Vihar: többen megsérültek, riasztás van érvényben

A viharos erejű szél okozott problémát, csaknem 300 esetben fakidőlés, illetve leszakadt faágak miatt hívták a tűzoltókat.

TK
2012. 07. 30. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hajdu Márton közölte: a viharos erejű szél okozott problémát, csaknem 300 esetben fakidőlés, illetve leszakadt faágak miatt hívták a tűzoltókat, kiemelt területnek számított a főváros és Pest megye.


A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője, Kisdi Máté az MTI-nek elmondta: Budapesten és környékén csaknem száz esethez riasztották őket. A legtöbb esetben leszakadt faágak okoztak problémát, sok autó megrongálódott, és számos épület tetejét bontotta meg a vihar. A XI. kerületben például több magas épület tetejének nagyobb darabjai hullottak a földre, az Egér úton több villanyoszlop is az úttestre dőlt. Solymáron pedig egy 20 méteres fa zárta el az úttestet.


Hajdu Márton arról számolt be, hogy országszerte több mint ötven épületkárról érkezett jelentés, ebből 25 Zalaszentgrótról. A közutakon negyven esetben okozott problémát a viharos időjárás, a vasúti közlekedésben öt helyszínen teljes pályán, kettőn pedig egy vágányon szünetelt a forgalom. Több helyen még a hajnali órákban is dolgoztak a tűzoltók – tette hozzá.

Az OKF-hez hét személyi sérülésről érkezett jelentés. Két autóra fa dőlt, az egyikben egy, a másikban két ember sérült meg. A Váci Világi Vigalom rendezvényen négyen sérültek meg – mondta Hajdu Márton.

Villámcsapás

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy vasárnap délután villám csapott le egy Győr-Moson-Sopron megyei focipályára, ahol újra kellett éleszteni két 20 év körüli fiatalembert. Az egyik játékos életveszélyben van, őt a soproni kórház intenzív osztályán ápolják, további két sérültet a kardiológiai osztályon kezelnek, tizenkét érintettet már hazaengedtek – közölte Becher Péter, a kórház vezető ügyeletese az MTI érdeklődésére vasárnap este. Nyolc beteget megfigyelésre a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház kardiológiai osztályára szállítottak.

Felhőszakadás, Balaton

Az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfő éjfélig szóló veszélyjelzésében Nógrád, Bács-Kiskun és Pest megyére valamint a főváros területére felhőszakadások, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Csongrád megyére pedig a várható felhőszakadások és heves zivatarok miatt egyaránt elsőfokú figyelmeztetést adott ki. Ezeken a területeken hétfőn is előfordulhatnak olyan heves zivatarok, amelyeket viharos széllökések, illetve jégeső kísér, az intenzív záporokból, zivatarokból pedig rövid idő alatt 25-30 millimétert meghaladó csapadék hullhat.

A Balaton középső és keleti medencéjénél másodfokú, a nyugati medencéjénél, valamint a Velencei-tónál elsőfokú viharjelzés van érvényben. Másodfokú viharjelzés esetén magas és hosszú hullámokra kell számítani, emiatt csónak és vitorlás nem közlekedhet a vízen. Az elsőfokú viharjelzés pedig azt jelenti, hogy magas, illetve tornyosuló hullámokra kell felkészülni, emiatt a csónakok a parttól csak kétszáz, vitorlások ötszáz méteren belül közlekedhetnek.

A meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint hétfőn nyugaton néhol, másutt szórványosan valószínű zápor, zivatar. Az északnyugati szél a Dunántúlon többfelé megerősödik, zivatar idején viharossá fokozódik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 26 és 31 Celsius-fok között várható. Késő estére 20 és 25 fok közé hűl le a levegő.


Szentendre és Vác környékén még mindig kritikus a helyzet

Hétfő reggelig csaknem háromszáz bejelentés érkezett a katasztrófavédelemhez Pest megyéből a vasárnap délután kitört vihar és a heves esőzések miatt; Szentendrén és Vácott még harminc-negyven helyszínre várják a tűzoltókat – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelem igazgatóhelyettese.

Szabó János elmondta, hogy vasárnap estig 156, hétfő reggel 6 óráig összesen 289 káreseményt regisztráltak. A tűzoltók leggyakrabban fakidőlésekhez vonultak (17 épület és 12 jármű károsodott a rádőlt fa miatt), de a szél által megbontott tetők helyreállítása is sok munkát ad. Szentendre és Vác térségében még mindig kritikus a helyzet – közölte az igazgatóhelyettes.

Ebben a térségben tombolt legerősebben a vihar, amely hatalmas esőzéssel párosult, komoly károkat okozva az ingatlanokban és az utakon. Mindkét településen még harminc-negyven káreset elhárításához várják a tűzoltókat, de a megyei igazgatóságon folyamatosan csörög a telefon – tette hozzá Szabó János.

Az MTI úgy tudja, hogy Szentendrén háztetőket bontott meg a vihar, számos lakásba befolyt a víz; a településen egy ideig áram sem volt. Vácott egy szabadtéri rendezvényt kellett félbeszakítani. Helyszíni beszámolók szerint a félelmetes erejű, szinte a „semmiből” érkező vihar elől a tömeg sátrakba, majd a recsegő-ropogó építményekből kifelé menekült; a hajóállomásnál térdig érő víz hömpölygött. A szervezők és segítőik kiürítették a színpadok környékét, így „csak” négyen sérültek meg könnyebben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.