Nagyüzem a Fővárosi Közgyűlésben

Elfogadták a Fővárosi Közgyűlés szerdai napirendjét: nem tárgyalják a Vidámpark bezárásáról és a Budapest névhasználatáról szóló javaslatot a képviselők.

LM
2012. 10. 03. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes indoklás nélkül vonta vissza azt a javaslatot, amely szerint november 4-ével véglegesen bezárnák a Vidámparkot, és az intézmény az év végéig átadná az általa használt területet a Fővárosi Állat- és Növénykertnek. A témát járta körbe a Hír TV Panaszkönyv című műsora, egy vállalkozás pedig a közelmúltban jelentkezett be, hogy Budapesten a IX. kerületben, közvetlenül a Duna-parton építene fel egy korszerű vidámparkot.

Tizennégy budapesti közterület elnevezéséről, illetve nevének megváltoztatásáról döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán; a módosításokat kerületi önkormányzatok és magánszemélyek kezdeményezték. Ennek értelmében többek között Ruttkai Éva és Teleki Pál nevét is közterület viseli.

Öt budapesti kötődésű sportoló kap budapesti díszpolgári címet. A zárt ülésen hozott döntés értelmében november 17-én Budapest díszpolgára lesz Berki Krisztián, Gyurta Dániel, Kozák Danuta és Szilágyi Áron olimpiai bajnok, valamint posztumusz kapja a címet Kocsis Sándor labdarúgó, az Aranycsapat tagja.

A Budapest név használata

Tarlós István főpolgármester a Budapest névhasználatra vonatkozó rendelettervezetet vonta vissza, a javaslat szerint a jövőben fizetni kellett volna a Budapest név és változatainak használatáért az egyéni vállalkozóknak és gazdasági társaságoknak.

Vizsgálják a nagyberuházásokat

A Fővárosi Közgyűlés Horváth Csaba MSZP-frakcióvezető javaslatára vizsgálóbizottságot hozott létre a 4-es metró, valamint a szennyvízberuházások vizsgálatára. A közgyűlés egyhangúlag fogadta el az előterjesztéseket, amelyek  szerint a bizottságok héttagúak lesznek, a tagokat a következő ülésen, október végén választhatják meg.

Tarlós István főpolgármester a 4-es metrót vizsgáló bizottságról szóló előterjesztés vitájában azt javasolta, hogy a bizottság elnökének a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) egyik szakértőjét kérjék fel. Horváth Csaba egyetértett a külső szakértő bevonásával, de ellenzéki többséget szeretett volna a testületben. A főpolgármester azonban jelezte: a vitatott kérdések 2005 és 2010 között voltak, ezért nem helyesli az ellenzéki többséget. A szennyvízberuházásokat vizsgáló ad hoc bizottság tagjait szintén október végén választja meg a közgyűlés.

Emelik a lakbért

Egységesen 3,9 százalékkal emelkedik a lakbér 2013. január 1-jétől a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló mintegy ezer lakásban. Az emeléssel a havidíj egy összkomfortos, szociális alapon bérbe vett lakásnál négyzetméterenként 336 forint lesz, míg egy piaci alapon kiadott összkomfortos lakásnál ez négyzetméterenként 873 forint. Újdonság, hogy a nem szociális alapon bérlő lakóknál megszűnik az a feltétel, mely szerint a bérlőnek 12 hónapra előre, egy összegben kell megfizetnie a lakbért. Ehelyett beépítik az óvadék intézményét, vagyis háromhavi összeg befizetése esetén lehetne újabb öt évre kivenni egy lakást. További feltétel, hogy az érintettnek ne legyen hat hónapot meghaladó lakbér-, illetve rezsitartozása.

További menetrend

A képviselők zárt ülésen dönthetnek a Budapesti Városüzemeltetési Központ megüresedett vezérigazgatói posztjáról, a jelölt Szarvas Ferenc, a MÁV volt vezetője. Egy véleményen a Jobbik és az LMP

Losonczy Pál, a Jobbik frakcióvezetője azt mondta a közgyűlés előtti sajtótájékoztatóján: pártja „teljes vállszélességgel” kiáll a Vidámpark mellett, szerintük, még ha „retrofeelingben” is, de meg kell maradnia a parknak. Hasonló állásponton volt az LMP is, egy vagy két évvel el kellene halasztani a Vidámpark bezárását, hogy addig felépülhessen egy hasonló funkciójú létesítmény – vélekedtek.

Horthy Miklós utca

Hanzély Ákos, a fővárosi LMP-frakció képviselője a közterületek átnevezéséről megjegyezte: antifasiszta harcosoktól „vennének el” utcaneveket, és plébánosokról neveznék el őket, a Jobbik pedig Horthy Miklósról nevezne el utcát. Az LMP reméli, hogy a Fidesz nem fog belemenni a nyilaseszmék támogatásába – mondta Hanzély Ákos. Losonczy Pál jobbikos frakcióvezető a témával kapcsolatban úgy vélekedett: „véget kell vetni a történelemhamisításnak”, és utcát kell elnevezni Horthy Miklósról.


Az LMP-s Hanzély Ákos a Fővárosi Közgyűlés előtt tartott sajtótájékoztatóján a Budapest név használatával kapcsolatban azt mondta, egyes esetekben szabályozni kell a kérdést, de a javaslat jelen formájában „kaotikus” helyzetet teremtene, ezért nem támogatják.

A Jobbik további javaslatait ismertetve Szabó György elmondta: forrásokat biztosítanának az elöregedett vízcsövek cseréjére, a BKV-nak százmilliós károkat okozó színesfémtolvajok ellen rendelet- és törvénymódosítással lépnének fel, valamint a Pro Urbe-díjat kiterjesztenék a Budapesten tanuló tehetséges diákokra is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.