A béremelés nagysága a munkakörtől függ

Az egészségügyi dolgozók idei béremeléséről az államtitkárság folyamatos és konstruktív egyeztetéseket tartott – közölte az államtitkárság.

WA
2012. 08. 15. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az egészségügyi ágazatban megvalósult béremelés során törvénysértő módon több közalkalmazott orvos sem kapott többletjuttatást. Kiemelte, hogy akik közfinanszírozott ellátást végeznek, azoknak egyenlően meg kell kapniuk a bérfejlesztést most és a jövőben is.Az egészségügyi államtitkárság erre úgy reagált: a rendelkezésre álló források elosztásáról szóló egyeztetéseken a MOK képviselői is részt vettek.

Kifejtették: az a tárgyalópartnerek előtt is ismert volt, hogy béremelést az állami, önkormányzati, egyházi, illetve dolgozói tulajdonban álló, járó- és/vagy fekvőbeteg-ellátást nyújtó, a kormányrendeletben felsorolt intézményekben dolgozó azon orvosok, szakdolgozók és egyéb diplomások kapnak, akik egészségügyi tevékenységet végeznek, és közvetlenül részt vesznek vagy munkájuk nélkülözhetetlen a betegellátásban. Az erről szóló kormányrendelet tételesen felsorolja azokat a munkaköröket, amelyek betöltése feljogosít a béremelésre.

86 ezer ember kapott béremelést

Az egészségügyi béremelés, amely 2012. augusztus elsején lépett életbe, 86 ezer embert érint. Ebből 16 520-an dolgoznak a járó- és fekvőbeteg-ellátásban, 67 ezren szakdolgozóként, s idetartozik 1380 biológus, gyógyszerész, kémikus is. Az Országgyűlés június 18-án fogadta el azt az egészségügyi salátatörvényt, amelynek legfőbb elemeként rögzítik a dolgozók visszamenőleges, illetve beépülő béremelését.

Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke a bérrendezés kapcsán úgy vélekedett: egy paradigmaváltás kezdetét jelenti. Tavaly mintegy 2500 egészségügyi dolgozó helyezte letétbe felmondólevelét, azt követelve, hogy az év végéig kezdjék meg bérük és munkakörülményeik rendezését.

Munkakörtől függ a béremelés nagysága

A béremelés nagysága eltérő attól függően, hogy milyen munkakört tölt be a béremelésre jogosult munkavállaló. Orvosok, szakorvosok, fogorvosok esetén a bruttó 350 ezer forintos havi jövedelem alatt keresők havonta csaknem 65 ezer forintos emelést kaptak, az e fölött keresők béremelése 10 ezer forintonként 5 ezer forinttal csökken. A szakdolgozókra új bértáblát vezettek be, ennek nyomán fizetési osztálytól függően ezer és 25 ezer forint között van a bruttó béremelés összege, míg az egyéb diplomások több mint 31 ezer forintos bruttó béremelésben részesülnek havonta.

Az államtitkárság közleményében felidézte: az Országgyűlés 2011 júliusában támogatta a népegészségügyi termékadó szeptember elsejei bevezetéséről szóló előterjesztésüket. A termékadó bevezetésének egyik célja az volt, hogy a magyar lakosságot az egészségesebb táplálkozás felé terelje, míg a másik, hogy „az ebből származó bevétel a lakosság egészségi állapotának javítását szolgálja, amelyhez hozzátartozik a gyógyítók bérének rendezése is” – fogalmaztak, hozzátéve: „ennek eredménye az idei béremelés”.

Most csaknem 90 ezer egészségügyi dolgozó részesült a januárig visszamenőleges hatályú béremelésből. Ennek a július bérekkel átutalt összege csaknem 17 milliárd forint – közölték. Az egészségügyi államtitkárságnak az a szándéka, hogy a gazdaság teljesítőképességének figyelembevételével kibővítsék a béremelésben részesülők körét, áll az államtitkárság közleményében.

Minőségi ellátás, megelőzés

A kormány honlapján közzétett rendelettervezet szerint hamarosan felállhat a minőségügyi szakfőorvosi és szakterületi vezetői hálózat, amely az egészségügyi tevékenység minőségének értékeléséért, fejlesztéséért és a betegbiztonság szempontjainak érvényesítéséért felel majd.

A Méltányosság Politikaelemző Központ legfrissebb tanulmánya szerint a nyugat-európai törekvésekkel összhangban van a kormány által indított Semmelweis-terv, amely a betegségek megelőzését helyezte középpontba.

Tudjon meg többet az egészségügyi rendszer átalakításáról és az egészségügyi intézményekben zajló változásokról!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.