Nem fogadják el a pazarlást az egészségügyben

A forrásokat a lehető leghatékonyabb módon kell felhasználni az egészségügyben, és a rendszer egyetlen szereplőjétől sem fogadható el a pazarlás.

WA
2012. 09. 20. 12:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erre utalt Szócska Miklós egészségügyi államtitkár csütörtökön Budapesten egy egészségügyi konferencián tartott előadásában, amelyben elmondta: egy kórházigazgatónak az állásába került, hogy indokolatlanul két információs rendszert vásárolt intézményének. „Ezek százmillió forintos tételek” – jegyezte meg az államtitkár. Kiemelte, hogy az új ellátórendszerben folyamatosan indulnak az egységes, országos közbeszerzések.

Több jut az alapellátásra

A Magyar Közlöny múlt pénteki számában jelent meg az alapellátás alapfinanszírozásának megemeléséről szóló rendelet. A kormány döntése értelmében novembertől 14 százalékkal emelkedik a háziorvosok, a védőnők és a fogászati ellátások díjazása.

A kórházak által visszafizetett, az adósságrendezésükből megmaradt mintegy 7 milliárd forintból az egészségügy idei és jövő évi strukturális átalakulásához kötődő fejlesztéseket fedezi a kormány – közölte az egészségügyi államtitkárság vasárnap. Az erről szóló kormánydöntés is a Magyar Közlöny múlt pénteki számában jelent meg.

Szócska Miklós elmondta: az elektronikus egészségügyben jelentős innovációra törekszenek. Bejelentette, hogy bár még csak próbaüzemmódban, de összekötötték az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szerződési nyilvántartását és az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat működési engedélyeinek adatbázisát. Tudják, hogy hány ágy van Magyarországon, és online módon követik, hogy melyik intézménynek milyen kapacitásai vannak, mire van szüksége, így hatékonyabban tudják felhasználni a pénzeket. Láthatóvá váltak az ellátási egyenlőtlenségek, és kiigazításukat hamarosan megkezdhetik, például az egészségügy többletforráshoz juttatásáról szóló törvényjavaslat révén megemelkedő jövedéki adók forrásaiból. A törvényjavaslat már a parlament előtt van – tette hozzá.

Egészségügy: a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt

Az egészségügyi államtitkárság elkezdte az ellátórendszer társadalmi hálózati kutatását is. Megvizsgálják, hogy a betegek mely intézményeket keresik fel. A leghatékonyabb technológiát is oda viszik, ahol arra valóban szükség van – mondta az államtitkár.

Szócska Miklós szerint az egészségügyi technológiai fejlesztéseknél világszinten kellene alkalmazni azt az „innovatív modellt”, amelyben a prevencióra helyezik a hangsúlyt, a népegészségügyi mutatókon elsősorban a megelőzéssel próbálnak javítani. Az államtitkár kiemelte: a kórházi modelltől a járóbeteg- és alapellátás felé kell elmozdulni. Ennek megfelelően a magyar egészségügyi rendszerben a közelmúltban már több ellátási formát is átsoroltak az alapellátások közé.

Béremelések

Szócska múlt csütörtökön leszögezte: nem tagadja az egészségügyben régóta meglévő súlyos problémákat, az államtitkárság most is „a bedőlt modellek mocskát” takarítja. Jelenleg válságmenedzselést folytatnak, de mindeközben nem egyszerűen a működőképesség fenntartását érték el, hanem tíz év után bért is emeltek – emelte ki a politikus, megjegyezve: az egészségügy többletforrással van beállítva a költségvetésben.

Az államtitkár a Hír TV Rájátszás című műsorában fejtette ki, hogy a jövedéki adóból finanszírozzák az egészségügyi béremelést jövőre. Az egészségügyi béremelés, amely 2012. augusztus 1-jén lépett életbe, 86 ezer embert érint.

A Magyar Nemzet múlt csütörtöki számában írt arról, hogy kimaradtak az egészségügyieknek járó béremelésből a légi mentők.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.