Több száz tonna hal kerül a Balatonba

Évente 350 tonna halat telepítenek a Balatoni Halászati Nonprofit Zrt. munkatársai a Balatonba. Látványos, ugyanakkor fáradságos munka az övék.

Bárány Krisztián
2012. 10. 09. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Balatonlelle közelében található irmapusztai tógazdaságban 270 hektár vízfelülettel gazdálkodnak. Október első napjaiban mázsaszámra halásszák le a háromnyaras halakat.

Balatoni haltelepítés

– A működő tavaink félvízen vannak, három tavunk pedig teljesen feltöltetlen maradt – mondta el Fekete Áron, a tógazdaság vezetője. Azonban a másfél évvel ezelőtt kezdődött aszályos időszak ellenére is zavartalanul folyik a munka a Balaton déli partján.

– A halgazdálkodási terv alapján alapvetően pontyot, csukát, illetve süllőt kell telepítenünk a Balatonba – hangsúlyozta Füstös Gábor, a Balatoni Halászati Nonprofit Zrt. vezérigazgatója. A vezető kiemelte, a tavalyi harcsapusztulás ellensúlyozására harcsát, azon felül pedig még őshonos compót és széles kárászt is telepítenek a legnagyobb tavunkba.

Videoriportunk a haltelepítésről:

A társaság minden olyan feladatot ellát, ami egy halgazdasághoz tartozhat. A haltermelés és a Balaton halasítása mellett ilyen a horgászjegy-forgalmazás és a halőrzés is.

– Kiemelt közfeladatunk a busának a Balatonból való kihalászása. A busáról annyit illik és kell tudni, hogy ez egy olyan idegenhonos halfaj, ami planktonokat fogyaszt, és ezáltal egyértelműen táplálékkonkurens az őshonos halfajok ivadékainak – magyarázta Füstös Gábor.

Nem kell temetni a Balatont

Az idei vízállás miatt sokan már-már elkezdték siratni a Balatont. Füstös Gábor szerint azonban nem kell temetni a tavat.

– A Balatonnak sokféle vízszintje volt, a jelenleginél volt magasabb is és volt alacsonyabb is. Nem szabad elfelejteni, hogy például a Tihanyi-félsziget keleti oldalán, a normál, 110-es vízszintnél körülbelül másfél-két méterrel a víz alatt egy római út húzódik. A rómaiakat nem arról ismertem meg a történelemtanulmányaim folyamán, hogy azok hirtelen egy aszályos évben egy hadiutat építenének a Balaton medrébe. Feltehetően ez az út az akkori parton haladt – magyarázta a társaság vezetője. Hozzátette, ismerünk olyan vízállást, amikor Tapolcáig kinyúlik a Balaton. Valamikor ezen a részen is a Balaton terülhetett el. Ez a régi balatoni történeti berek – folytatta. A szakember úgy gondolja, a Balaton szempontjából ez a vízszint egyáltalán nem extrém. Lehet, hogy a turizmus szereplői ezt extrémnek gondolják, történelmi szempontból azonban abszolút nem az – vélekedett Füstös.

–  Ez előfordul, ehhez nekünk, embereknek alkalmazkodni kell, és nem holmi gazdasági érdekek alapján megváltoztatni. Úgy gondolom, hogy a Balaton elsősorban olyan természeti kincs, amihez az embernek alkalmazkodni kell, nem pedig mindenáron megpróbálni megváltoztatni – zárta le a gondolatot Füstös Gábor.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.