A szórakoztató intézmény bezárásról már október 3-án döntött volna a Fővárosi Közgyűlés, de akkor Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes indoklás nélkül visszavonta a javaslatot. Az MSZP fővárosi frakcióvezetője, Horváth Csaba korábban arra hívta fel a figyelmet, hogy a Vidámpark bezárásával Budapest az első olyan modern európai nagyváros lesz, amelynek nincs egyetlen állandó szórakoztatóparkja sem.
A mostani előterjesztésben olvasható, hogy a Vidámpark 2012-es év végi bezárásának összes költsége 500 millió forint kiadással és 330 millió forint fennálló tulajdonosi kölcsön elvesztésével jár. A dokumentum kitér arra, hogy újabb tulajdonosi támogatás – kölcsön vagy tőkejuttatás – nélkül a társaságnak nincs esélye tovább fedezni működési költségeit. Ahhoz, hogy az intézmény a 2013-as szezonban kinyithasson, újabb 150-180 millió forint tulajdonosi készpénzjuttatás lenne szükséges.
„Katasztrofális gazdasági helyzet”
A határozati javaslat szerint a Vidámpark november 4-ig a meghirdetett rendes nyitva tartásnak megfelelően működne. Az esetlegesen felmerülő költségeket 2012. december 31-ig a Vidám Park Zrt. fedezné, ám a Fővárosi Önkormányzat közel 500 millió forint forrást biztosít a kötelezettségek rendezése céljából. A tulajdonosi kölcsönt a társaságnak 2013. március 31-ig kell visszafizetnie. Mindezeken felül a főváros által korábban nyújtott kölcsönök – 329 millió forint – részbeni visszafizetése érdekében szükséges a társaság tulajdonában lévő értékesíthető vagyonelemek eladásának megkezdése.
A dokumentum felidézi, hogy az új városvezetés 2010-ben a társaságot „katasztrofális gazdasági helyzetben” vette át. Akkor a közgyűlés – hosszas mérlegelés után – úgy döntött, az 1,1 milliárd forintos kiadást eredményező azonnali bezárás helyett a működést még egy-két évig fenntartja úgy, hogy közben a határozott idejű bérleti szerződésekből származó kötelezettségeket folyamatosan csökkenti.
Konkrét csőd
Tarlós István főpolgármester korábban úgy nyilatkozott: a Vidámpark látogatottsága az utóbbi 20 évben rohamosan csökkent, 2007 óta szinte megfeleződött az érdeklődők száma. A városvezető szavai szerint a Vidámpark 2010-ben „konkrétan csődben volt”, míg a Fővárosi Állat- és Növénykert olyan értékes és patinás intézmény, amelyet fejleszteni kell.
A tervek szerint a Vidámpark területét a Fővárosi Állat- és Növénykert kapná meg, amely nem rendelkezik elegendő területtel, bővítése évek óta napirenden van. Az állatkert a Vidámpark műemléki játékait tovább üzemeltetné. A Wing Zrt. ingatlanvállalkozás korábban jelezte, hogy korszerű vidámpark létrehozását tervezi Budapesten a IX. kerületben, közvetlenül a Duna-parton.