Az Országgyűlés hétfőn – 264 igen szavazattal, 85 nem ellenében – még nem az alkotmány módosításáról döntött, hanem a kormánypártok alaptörvény-módosító javaslatának kiegészítéséről. A zárószavazás a következő ülésen, október 29-én lehet.
Az alkotmányügyi bizottság módosító javaslatának elfogadásával az alaptörvény rögzítheti a névjegyzékbe vétel kérelmezésének határidejét – vagyis hogy a feliratkozás a választást megelőző 15. napig kérhető – és módját. Eszerint a Magyarországon élők személyesen vagy elektronikus úton, az internetes ügyfélkapun iratkozhatnak fel, levélben nem, míg a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező állampolgárok levélben vagy interneten kérhetik felvételüket a választói névjegyzékbe.
Az alkotmánymódosítás fideszes előterjesztői, köztük a Miniszterelnökséget államtitkári rangban vezető Lázár János korábban mindössze azzal egészítette volna ki az alaptörvényt, hogy sarkalatos törvény feliratkozáshoz kötheti a választójog gyakorlását. A most elfogadott módosító javaslat viszont azt mondja ki, hogy a választójog csak előzetes regisztráció után gyakorolható.
A névjegyzéket minden országgyűlési választás előtt meg kell majd újítani, kivéve, ha a voksolást a parlament feloszlása vagy feloszlatása miatt tartják.
A kormánypártok választási eljárásra vonatkozó, a parlament előtt fekvő törvényjavaslata a levélben történő regisztrációra is lehetőséget adna – igaz, csak két hétig, a választást megelőző év szeptemberében –, ám a bizottsági indítványban ez a lehetőség már nem szerepel. A Fidesz-frakció ezt Péterfalvi Attilának, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnökének aggályaival magyarázta.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője ugyanakkor hétfői sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az eljárási törvény mégis tartalmazzon majd olyan rendelkezést, amely alapján a magyarországi lakcímmel rendelkezők is regisztrálhatnának levélben a szavazásra.
A feliratkozás szabályainak alaptörvénybe foglalása azért lényeges, mert a kormánypártok jelezték: előzetes normakontrollt kérnek az Alkotmánybíróságtól az új választási eljárási törvényről.