavazási kampánya kapcsán. Az MNO cikkéből kiderül, számított márciusi népszavazási kampányában a Magyar Szocialista Párt segítségére a Lehet Más a Politika.