Nagyüzem a Fővárosi Közgyűlésben

Elfogadták a Fővárosi Közgyűlés szerdai napirendjét: nem tárgyalják a Vidámpark bezárásáról és a Budapest névhasználatáról szóló javaslatot a képviselők.

LM
2012. 10. 03. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes indoklás nélkül vonta vissza azt a javaslatot, amely szerint november 4-ével véglegesen bezárnák a Vidámparkot, és az intézmény az év végéig átadná az általa használt területet a Fővárosi Állat- és Növénykertnek. A témát járta körbe a Hír TV Panaszkönyv című műsora, egy vállalkozás pedig a közelmúltban jelentkezett be, hogy Budapesten a IX. kerületben, közvetlenül a Duna-parton építene fel egy korszerű vidámparkot.

Tizennégy budapesti közterület elnevezéséről, illetve nevének megváltoztatásáról döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán; a módosításokat kerületi önkormányzatok és magánszemélyek kezdeményezték. Ennek értelmében többek között Ruttkai Éva és Teleki Pál nevét is közterület viseli.

Öt budapesti kötődésű sportoló kap budapesti díszpolgári címet. A zárt ülésen hozott döntés értelmében november 17-én Budapest díszpolgára lesz Berki Krisztián, Gyurta Dániel, Kozák Danuta és Szilágyi Áron olimpiai bajnok, valamint posztumusz kapja a címet Kocsis Sándor labdarúgó, az Aranycsapat tagja.

A Budapest név használata

Tarlós István főpolgármester a Budapest névhasználatra vonatkozó rendelettervezetet vonta vissza, a javaslat szerint a jövőben fizetni kellett volna a Budapest név és változatainak használatáért az egyéni vállalkozóknak és gazdasági társaságoknak.

Vizsgálják a nagyberuházásokat

A Fővárosi Közgyűlés Horváth Csaba MSZP-frakcióvezető javaslatára vizsgálóbizottságot hozott létre a 4-es metró, valamint a szennyvízberuházások vizsgálatára. A közgyűlés egyhangúlag fogadta el az előterjesztéseket, amelyek  szerint a bizottságok héttagúak lesznek, a tagokat a következő ülésen, október végén választhatják meg.

Tarlós István főpolgármester a 4-es metrót vizsgáló bizottságról szóló előterjesztés vitájában azt javasolta, hogy a bizottság elnökének a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) egyik szakértőjét kérjék fel. Horváth Csaba egyetértett a külső szakértő bevonásával, de ellenzéki többséget szeretett volna a testületben. A főpolgármester azonban jelezte: a vitatott kérdések 2005 és 2010 között voltak, ezért nem helyesli az ellenzéki többséget. A szennyvízberuházásokat vizsgáló ad hoc bizottság tagjait szintén október végén választja meg a közgyűlés.

Emelik a lakbért

Egységesen 3,9 százalékkal emelkedik a lakbér 2013. január 1-jétől a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló mintegy ezer lakásban. Az emeléssel a havidíj egy összkomfortos, szociális alapon bérbe vett lakásnál négyzetméterenként 336 forint lesz, míg egy piaci alapon kiadott összkomfortos lakásnál ez négyzetméterenként 873 forint. Újdonság, hogy a nem szociális alapon bérlő lakóknál megszűnik az a feltétel, mely szerint a bérlőnek 12 hónapra előre, egy összegben kell megfizetnie a lakbért. Ehelyett beépítik az óvadék intézményét, vagyis háromhavi összeg befizetése esetén lehetne újabb öt évre kivenni egy lakást. További feltétel, hogy az érintettnek ne legyen hat hónapot meghaladó lakbér-, illetve rezsitartozása.

További menetrend

A képviselők zárt ülésen dönthetnek a Budapesti Városüzemeltetési Központ megüresedett vezérigazgatói posztjáról, a jelölt Szarvas Ferenc, a MÁV volt vezetője. Egy véleményen a Jobbik és az LMP

Losonczy Pál, a Jobbik frakcióvezetője azt mondta a közgyűlés előtti sajtótájékoztatóján: pártja „teljes vállszélességgel” kiáll a Vidámpark mellett, szerintük, még ha „retrofeelingben” is, de meg kell maradnia a parknak. Hasonló állásponton volt az LMP is, egy vagy két évvel el kellene halasztani a Vidámpark bezárását, hogy addig felépülhessen egy hasonló funkciójú létesítmény – vélekedtek.

Horthy Miklós utca

Hanzély Ákos, a fővárosi LMP-frakció képviselője a közterületek átnevezéséről megjegyezte: antifasiszta harcosoktól „vennének el” utcaneveket, és plébánosokról neveznék el őket, a Jobbik pedig Horthy Miklósról nevezne el utcát. Az LMP reméli, hogy a Fidesz nem fog belemenni a nyilaseszmék támogatásába – mondta Hanzély Ákos. Losonczy Pál jobbikos frakcióvezető a témával kapcsolatban úgy vélekedett: „véget kell vetni a történelemhamisításnak”, és utcát kell elnevezni Horthy Miklósról.


Az LMP-s Hanzély Ákos a Fővárosi Közgyűlés előtt tartott sajtótájékoztatóján a Budapest név használatával kapcsolatban azt mondta, egyes esetekben szabályozni kell a kérdést, de a javaslat jelen formájában „kaotikus” helyzetet teremtene, ezért nem támogatják.

A Jobbik további javaslatait ismertetve Szabó György elmondta: forrásokat biztosítanának az elöregedett vízcsövek cseréjére, a BKV-nak százmilliós károkat okozó színesfémtolvajok ellen rendelet- és törvénymódosítással lépnének fel, valamint a Pro Urbe-díjat kiterjesztenék a Budapesten tanuló tehetséges diákokra is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.