A vádirat szerint a közgyűlés által 2003-ban létrehozott M3 Kht.-nál pénzügyi szabálytalanságok merültek fel, amiről Juhászné Lévai Katalin, a hajdú-bihari közgyűlés akkori szocialista elnöke informális úton szerzett tudomást, s megbízta Tóth Józsefet – aki akkor a megyei közgyűlés alelnöke és az M3 Kht. felügyelőbizottságának tagja volt –, hogy vizsgálja ki a felmerült problémákat. A kht. könyvvizsgálója feljegyzést készített a szabálytalanságokról. Tóth József ennek kapcsán értekezletet hívott össze az érintettek részvételével, ahol „rosszallását fejezte ki a szabálytalanságok, jogosulatlan kifizetések miatt, de többször jelezte, hogy az ott elhangzottakat szűk körben szeretné tartani és a botrány elkerülése érdekében semmilyen eljárást nem kezdeményez, bizonyos információkat csak a közgyűlés elnökével oszt meg”.
Tóth József az értekezleten szerzett tudomást arról, hogy B. Péter projektvezető és P. Barnabás ügyintéző titkár a kht.-nál ismeretlen okból keletkezett hiányt miként próbálták eltüntetni: négy alkalmazott 2004. decemberi és 2005. januári fizetését megemelték, a 684 760 forint különbözetet azonban az érintettek nem vették fel, hanem a pénzt támogatásként befizették a kht. számlájára. A négy alkalmazottnak engedélyezték, hogy saját gépjárművüket használják, fiktív útvonal-nyilvántartás alapján 984 995 forint jogosulatlan költségtérítést a kiadási pénztárbizonylat szerint P. Barnabás aláírásával kifizettek, de ezt az összeget az érintettek nem vették át. A két összeggel az M3 Kht. közmunkaprogram során felmerült hiányát pótolták.
A vádirat szerint a 2005. február 15-én tartott értekezleten Tóth József a könyvvizsgáló segítségével megbeszélte az érintettekkel a törvényesség látszatának érdekében felvetett megoldási javaslatokat. A megbeszélésekről P. Barnabás hangfelvételt készített. Másnap a hangfelvétel másolatával és egyéb okirati bizonyítékokkal feljelentést tett a Nyíregyházi Rendőrkapitányságon. Tóth József 2005. február 24-én feljegyzést készített a megyei közgyűlés elnökének, amelyhez csatolta a könyvvizsgálói jelentést is. Azt kérte az elnöktől, hogy tegye meg a szükséges intézkedéseket és kezdeményezzen eljárást az M3 Kht. közmunkaprogramjában részt vevő vezetőkkel szemben.
A vádirat szerint azonban Tóth József a két értekezleten a cégvezetők által feltárt és beismert bűncselekményekről konkrétan nem tájékoztatta Juhászné Lévai Katalint, és törvényi kötelezettsége ellenére feljelentést sem tett a tudomására jutott bűncselekmények miatt. A fiktív béremelések és a gépjárműhasználat után kifizetett összegek miatt B. Pétert és P. Barnabást a Debreceni Városi Bíróság 2010 márciusában bűnösnek mondta ki folytatólagosan, nagyobb értékre elkövetett sikkasztás bűntette és magánokirat-hamisítás vétsége miatt.
A vádirat szerint „önkormányzati rendeletek és iratok, tanúvallomások, igazságügyi szakértői vélemények, a rendőrségi nyomozati irat, a Debreceni Városi Bíróság elsőfokú ítélete és a lefoglalt hangfelvétel is bizonyítja Tóth József esetében a hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás bűntettét”. Tóth József a csütörtöki első tárgyalási napon a hangfelvételt illetően elmondta: nem tagadja az elhangzottakat, de szövegösszefüggésből kiragadott mondatokról van szó, amelyek így más megvilágításba helyezik a dolgokat. Tóth József a tárgyaláson felolvasta írásbeli nyilatkozatát, a bíró kérdéseire együttműködően válaszolt, az ügyész kérdéseire azonban nem volt hajlandó felelni. A cselekmény elkövetését tagadta.
A vádlott védőjének egyéb elfoglaltsága miatt a bíróság nem tudta meghallgatni a tárgyaláson jelen lévő Juhászné Lévai Katalint és a cég volt könyvvizsgálóját. Az eljárás menetét némileg nehezíti, hogy a másik két érintett, akik az ominózus megbeszéléseken részt vettek, P. Barnabás és B. Péter külföldön dolgozik, személyes meghallgatásukhoz azonban a védő, az ügyész és a bíróság is ragaszkodik, így őket Angliából kell beidézni. A következő tárgyalási napot február 14-re tűzték ki.