Kudarccal végződött az LMP népszavazási kampánya, mert nem sikerült elérni a referendum kiírását. Ez áll abban az MTI birtokába került értékelésben, amelyet a zöldek kongresszusukon is megvitattak, ott úgy találták, hogy a jelentés pozitívumokat is tartalmaz, de hogy melyek ezek, arra közleményük nem tért ki. A negatívumok viszont sorvezető nélkül is kiolvashatók a dokumentumból: például a kampány mellett kiállók komolyan számítottak arra, hogy az MSZP és a szakszervezetek aktív támogatói lesznek a kezdeményezésnek.
Maximális szocialista támogatás
Az LMP tavaly december 23-án az úgynevezett „új ellenállás” kezdetekor hirdette meg „népszavazási mozgalmát”, céljuk az volt, hogy szavazófülkében szembesítsék a kormányt a választók akaratával. Ebben pedig partner lett volna az MSZP is. Első, nyugdíjakról szóló referendumcsomagjukat hitelesítette is januárban az Országos Választási Bizottság, Szanyi Tibor, a párt képviselője akkor a kérdés kapcsán úgy fogalmazott az MNO-nak: maximális mértékben arra buzdítják majd híveiket az LMP kérdései kapcsán, hogy támogassák azokat. Elmondta azt is, arról ugyan nem tud, hogy megkeresték volna őket a zöldek ebben az ügyben, de „természetesen” akár aktivistákkal is segítenék őket, ha ezt kérik tőlük. Lapunknak Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes ugyanakkor januárban arról beszélt: ellenzéki pártokkal nem vették föl a kapcsolatot az aláírásgyűjtés kapcsán, de ha mások is beszállnak a gyűjtésbe, azt nem utasítják el, de ez az LMP akciója.
Az LMP márciusban azonban négy másik kérdésben megkezdte az országos aláírásgyűjtést: a kezdeményezéssel azt szerették volna elérni, hogy a tankötelezettség korhatára továbbra is 18 év maradjon, emeljék vissza az álláskeresési járadék folyósításának időtartamát a jelenlegi kilencven napról a korábbi 260 napra, száz napnál hosszabb próbaidőt ne lehessen kikötni, és végül a szabadság kétharmadát a munkavállaló kérésének megfelelően kelljen kiadni. Nyugdíjügyi kérdéseikkel akkor még az Alkotmánybíróság zöld jelzésére vártak. Az ökopártnak végül szűk egy hónap alatt kellett volna 200 ezer szignót begyűjtenie a munka világát érintő kérdéseikre, de csak 160 ezret sikerült. Hétfőn végül az Országgyűlés leszavazta az LMP-s indítványt, az ellenzéki pártok viszont támogatták azt, egyedül egy kérdésnél nyomtak nemet a Jobbik politikusai.
A már tárgyalt jelentésből az derül ki, hogy ebbe a kampányba csak félszívvel vonták volna be a szocialistákat a zöldek. A dokumentum szerint Karácsony Gergely az MSZP beszállása esetén biztos volt abban, hogy meglesz a 200 ezer aláírás, ám a frakcióvezető-helyettes csak akkor kezdeményezte az ellenzéki pártok bevonását, amikor lassan jöttek az aláírások. Így hiába gyűjtötte a szignókat az LMP a szegfűsök (valamint a Milla és a Magyar Szolidaritás Mozgalom) különböző rendezvényein, hiába írta alá parlamenti sajtótájékoztatóval kísérve az aláírásgyűjtő ívet Mesterházy Attila és Ujhelyi István, a kezdeményezés kudarcot vallott.
Szanyi Tibor kérdésünkre elmondta, hogy helyi szinten aktivistákkal támogatta az MSZP az LMP aláírásgyűjtő kampányát. A képviselő emlékeztetett: ő maga is egy utcai kitelepülés alkalmával írta alá a kezdeményezést, és a parlamenti többség szégyenének tartja, hogy nemmel szavazott a referendum kiírására. Kérdésünkre elmondta, hogy azért bízták a helyi szervezetek döntésére, hogy segítik-e a zöldeket, vagy sem, mert hivatalos megkeresés a pártközi együttműködésre nem érkezett az LMP-től. „Ha jött volna ilyen felkérés, nem csak spontán szállunk be” – mondta Szanyi.