Kövér: A jövő teremtői is vagyunk

A házelnök szerint a szorgalom, az összefogás és az önmagunkba vetett hit "a 21. század legnagyobb értékei".

TK
2012. 07. 27. 19:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés elnöke pénteken Zalakaroson a városi címet 15 éve elnyerő település ünnepségén azt mondta: ez a virágzó város azt üzeni, hogy az itt élők jól tudják, „nem pusztán a múlt teremtményei, hanem a jövő teremtői is vagyunk”. A velünk megtörténő eseményeket „nemcsak a múlt tolja maga előtt, hanem vágyainkon keresztül a jövő is húzza maga felé”.

Megragadták a lehetőséget

A házelnök kijelentette: a város történetén végigtekintve, ha egyetlen szóval kellene jellemezni az itt végbe ment bámulatos fejlődést, a lehetőség talán a legalkalmasabb kifejezés. Mert a termálvíz ötven évvel ezelőtti megtalálásával megragadták a lehetőséget.

Az egykor 780 lakosú falut hatalmas beruházással a magyar egészségturizmus egyik kiemelt városává, Magyarország 17 nemzetközi rangú fürdőhelyének és tíz legsűrűbben látogatott városának egyikévé tették. „Zalakaros lehetőség, esély, remény a gyógyulásra, pihenésre, feltöltődésre” annak a több mint 20 millió vendégnek, aki a fürdőt fennállása óta meglátogatta. És lehetőség, esély a helyben élőknek, hogy az itt megtermelt jövedelmekből boldoguljanak, többre vigyék, jobban éljenek – fejtegette Kövér László.

„Felemelt fejű, erőtől duzzadó” emberek élnek Zalakaroson

A legvirágosabb magyar település díjára és nemzetközi elismerésére hivatkozva hozzátette: mindez arra vall, hogy szorgalmas, dolgos, kitartó emberek lakják, nem „letaposott, hervadozó”, reményvesztett, hanem „felemelt fejű, erőtől duzzadó és sikeres emberek élnek itt”.

Azt mondta: a 20. század történelmét a zsúfolt, füstös és embertelen nagyvárosokban írták, de „sápadt, beteges és zaklatott lett”, és a nagyvárosokból indultak útjukra a világmegváltó eszmék, amelyek „végül mind a történelem szemétdombján kötöttek ki”. Mi, magyarok, talán kicsit bölcsebbek lettünk, tudjuk, hogy az ember nem élhet a természetből kiszakítva, „egyre többen ismerik fel, hogy ma már megvan rá a lehetőség, hogy a 21. század történelmét az olyan barátságos és emberi léptékű településeken írják, mint Zalakaros is”.

Becsület és tisztesség

Az összetartó, dolgos és kitartó emberek „teremtő ereje mindig túllépi a kerítések kapuit, az utcák és városok határait, és jó példájukkal, a családi közösség kisugárzásával másoknak is, más családoknak is, más városoknak is erőt adnak”.

Kövér László kijelentette: a magyar történelem során mindig a szorgalmas és dolgozni akaró emberek vitték előre az országot, azok, akik „tisztességgel elvégezték a napi teendőjüket, akik becsülettel részt vállaltak a közösség életében, és helyt álltak a család nem mindig könnyű terheinek cipelésében”. Azok, akik arra törekedtek, hogy „felülmúlják sorsukat, és gyarapítsák azokat a szellemi, lelki és anyagi javakat, amelyeket örököltek”.

50 éve fúrták a kutat

Novák Ferenc (Fidesz–KDNP) polgármester ünnepi beszédében felidézte, hogy 50 éve fúrták azt a kutat, amely a rá alapozott fürdővel az addigi kistelepülés sorsát kedvezően alakította. Zalakaros 1984-ben lett nagyközség, majd 1997-ben következett a nagyívű fejlődést elismerő városi cím. Az elmúlt másfél évtized eseményei között említette, hogy az időszak elején több száz millió forintot fordítottak a fürdő fejlesztésére. Tíz évvel ezelőtt elnyerték a Magyarország legvirágosabb városa címet, egy évvel később pedig az európai versenyben ezüstérmes lett a település.

Később kistérségi központ lett, mentőállomás létesült, orvosi ügyelet kezdte meg a működését, bölcsődét létesítettek, és mintegy 300 millió forintért felújították az iskolát. Már öt éve tűzőrség is működik a városban a tűzoltó őrs kialakításával, tavaly pedig fedett rendezvényteret alakítottak ki.

A polgármester hangsúlyozta: a település gazdasági alapját a fürdő jelenti, amely 20 éve került az önkormányzat többségi tulajdonába, és folyamatos fejlesztésekkel óvják és gyarapítják ezt a kincset. 1999-ben itt nyílt meg Magyarország első fedett élményfürdője, később hullámmedencét alakítottak ki, gyógyászati fejlesztéseket indítottak, az elmúlt évek legnagyobb beruházásaként, hárommilliárd forintért pedig új fogadóépület és szolgáltató részleg épült – sorolta Novák Ferenc.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.