Az Országgyűlés elnöke pénteken Zalakaroson a városi címet 15 éve elnyerő település ünnepségén azt mondta: ez a virágzó város azt üzeni, hogy az itt élők jól tudják, „nem pusztán a múlt teremtményei, hanem a jövő teremtői is vagyunk”. A velünk megtörténő eseményeket „nemcsak a múlt tolja maga előtt, hanem vágyainkon keresztül a jövő is húzza maga felé”.
Megragadták a lehetőséget
A házelnök kijelentette: a város történetén végigtekintve, ha egyetlen szóval kellene jellemezni az itt végbe ment bámulatos fejlődést, a lehetőség talán a legalkalmasabb kifejezés. Mert a termálvíz ötven évvel ezelőtti megtalálásával megragadták a lehetőséget.
Az egykor 780 lakosú falut hatalmas beruházással a magyar egészségturizmus egyik kiemelt városává, Magyarország 17 nemzetközi rangú fürdőhelyének és tíz legsűrűbben látogatott városának egyikévé tették. „Zalakaros lehetőség, esély, remény a gyógyulásra, pihenésre, feltöltődésre” annak a több mint 20 millió vendégnek, aki a fürdőt fennállása óta meglátogatta. És lehetőség, esély a helyben élőknek, hogy az itt megtermelt jövedelmekből boldoguljanak, többre vigyék, jobban éljenek – fejtegette Kövér László.
„Felemelt fejű, erőtől duzzadó” emberek élnek Zalakaroson
A legvirágosabb magyar település díjára és nemzetközi elismerésére hivatkozva hozzátette: mindez arra vall, hogy szorgalmas, dolgos, kitartó emberek lakják, nem „letaposott, hervadozó”, reményvesztett, hanem „felemelt fejű, erőtől duzzadó és sikeres emberek élnek itt”.
Azt mondta: a 20. század történelmét a zsúfolt, füstös és embertelen nagyvárosokban írták, de „sápadt, beteges és zaklatott lett”, és a nagyvárosokból indultak útjukra a világmegváltó eszmék, amelyek „végül mind a történelem szemétdombján kötöttek ki”. Mi, magyarok, talán kicsit bölcsebbek lettünk, tudjuk, hogy az ember nem élhet a természetből kiszakítva, „egyre többen ismerik fel, hogy ma már megvan rá a lehetőség, hogy a 21. század történelmét az olyan barátságos és emberi léptékű településeken írják, mint Zalakaros is”.