A volt köztársasági elnök úgy fogalmazott, hogy a változások közepette nagyon fontos a helyi közösségek autonómiájának, illetve az önkormányzatiságban rejlő állandó értékeknek a megtartása. Az új alaptörvény több kérdést hagyott nyitva az önkormányzatokkal kapcsolatban, ezért is fontos, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy a helyi közösség autonóm az állammal szemben, az önkormányzatiság az ellensúlyok része – jelentette ki. A volt államfő hozzátette, az érdekérvényesítéshez nélkülözhetetlen a legitimáció tudata.
Sólyom László a nemzet egységével kapcsolatban úgy fogalmazott: „nem az az aktuális feladat, hogy sirassuk Trianont”, hanem az, hogy a regionális sajátosságok figyelembevételével egyensúlyt teremtsünk a nemzetrészek között.
A bizalom erősítése kellene
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkára, Szabó Erika elmondta: a kormányzás átvételekor széttagolt, bürokratikus közigazgatást találtak, ezen a káoszon kell úrrá lenni. A járások létrehozásának legfőbb célja a bizalmi viszony kialakítása az állampolgárokkal, és teendőik intézésének megkönnyítése – mondta.
Megjegyezte: bár sok vitát váltott ki, milyen feladatok kerüljenek át az önkormányzatoktól a járásokhoz, a változtatásoknál mindenképpen figyelembe veszik majd, hogy a kistelepülésen élőknek se kelljen fölöslegesen utazniuk.
Adósság
Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzati ügyekért felelős államtitkára az önkormányzati rendszer átalakításának indokait vette sorra, megemlítve egyebek mellett, hogy a 3177, kétharmadában kis lélekszámú településen működő önkormányzat az elmúlt években egyre nehezebb anyagi helyzetbe került. „Sok helyhatóság eladósodott, több helyen elkezdték felélni vagyonukat, az EU-s projektek végrehajtása is lelassult, a rendszer tehát megérett a változtatásra” – mondta.
Elevenen megfőzik őket
Warvasovszky Tihamér, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) alelnöke arra kérte az önkormányzati vezetőket, hogy működjenek együtt a pénzügyi ellenőrzésekben. Eszes Béla, Jánoshida független polgármestere a kistelepülések nevében körültekintőbb intézkedéseket kért, mert – mint fogalmazott –, ezeket az önkormányzatokat 2010-től „elevenen megfőzik”, érdekérvényesítési képességük pedig nagyon csekély.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.