A Magyar Hírlap hétfői számában írt a Magyar Gyógyszerészi Kamara számításaira hivatkozva a legutóbbi vaklicit eredményéről. Hankó Zoltán kamarai elnök a lapnak elmondta: a tavaly októberi első vaklicit eredményeként 35 milliárd forintos hatású árcsökkentés valósult meg, az idén áprilisi 20 milliárd forintos, míg a legutóbbi már csak 7 milliárd forintos csökkenést hozott.
Bidló Judit az MTI-vel azt közölte: összesen 726 gyógyszer térítési díja csökken. Ez a legnagyobb mértékben a koleszterinszint-csökkentőket érinti. Ezek között van olyan termék, amelynek a térítési díja 652 forint helyett 157 forint lesz. Ezenfelül „nagyon nagy mértékű” a csökkenés még néhány gyakran használt pszichiátriai készítmény esetén is. Ezen készítmények térítési díja átlagosan 20-30 százalékkal csökken. Több vérnyomáscsökkentő készítményért is kevesebbet kell majd fizetni, átlagosan 15-20 százalékkal – mondta a főosztályvezető.
Az árcsökkenés mellett 543 gyógyszernek átlagosan 4,5-5 százalékkal emelkedik a térítési díja – mondta Bidló Judit, de megjegyezte: a térítési díj emelkedése kizárólag olyan termékeket érint, amelyekből van azonos hatóanyagot tartalmazó készítmény alacsonyabb áron. A gyógyszerek többségét nem érintik az október elsejével életbe lépő árváltozások – tette hozzá az OEP főosztályvezetője.
Megtakarítás a gyógyszereknél
Összességében 29 milliárd forint relatív megtakarítást mutat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) féléves jelentése. A gyógyszerkasszában jelentős volt a túlköltekezés, míg a gyártóknál jelentős a túlfizetés, a szakellátásnál pedig megtakarítás mutatkozik – írja a Weborvos.hu.
Spanyol modell
Augusztus elsejétől változott a gyógyszerek támogatási rendszere. A generikus, vagyis helyettesíthető készítmények esetében bővül a legkedvezőbb támogatással elérhető, valamint a közgyógyellátottak részére rendelhető gyógyszerek köre. Az OEP közlése szerint csaknem 600 gyógyszert érint az úgynevezett spanyol modell bevezetése. Ez alapján a gyártóknak vissza kell téríteniük az egészségügy és a gyógyszerkassza finanszírozására az állam által fizetett társadalombiztosítási támogatás 10 százalékát olyan készítmények esetében, amelyeket 2006 előtt fogadtak be a társadalombiztosításba, és amelyeknek nincs azonos hatóanyagú versenytársuk.
A modellnek köszönhetően az Országos Egészségbiztosítási Pénztár már ebben az évben 850 millió forint körüli összeget vár. A modellt a parlament által elfogadott egészségügyi salátatörvény vezeti be.
Színvonal
Arra, hogy az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete korábban azt írta: a spanyol modell a hatékony betegellátáshoz nélkülözhetetlen innovatív készítmények után fizetendő adó további 50 százalékos emelkedését jelenti, az egészségügyi államtitkárság úgy reagált: az állam, a gyártók és a lakosság közötti költségmegosztásban ez egy olyan megoldást jelent, amely nem jár a lakossági gyógyszerkiadások emelésével, és fenntartja az ellátás színvonalát.